06 Temmuz 2022, Çarşamba 01:10

Yeşil Elma Zayıflatırmı, Kilo Aldırırmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Yeşil Elma Zayıflatırmı, Kilo Aldırırmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Yeşil elma, vitamin ve mineral deposu olan harika bir meyvedir. (Yeşil elma zayıflatırmı yoksa kilo yapar mı? Yeşil elma yemek kaç kalori?) isimli makalemizde

Yeşil elma, vitamin ve mineral deposu olan harika bir meyvedir. (Yeşil elma zayıflatırmı yoksa kilo yapar mı? Yeşil elma yemek kaç kalori?) isimli makalemizde bu elmanın forma girmekteki etkilerinden bahsettik. Öncelikle şunu bildirelim ki, hiçbir gıda sihirli değnek değmiş gibi sizi anında zayıflatmaz. Fakat yeşil elma ve bazı yiyecekler kilo vermenize diğerlerinden daha fazla yardımcınız olacaktır. Bu durum, sadece yeşil elma yemek yahut yoğun olarak yeşil elma tüketmek zorundasınız anlamına gelmez, takviye olarak yeşil elma yemeniz bile zayıflamanızda büyük rol oynayacaktır. The U.S. Department of Agriculture (ABD Tarım Bakanlığı) 100 gram kabuklu yeşil elmanın 52 kalori, aynı miktar kabuksuz elmanın ise 48 kalori olduğunu bildiriyor. 1 su bardağı yeşil elma suyu ise 253 kalori içerir.

İnsan genetiğine en yakın canlı fareler olduğu için bilimsel araştırmalar fareler üzerinde yapılır. "The Journal of Medicinal Food" tıp dergisinde 2011 yılında yayımlanan bilimsel araştırmada, yeşil elmada bulunan ursolik asidin verildiği farelerin, diğerlerinden daha fazla yağ ve kilo kaybettiği tespit edilmiştir.

2006 yılında "Experimental Animals" tıp dergisinde yayımlanan bilimsel araştırmaya göre, yeşil, kırmızı her çeşit elmada bulunan polifenol ismindeki bitki kimyasalları kilo vermeye yardımcı oluyor.

Lifli gıdaların zayıflama üzerinde etkisi bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Cips, şeker ya da diğer boş kalori olarak adlandırılan yiyeceklerin aksine 1 orta boy yeşil elmada 4  gram lif bulunur. Yeşil elma, yüksek lif içeriği sayesinde, kan şekerini dengede tutar, mideye doluluk hissi verir ve açlığı bastırır. Yeşil elmada ayrıca 0.5 gr protein, 11 mg kalsiyum ve 195 mg potasyum bulunur.

Yeşil elma, lif açısından zengin bir meyvedir “Nutrition Bulletin “ isimli tıp dergisi Mart 2007 sayısına göre lif, obezite riskini 3 şekilde azaltıyor. Lifli gıdaları daha çok çiğnemeniz gerekiyor bu da gıdalara karışan tükürük miktarını artırıyor; böylece gıdanın hacmi genişleyip, midede daha fazla yer kaplamasını sağlıyor. Yüksek lifli gıdalar yiyerek daha düşük lif içeriği olan gıdalardan az kalori alırsınız. Son olarak yüksek lifli gıdalar midede daha çok yer kapladığından fazla yemeye ihtiyaç duymazsınız ve aldığınız kaloriler azalır.

Mart 2003’de yayınlanan bir çalışmaya göre, düşük kalorili diyetin bir parçası olarak günde üç elma ya da üç armut yiyen insanlar, aynı diyeti takip eden ancak bunun yerine yulaflı kurabiye yiyenlerden daha çok kilo vermiştir. Kilo kaybı oluşması için, yeşil elmayı yüksek kalorili gıdalar yerine tüketmeniz gerekiyor.

Yeşil elma, pektin içeriği sayesinde hücrelerinizin absorbe ettiği yağ miktarını azaltır. Pektin ayrıca tokluk sağlar, göbek yağları ile bağlantılı olan metabolik sendromu önlemeye yardımcı olur. Yemekten kısa süre önce yeşil elma tüketmeniz iştahınızı kapatır, yediklerinizin yağa dönüşmesini engeller.

Enerji yoğunluğu düşük gıda, besinlerin gram başına içerdiği kalori miktarının düşük olması demektir. "Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics" tıp dergisinde 2012 Mayıs ayında yayımlanan makaleye göre, enerji yoğunluğu düşük gıdalardan oluşan bir beslenme programı kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Enerji yoğunluğu düşük olan gıdalarla beslenmek, zayıflamanızda etkilidir çünkü bu yiyecekler tokluk hissi verirler ve böylece daha fazla yemek yemenize gerek kalmaz. Yeşil elmanın enerji yoğunluğu düşüktür, bu durum da onu zayıflamak için ideal bir gıda yapar.

Salatalık Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatır mı, Salatalık Kaç Kalori? Tıklayınız

Elma Diyeti İle 2 Günde 2 Kilo Verdiren Süper Diyet Listesi Tıklayınız

Kuru Kayısı Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Yoksa Kilo Verdirirmi? Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

1 Günde 1 Kilo Nasıl Verilir? Günde 1 Kilo Zayıflatan Diyet Programı Tıklayınız

2 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet İle Şok Zayıflama Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT