23 Eylül 2021, Perşembe 07:51

Yeşil, Kuru Ceviz Kabuğunun Saça Faydaları Saç Boyama Tarifi

Yeşil, Kuru Ceviz Kabuğunun Saça Faydaları Saç Boyama Tarifi

Ceviz kabuğu saçlar için çok faydalıdır. Özellikle saç dökülmesinde oldukça etkilidir. Ceviz kabuğunun bu etkisinden yararlanmak isteyenler yaş veya kuru ceviz kabuklarını kaynamakta olan suya atarak 10 dakika kaynatmalıdır. Saçlarını yıkarken bu suyu kullanmalı; yıkama işlemini her gün tekrarlamalıdır. Ceviz kabuğu suyu hem saçların dökülmesini ve beyazlamayı önler, hem saçlara canlılık verir hem de kepeğe doğal çözümdür. Özetle saçlara güç verir, sağlığını korur.

Ceviz Kabuğunun Saça Faydaları Nelerdir?

  1. Saç dökülmesini önler.
  2. Kepekle savaşır ve saç kepeğinden kurtulmaya yardımcı olur.
  3. Saçları canlandırıp parlak saçlara kavuşmanızı sağlar.
  4. Saç köklerini besler, saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
  5. Saçlardaki beyazlıkları giderir, eski saç renginize dönmesini sağlar.
  6. Sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmanızda etkili rol oynar.

Prof Dr. Ahmet Maranki’den Ceviz Kabuğu İle Saç Dökülmesini Durduran Kür

Ceviz kabuğu saç dökülmesinde çok etkili rol oynar.20 adet ceviz kabuğu 1 litre suda 10-15 dk kaynatılır. Saçlar hazırlanan suyla her sabah-akşam yıkanır. Aksatmadan yaparsanız saç dökülmenize çok iyi gelecektir.

Yeşil Ceviz Kabuğu İle Saç Boyama

Kuru yeşil ceviz kabuğu (3 çorba kaşığı kadar) dövülerek ezilir. İki su bardağı suya 5-6 tane ceviz yaprağı atılıp kaynatılır. Soğuyunca ezilmiş kabuklar eklenir. Bir şişeye aktarılır ve kuvvetlice çalkalanır. Bu doğal losyon koyu renk saçlara sahip olanların kullanımına uygundur, çok güzel bir görüntü yakalamanızı sağlayacaktır. Saçlarınızı kahverengi, daha doğrusu ondan biraz daha açık bir renge ulaştıracaktır. Bu suyu günde bir kez tatbik etmelidir. Çay bardağına alıp pamuğu bununla ıslatmalı ve saç diplerine sürmelidir. Bildirdiğimiz işlemi 1 hafta günlük olarak yerine getirmeniz gerekir. Ardından kullanım sıklığını haftada 1-2 defa olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Fakat yüzünüze bulaşmaması için saç diplerinizin yüzünüze yakın yerlerine zeytinyağı sürmeniz önerilir. Ayrıca eldivensiz uygulanmamalıdır yoksa elleriniz de boyanacaktır. Saçlarınızda beyaz teller varsa bunu her hafta bir kez uygulamalısınız. Düzenli olarak devam ederseniz saçlarınız doğal bir renge kavuşacak, beyazlık sorunu ortadan kalkacaktır.

Ceviz Kabuğu ve Ceviz Yaprağı İle Doğal Saç Boyası Tarifi

1.Tarif

Ceviz kabukları güzelce dövülerek püre hâline getirilir. Yarım litre suya 1 tutam ceviz yaprağı atılıp kaynatılır. 20 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra süzülür ve ezilen ceviz kabuklarından 1 çorba kaşığı alınarak suya eklenir. Hazırlanan karışım saçlara uygulanır ve 1 saat sonra yıkanır. Her hafta birere defa yapılmalıdır. Saçın daha koyu bir renk almasına yardım edecektir.

2. Tarif

Yeşil ceviz kabuklarını iyice yumuşayıncaya dek kaynatın. Daha sonra süzüp ezin ve rondodan geçirin. Bu sırada içerisine Hindistan cevizi yağı, ceviz yağı veya zeytinyağı ilâve edin. (Üçünden biri olur. Yarım çay bardağı veya 1 çay bardağı eklenmelidir. Bunu kıvamına göre ayarlamanız mümkündür.) Lapa hâline getirerek saçınıza sürün. (Aşırı koyu ya da fazla sulu olmamasına dikkat edin.) Boyayı saçınızda uzun süre bekletin. (Normal boyalara göre daha çok beletilmesi gerekecektir. Ayrıca güneşe çıkmak da iyi etki etmesinde rol oynar.) Yeteri kadar bekletildikten sonra yıkayın. Süzdüğünüz ceviz suyunu durulama suyu olarak kullanın. İlk kullanımda istediğiniz sonucu alamazsanız birkaç kere daha yapabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT