Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yoğurt İshal Yaparmı Yoksa İshali Keser mi, Uzmanlar Ne Diyor?

Mavikadin>Sağlık>Yoğurt İshal Yaparmı Yoksa İshali Keser mi, Uzmanlar Ne Diyor?

Yoğurt her ne kadar ishale iyi gelen bir yiyecek olarak kabul edilse de, yoğurt alerjisi olanlarda, laktoz intoleransı ve İrritabl bağırsak...

Yoğurt İshal Yaparmı Yoksa İshali Keser mi, Uzmanlar Ne Diyor?

Bağırsaklarımızda iyi ve kötü olmak üzere pek çok bakteri türü bulunur. Bu bakterilerin miktarı arasındaki denge, hem bağırsak sağlığı hem de genel sağlığımız için çok önemlidir. World Gastroenterology Organization (Dünya Gastroenteroloji Organizasyonu) verilerine göre, probiyotik bakteri barındıran yoğurt ve diğer bazı gıdalar ishali önlemeye veya mevcut ishali tedavi etmeye yardımcı olabilirler. Yoğurt her ne kadar ishale iyi gelen bir yiyecek olarak kabul edilse de, yoğurt alerjisi olanlarda, laktoz intoleransı ve İrritabl bağırsak sendromundan muzdarip kişilerde yoğurt yemek ishal sorununa yol açabilmektedir.

Yoğurt, içeriğinde bulunan Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium isimlerindeki faydalı bakteri kültürleriyle ishalin geçmesine yardımcı yiyecekler arasında yer alır. Bu canlı kültürler bağırsaktaki 'iyi' bakterileri geri kazandırırken ishale neden olan 'kötü' bakterileri ise yok etmeye yardımcı olur.

2009 yılında Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nde yayımlanan bir çalışmada, araştırmacılar yoğurtta bulunan probiyotiklerin antibiyotik nedeniyle meydana gelen ishali azaltmaya yardımcı olduğunu tespit ettiler.

İshalken günde sadece 2 kase yoğurt tüketerek ishalden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Muz da çoğu kişide kabızlığa neden olan bir yiyecek olduğundan yoğurda muz ekleyip yoğurtla birlikte yemek kabızlığın geçmesini kolaylaştıracaktır.

Yoğurt en iyi probiyotik kaynaklarından biridir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, yoğurdun içeriğinde bulunan Lactobacillus GG, acidophilus ve bifidobakteri ismindeki probiyotiklerin bazı ishal türlerini tedaviye yardım ettiğine dair bilimsel çalışmaların mevcut olduğunu bildiriyor. Probiyotikler genelde bakteriyel kökenli ishallerin tedavisinde etkilidir, gıda zehirlenmesi ve virüs nedeniyle ortaya çıkan ishallerde yoğurt tesirli olmayabilir.

New York hastanesinde katı gıdaya geçmiş olan, şiddetli ishalden muzdarip bebekler üzerinde yapılan bir çalışmada yarım su bardağı veya 1/3 (bir su bardağının üçte biri) yoğurt tüketiminin  ishal kesici ilaç olan "Neomisin Kaopectate'dan" iki kat daha hızlı bir şekilde ishali durduğu tespit edildi. Hatta Rusya, Japonya ve İtalya gibi bazı ülkelerin pek çok hastanesinde ishal olan kişinin reçetesine yoğurt tüketmesi yazılıyor.

Ardabil Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisinde 2005 yılında yayımlanan makalede 6-24 aylık bebekler üzerinde gerçekleşen çalışmada akut olmayan, kansız ve sümüksü gözükmeyen ishal sorunu yaşayan bebekler iki gruba ayrıldı, birinci gruba her gün en az 15 ml pastörize inek sütü yoğurdu verilirken diğer grup yoğurt tüketmedi. Çalışma sonunda yoğurt yiyen bebeklerin ishal sıklığının azaldığı ve kilo almaya başlandığı gözlemlendi. Bu çalışma sonunda akut olmayan kanlı ishalde yoğurt kullanılmasının başarılı sonuçlar verdiği ispatlanmış oldu.

Yoğurt Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Yoğurt Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Haşlanmış Patates İshale İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Muz İshale İyi Gelirmi? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Yoğurt İshal Yaparmı Yoksa İshali Keser mi, Uzmanlar Ne Diyor?

 


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...