09 Nisan 2020, Perşembe 21:18

Yeşil Zeytin Yapımı Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır Kurulur Evde

Yeşil Zeytin Yapımı Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır Kurulur Evde

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Evde yeşil zeytin yapılırken çeşitli sorunlar ile karşılaşılaşılır. Bu sorunlardan biri de yeşil zeytinin kararmasıdır. Makalemizde bu durumu engellemek için püf noktalarını bildireceğiz.

Yeşil Zeytinin Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Yeşil zeytinin kararmasının en önemli nedeni, hazırlama aşamasında yoğun oranda havaya maruz kalmasıdır. Bir kaba su doldurup, zeytinleri hiç bekletmeksizin suya bırakmak, ev kırması ya da ev süzmesi zeytinlerin kararmasına engel olur. Zeytinleri hemen suya atabilmek için bütün zeytinlerin bıçakla çizilmesi ya da kırılması beklenmemelidir ve hiç vakit kaybetmeden hemen havayla teması kesilmelidir. Her gün suyu değiştirilmeli, zeytinler, acı suyunu dışarı atana dek bu işleme devam edilmelidir. Her defasında zeytinlerin suyun altında kalmasına özen gösterilmelidir. Zeytinlerin kararması, bu yöntemin uygulanmasıyla engellenebilir. Tatlanmaya başladığında, bozulmasını önlemek için, bu yazımızda bildirildiği üzere salamura suyunun içerisine bırakılır ve serin bir alanda bekletilir. Tüketimi sırasında oluşabilecek kararmaları önlemek için ise, kapaklı bir kap içinde koyularak zeytinin hava alması azaltılmalı ve serin bir alanda saklanmalıdır.

Zeytinleri kurma aşamasında, öncelikle zeytinler bir cam kavanoza, bidona veya pet şişelere doldurulur. Ardından, zeytinlerin koyulduğu kapların her birine, üzerinde kalacak derecede su eklenir. Koyulan suyun, zeytinlerin üzerinde kalması çok önemlidir. Eğer zeytinler su altında kalmazsa ve hava temasına maruz bırakılırsa, hava alan bölümleri kararacaktır. Bu sebeple, su mutlaka zeytinlerin üzerini geçmelidir. Hava almasını engellemek için, üzerlerine temiz bir poşet örtülebilir.

Yeşil zeytin yapılırken, 1 tatlı kaşığı şeker koyulur ve güzelce karıştırılır. (Şeker, zeytinin kararmasının önüne geçer.)

Yeşil Zeytinin Erimemesi İçin Ne Yapılır?

Zeytinlerin erimemesini ve daha uzun süre bozulmadan durmasını istiyorsanız, yeşil zeytin bidonunuza iri limon tuzu da ekleyebilirsiniz. Limon tuzu, zeytinin erimesine engel olur. Ayrıca, zeytinlerin cinsi de bu durumu etkileyen mühim bir unsur olup, zeytinlerin eriyip erimemesiyle doğrudan ilişkilidir. Kırma zeytin daha kısa sürede olmaktadır.

Evde Yeşil Zeytin Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Yeşil zeytin kurulurken salamuralık tuz tercih edilmelidir, yemeklik tuz kullanılmamalıdır çünkü erimeye yol açar.
 2. Evde yapılan yeşil zeytinler; hazır zeytinlere kıyasla daha koyu bir renge sahiptir… Piyasada satılan yeşil zeytinlerin neredeyse tamamı, kostik adı verilen kimyevî bir madde katılarak üretilmektedir. Bu madde, zeytinin rengini açmaktadır ve daha çabuk olgunlaşmasını sağlamaktadır. Evde yapılan yeşil zeytinlerin, piyasadaki hazır zeytinlerden daha koyu bir görünümü vardır. Ancak bu durum, ev yapımı zeytinlerin bozulduğunu göstermez.
 3. Zeytini kırarken, olabildiğince bir hamlede yapmaya çalışılmalı ve zeytinler ezilmemelidir.
 4. Yeşil zeytinin suyu sık aralıklarla yenilenmelidir. Bu sayede, ham zeytin daha kısa sürede tatlanacaktır.
 5. Çizik zeytinler ve kırma zeytinlerin tatlandırılma işlemi, farklı kaplarda yapılmalı ve salamurası da ayrı olmalıdır. Kırma zeytinler, çizik zeytine kıyasla daha hızlı olur ve daha çabuk tüketilmesi gerekir.
 6. Zeytinler tüketileceği zaman, ne kadar yenilecek ise o ölçüde masaya alınıp yıkanır. Ev yapımı yeşil zeytinlerin üstüne, kekik, limon ve zeytinyağı eklenirse, tadına doyum olmayacaktır...

Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 1. 2 kilogram yeşil zeytin
 2. 4 adet limonun suyu
 3. 4 yemek kaşığı kaya tuzu

Eğer bir zeytin ağacına sahip değilseniz, ilk başta pazardan ham zeytin temin edin. Zeytin alırken, bozuk çıkmaması için dikkat ve îtinâ ile seçin. Eve geldiğinizde, her ihtimâle karşı, zeytinlerinizi tekrar gözden geçirerek içlerinde ezilmiş, çürümüş ya da rengi bozuk zeytinler olup olmadığına bakın. Eğer bu tarz zeytinler bulursanız onları ayırın. Zeytinlerin yapraklarını ve saplarını da temizleyin.

 1. Birinci etabı başarıyla tamamlarsanız, şimdi sıra, acılığın giderilmesine gelmiş demektir.
 2. Bol suyun içerisinde zeytinleri iyice yıkayın.
 3. Bıçak kullanarak, çekirdeklerine temas edecek şekilde, zeytinleri dört bir yanından çizin.
 4. Zeytinleri vakumlu kavanoza doldurun.
 5. Kavanozlara, zeytinlerin üzerini geçecek derecede içme suyu ilave edin.
 6. Ardından, kavanozların kapağını kapatın ve 24 saat arayla, kavanozdaki suyu, yeni içme suyu ekleyerek tazeleyin.
 7. Bu işlemi, 10 gün düzenli olarak sürdürün. 10 günün ardından, acılığının gidip gitmediğine bakın.
 8. İkinci etabı da tamamladıysanız; zeytin salamurası yapmaya geçebilirsiniz.
 9. Zeytinleri yeniden yerleştirmek üzere kavanozdan alın. Bir kat zeytin, bir kat kaya tuzu biçiminde yeniden kavanoza dizin.
 10. Üstüne içme suyu ve limon suyu ekleyin.
 11. Zeytinleri, 4 gün süreyle salamurada beklemeye bırakın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT