2021-07-17 16:56:23 | Son Güncelleme : 2022-09-10 11:54:16

Yoğurt Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Yoksa Zayıflatır mı?

Diyetisyen Tuğba Yaprak yoğurdun zayıflamaya etkileri hakkında şu bilgileri vermektedir: Eskiden beri yoğurdun her yaştan insanın sağlığı için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Yoğurdun faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması da vardır.

Yoğurt Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Yoksa Zayıflatır mı?

Diyetisyen Tuğba Yaprak yoğurdun zayıflamaya etkileri hakkında şu bilgileri vermektedir: Eskiden beri yoğurdun her yaştan insanın sağlığı için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Yoğurdun faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması da vardır. Diyette tüketildiğinde yoğurt vücuttaki yağ yakımını arttırmasının yanı sıra vücuda enerji verip güçsüz kalmasını önlemektedir. Kilo vermek isteyen kişilerin vücutlarındaki yağ yakım hızını yükseltmek için bir kase yoğurdu günde mutlaka 1-2 kez tüketmesinde fayda vardır.

 Yoğurdun Kalorisi Ne Kadardır?

Yoğurdun kalorisi kaymaklı olup olmamasına göre değişir. Kaymaklı yoğurt kaymaksızdan daha çok kalori içerir. Diyetisyen Gözde Ağca 1 kaseyani 1 su bardağı kaymaksız yoğurt (200 gram) 138 kalori, 1 kase kaymaklı yoğurdun (200 gram) ise 153 kalori olduğunu bildirmektedir.

Ev Yoğurdu Kalorisi:

1 kase yani 1 su bardağı ev yoğurdu 122 kaloridir. Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 100 gram ev yoğurdunun 61 kalori olduğunu bildirmektedir. Bu durumda 1 kase ev yoğurdu 122 kalori olmaktadır.

Diyetisyen Gözde Ağca’nın verdiği diğer bilgiler şöyledir;

 1. 1 kase meyveli yoğurt (200 gram) 208 kalori yapmaktadır.
 2. 1 kase süzme yoğurt (200 gram) 167 içermektedir.

Tam Yağı Yoğurt Kalorisi

 1. 100 gr. tam yağlı yoğurt 66 kaloridir

Yarım Yağlı Yoğurt Kalorisi

 1. 100 gram yarım yağlı yoğurt 46 kalori.
 2. 1 kâse yarım yağlı yoğurt kalori değeri 69 kaloridir.

Light Yoğurt Kaç Kaloridir

1 kâse light yoğurdun kalorisi 82,5 kaloridir.

Yoğurt Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

 1. Diyetisyen Tuğba Yaprak bu hususta şu bilgileri veriyor: Uzmanların yaptığı araştırmalar göstermiştir ki zayıflama döneminde tüketilen yoğurdun kilo vermeye katkısı büyüktür. Çünkü yoğurtta bulunan protein, vitamin ve mineraller kilo verirken kilonun yağdan gitmesini sağlar yani kişinin sağlıklı şekilde kilo vermesine destek olur. Özellikle de tüketilecek yoğurdun ev yoğurdu olması ayrıca etkili olmaktadır.
 2. Basen ve göbek bölgesinde yağlanma problemi olan kişiler, buradaki yağların yakılması için yoğurdu sıklıkla tüketmeye özen göstermelidir. Çünkü yoğurdun yağ yakmaya etkisi çoktur.
 3. Zayıflama döneminde yoğurt tüketimi yaygın olarak tercih edilmektedir. Çünkü yoğurt yoğun yağ yakma etkisinin yanında kişinin vücuda fazla kalori alımını da engellediği yani uzun süre tok tuttuğu bilinmektedir.
 4. Yoğurdun içindeki enerji miktarı yüksek olduğu için zayıflama sürecinde vücudun güçsüzleşmesini önlemektedir.
 5. Yoğurt ayrıca kilonun kastan verilmesini engellediği için vücuttaki kay kaybını da minimum seviyeye indirdiği bilinmektedir.
 6. Günün hangi öğünü olursa olsun tüketilebilen yoğurt vücutta hem yağ yakım sürecini hızlandırmakta hem de metabolizmanın daha güçlü hale gelmesini sağlamaktadır.
 7. Yoğurt kemik gelişimine de yardımcıdır.
 8. Zayıflama döneminde yoğurt tüketirken yağ yakıcı etkisini yükseltmek için içine zerdeçal ve karabiber veya keten tohumu gibi baharat ve bitkileri ekleyebilirsiniz. birlikte tüketildiğinde vücuttaki yağ yakımı maksimum seviyeye çıkacaktır.

Zayıflamak İsterken Günde Kaç Kase Yoğurt Yemelidir?

Diyetisyen Tuğba Yaprak bu hususta şu bilgileri veriyor: “ Bir yetişkin günde 1-2 kase yoğurt tüketmelidir. Bu normal miktardır ve vücutta kilo verişine etkisi büyüktür.”

Mavi Kadın