27 Mayıs 2022, Cuma 02:23

Yeşil Kahve Diyeti, Yeşil Kahve Çekirdeği İle Zayıflama

Yeşil Kahve Diyeti, Yeşil Kahve Çekirdeği İle Zayıflama

Yeşil kahve normal kahvenin ham, yani henüz kavrulmamış halidir. Yeşil kahve, bildiğimiz kahve gibi kavrulma işleminden geçmediği için yeşil rengini muhafaza

Yeşil kahve normal kahvenin ham, yani henüz kavrulmamış halidir. Yeşil kahve, bildiğimiz kahve gibi kavrulma işleminden geçmediği için yeşil rengini muhafaza eder, bu nedenle yeşil kahve olarak adlandırılır. Yeşil kahvenin sağlık için pek çok faydası vardır, bunlardan biri de zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Yeşil kahve ile zayıflayanlar bu kahvenin kilo verdirmekte gerçekten çok etkili olduğunu bildiriyor. Yeşil kahveyi aktarlardan satın alabilirsiniz. Peki diyetisyenler bu konuda ne diyor, yeşil kahve gerçekten zayıflatır mı, nasıl yapılır, içilir, kullanılır? İşte Uzman Diyetisyenlerin bu konu hakkında verdikleri bilgiler;

Yeşil kahve zayıflatır mı, ne kadar sürede zayıflatır, nereden satın alınır, nasıl pişirilir? sorusuna Diyetisyen Serap Akyol'un cevabı: (Yeşil kahve çekirdeği; kavrulmadan mutfağımıza geldiği için içeriğinde bulunan melanoidler ve diğer faydalı elementler kaybolmadan fincanımızın içine dolar. İşlem görmediği için antioksidanlar bakımından zengin olan yeşil kahve, elbette ki metabolizmanın çalışma hızını artırır, kalori harcama, yağ yakma sistemleri de daha hızlı çalışır. Bununla birlikte gün içinde bazen fazladan aldığımız kalorilerin de depolanmadan hemen yakılması için de yeşil kahveden yardım alabiliriz.Her bireyin tüm vücut özellikleri kendisine özel ve biricik olduğu için zayıflama konusu da kişiye göre değişir. Evet, yeşil kahve metabolizmayı hızlandırır. Ancak bu hız herkeste farklı bir boyuttadır. Bu bakımdan zaman, süre vermek yanlış olacaktır. Yeşil kahve genellikle aktarlarda, büyük marketlerde, bitkisel ürün ve gıda takviyesi satan yerlerde ve internet sitelerinde mevcut. Güvendiğimiz her hangi bir yerden, mecradan yeşil kahve satın alabiliriz.Cezveye 1 fincan su ve 1 tatlı kaşığı yeşil kahve koyuyoruz, piştikten sonra fincana döküp afiyetle içiyoruz. Günde iki fincandan fazla yeşil kahve tüketilmemeli.)

Yeşil kahve zayıflatır mı ve nasıl pişirilir? Sorusunu Diyetisyen Gülhan Koca şöyle cevaplıyor; Evet yeşil kahve kilo vermeye ve yağ yakımına yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.Toksinleri vücuttan uzaklaştırır.Yeşil kahvenin hazırlanışı ise oldukça pratik ve kolaydır. Yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı kahve cezveye konulduktan sonra üzerine 1 su bardağı sıcak su üzerine eklenir ve 4 dakika demlenmeye bırakılır. Sıcak olarak servis yapılır. Tavsiye edilen tüketim miktarı günde 2 fincandır.

Yeşil kahve kilo verdirir mi, kilo almayı engeller mi? Sorusuna Neslihan Hacıbeyli şu cevabı veriyor; (Kavrulma işlemi ile kahvenin antioksidan madde miktarı azalır. Yapısındaki polisakkaritler bozulur. Yeşil kahve kavrulmadığı için içerisindeki polisakkaritler ile prebiyotik (bağırsak sağlığını koruyucu) etki gösterebilir. Ayrıca antioksidan kapasitesi normal kahveye göre yüksektir. Yağ metabolizmasını etkiler ve organ çevresinde yağ doku birikimini engeller. Bu özelliğinin uzun dönemde kilo alımını azalttığı gösterilmiştir.)

Yeşil kahve zayıflatır mı, bu konuda bilimsel araştırma var mı ve yeşil kahve nasıl pişirilir? Sorusunu Diyetisyen Hilal Batmaz şöyle cevaplıyor; "American Journal Of Clinical Nutrition" isimli tıp dergisinde yayımlanan bir makalede Yeşil Kahve Çekirdeği’nde bol miktarda klorojenik asit olduğu ve bu sayede şeker emilimini düşürdüğü ve zayıflama sağladığı bilgisi yer almıştır. Fazla kilolu bireylerde yapılan bir çalışma sonucunda, yeşil kahve ekstratlarının kilo kaybında etkisinin olduğu ve obezitenin önlenmesinde kullanılabilecek ucuz bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Bazal metabolizmayı hızlandırır. Yeşil kahve kalori yakımını hızlandırır ve kilo verme sağlar. Yeşil Kahve, klasik Türk Kahvesi gibi pişirilebilir. 2 çay kaşığı yeşil kahveye bir fincan soğuk su ilave edilir, kısık ateşte pişirilir ve fazla kaynatmadan ateşten alınır.

Dr. Mehmet Öz yeşil kahve için Amerika’daki televizyon programlarında bu kahve çekirdeklerinin kilo kaybında ve yağ yakımında oldukça etkili olduğunu belirtti. Metabolizmayı hızlandırıp vücudun kalori harcama oranını arttıran yeşil kahve çekirdeğinin kilo vermek isteyen kişilere diyet ve sporun yanında oldukça faydalı olacağını belirtti. “Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity adlı dergide yapılan en yeni araştırma ise, 12 hafta süresince Green Coffee Bean yani Yeşil kahve çekirdeği kullanan 16 yetişkin üzerineydi. Çalışmanın devamı boyunca deneklerin her biri belli oranlarda kilo kaybı yaşadı.  Dr. Mehmet Öz’ün yeşil kahvenin kilo verdirici etkisinden bahsederken “Diğer kahveler gibi kavrulmayan yeşil kahve çekirdeği kilo vermeye yardımcı olarak klorojenik asit içerir.” demiştir.

Yeşil kahve yağ yakar mı? Sorusunu Uzman Diyetisyen Şebnem Kandiralı şöyle cevaplıyor: (Yeşil kahvenin zayıflatma özelliği bir tür antioksidan olan klorojenik asidi içermesinden gelmektedir. Klorojenik asit ince bağırsakta glikoz emilimini ve karaciğerden dolaşıma glikoz salınımını inhibe eder. Bu etki kanda glikoz seviyesini azaltır ve vücut enerji için karbonhidratlar yerine yağ hücrelerini kullanır. Sonuç olarak vücutta yağ kaybını sağlar .)

Diyetisyen Ender Saraç yeşil kahvenin zayıflama üzerine etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Sağlıklı zayıflamada etkisi önem kazanıyor. Ciddi bir antioksidan deposu ve sağlıklı zayıflamada, metabolizmanın canlanması ve yağ yakımında en az yeşil çay kadar popüler olacak gibi

Yeşil Kahve Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilo verdiren bu yeşil kahve günde iki fincan tüketildiğinde vücudunuzdaki yağları parçalayarak dışarı atmasını sağlamaktadır.

Yeşil Kahve Zararlı mıdır?

Diyetisyen Serap Akyol'un cevabı: (Doğru yerden aldığımız, kaliteli, orijinal yeşil kahve tamamen doğal bir üründür. Şimdiye kadar günde 2 fincanla sınırlı yeşil kahve tüketiminin her hangi bir kişide olumsuz bir duruma, bir yan etkiye yol açtığı gözlenmemiştir.)

Diyetisyen Dr. Hatice Baygut bu soruyu şöyle cevaplıyor; Yeşil kahvenin faydalarının yanı sıra fazla tüketilmesi halinde; uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, bulantı, kusma, kalp ritminde artış, baş ağrısı ve kaygı gibi zararlı durumlar oluşabilir.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada ise yeşil kahvenin fazla tüketilmesi durumunda baş ağrısı gibi yan etkilerinin ortaya çıkabileceğini anlatıyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Yeşil kahvenin fazla tüketilmesi durumunda aşırı idrar atımı, sinirlilik, uykusuzluk, gerginlik, ajitasyonlar, yüksek tansiyon, kalpte ritim bozuklukları, kusma, gastrit ve reflü hastalarında mide asidinin artışına bağlı olarak yanma, kulaklarda çınlama gibi olumsuz etkiler görülebilir. Zaten kafeine bağlı etkileri bertaraf etmek üzere formüllerde kafeini uzaklaştırılmış yeşil kahve özütü kullanılıyor. Kafeine bağlı olarak yüksek tansiyon hastaları, şeker hastaları, ülser ve reflü hastaları, glokomlular, kemik erimesi, hassas bağırsak sendromu hastaları, uykusuzluk çekenler ve anksiyete hastaları tarafından kullanılması özellikle riskli.”

Kahve Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Süper Rejim Listesi Tıklayınız

Türk Kahvesi Zayıflatırmı, Kaç Kalori? Uzman Diyetisyenler Cevaplıyor Tıklayınız

Chia Tohumu Diyeti Nasıl Yapılır, Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? Tıklayınız

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli, Yağ Yakar mı, Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Derya

  zayıflamak için neler yapmamız gerek

 2. Mehmet

  Yeşil kahveyi yoğurt karışımı yiyorum faydası olurmu acep

 3. Misafir

  yeşil cayı icemiyorum içine lmon ve cubuk tarcin koyarak kokusunu bastırmak icin bir zararı olurmu?

 4. Büşra

  Deneyeceğim

 
 
KAPAT