Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
24-09-2023 12:24 | Güncelleme : 25-09-2023 11:47

Yiyenler kilo almıyor çünkü yağ oranı sıfır! Antioksidan içeriğiyle erken yaşlanmayı bile önlüyor…

Google News

Vücuda yararlarıyla meşhur ejder meyvesi demir ve C vitamini içeriğiyle ön plana çıkıyor; lif oranıyla şaşırtıyor. Peki, düşük kalorili olduğunu biliyor muydunuz?

Renkleri ve çeşitleri bulunan ejder meyvesinin genellikle pembe bir dış kabuğu bulunur.
Renkleri ve çeşitleri bulunan ejder meyvesinin genellikle pembe bir dış kabuğu bulunur.

Ejder meyvesi yani diğer adıyla pitaya; C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum gibi vitamin ve mineraller içeriyor. Bunun yanı sıra yüksek lif içeriği sayesinde sindirim ve bağırsak sistemlerini destekliyor. En çok merak edilen özelliğiyse erken yaşlanmayı nasıl önlediği… Gelin, konuyu tüm detaylarıyla ele alalım.

EJDER MEYVESİNİN VÜCUDA FAYDALARI NELER?

Diğer meyvelerden farklı görünüşü, yeni yeni bilinir olması ve tadıyla ilgi çeken ejder meyvesi ya da pitaya meyvesi pek çok faydaya sahip. Sağlığa iyi gelen faydalarıyla doktorların da gözdesi. Çeşitleri bulunan ejder meyvesi genel olarak pembe bir dış kabuğun içinde siyah çekirdekli beyaz bir meyve diyebiliriz. Peki, bu meyve hangi yararları bünyesinde taşıyor?

Ejder meyvesi erken yaşlanmayı önlüyor

Ejder meyvesinin faydaları en çok sorgulanan konulardan biri. Memorial.com.tr'de yer alan bilgilere göre; tek bir faydayla yetinmeyen bu meyvenin şu konularda uzman olduğunu söyleyebiliriz:

  • Yüksek antioksidan içeriği bulunur. Vücuttaki serbest radikalleri kontrol altına alan bu özelliği erken yaşlanmanın da önüne geçmesine neden olur.
  • C vitamini içerir ve dolayısıyla vücuttaki demir emilimini artırır. Böylece demir depolarının dolmasını sağlar.
  • Lif ve probiyotik içerir. Böylece bağırsak sağlığını korumada etkili bir meyvedir.
  • Siyah çekirdekleri omega-3 ve omega-9 yağ asitleri yönünden zengindir.
  • Ejder meyvesi aynı zamanda kan seviyesini dengede tutar.
  • Beyaz kan hücrelerini artırır.
  • Saç derisini ve saç foliküllerini besler, koruyucu etkiler gösterir.

Ejder meyvesi tüketenlerin gördüğü bu yararlar birçok hastalıktan korunmaya destektir.

EJDER MEYVESİ HANGİ HASTALIĞA İYİ GELİR?

Ejder meyvesinin faydalarından bahsettik ancak bilmeniz gereken bir diğer konu da hangi hastalıklara iyi geldiğidir. Antioksidan içeriğinin yüksek olması erken yaşlanmanın önüne geçer dedik, ancak tek etkisi bu değil diyebiliriz. Antioksidan içeriğinin bir diğer etkisi de kanser hücrelerine karşı koruyucu kalkan olmasıdır.

Kanseri önlemesinin yanında, kalp ve damar sağlığını da korur. Demir depolarınızın dolmasına yardımcı olması da vücudunuzdaki kan dolaşımını etkilemesi anlamına gelir. Hücrelere daha fazla oksijen taşınmasına katkı sağlar.

Vücuttaki enfeksiyonu önler, yaraları çabuk iyileştirir.

EJDER MEYVESİ GÜNDE NE KADAR TÜKETİLMELİ?

Güçlü etkileriyle bilinen ejder meyvesini günde bir adetten fazla tüketmemeniz önerilir. Ayrıca herhangi bir alerjiniz bulunmuyorsa tüketmelisiniz. Ejder meyvesine karşı alerjik reaksiyon gösteriyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Ejder meyvesi yağ içermiyor, düşük kalorili

EJDER MEYVESİ ZAYIFLATIR MI?

Yüksek lif oranı sebebiyle ejder meyvesi şişkinlikten ve fazla kilo alımından korumasının yanı sıra yağ oranı içermemesi ve düşük kalorili olması sebebiyle kilo kontrolü sağlıyor. Yani ejder meyvesi tüketimi size kilo aldırmaz. Tok tutma özelliği sayesinde zayıflamanıza yardımcıdır. Diyetinize ekleyebileceğiniz bir meyvedir.

EJDER MEYVESİ KAÇ KALORİ?

Ortalama olarak 100 gram Pitahaya (Ejderha Meyvesi) 2,64 kalori, 0,82 karbonhidrat, 0,04 protein ve 0 yağ değerine sahiptir.

Ejder meyvesinin tadını seviyorsanız ve yararlarını bünyenize almak istiyorsanız tüketmeniz öneriliyor. Sağlığını düşünenlerin tercih ettiği bu meyve, şimdiden pek çok kişinin gözdesi oldu bile…

Kaynak : Memorial Hastanesi, haberturk.com
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.