2019-08-17 19:42:39 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:09

Yoğurt Karbonat Maskesi Kullananların Yorumları

Karbonat ile yapılan yüz maskeleri son zamanların en popüler güzellik bakım yöntemidir. Bu makalemizde karbonat maskesi yapanların yorumlarını okuyabilirsiniz.

Yoğurt Karbonat Maskesi Kullananların Yorumları

Karbonat ile yapılan yüz maskeleri son zamanların en popüler güzellik bakım yöntemidir. Bu makalemizde karbonat maskesi yapanların yorumlarını okuyabilirsiniz.

Karbonat Maskesi Yapanların Yorumları

Ben karbonat maskesini ilk olarak televizyon izlerken Suna Dumankaya’dan öğrenmiştim. ½ tatlı kaşığı karbonat ve ½ yemek kaşığı yoğurdu karıştırıp yüzüme sürüyorum ve 60 dakika kadar bekletiyorum. Süre dolduktan sonra maskeyi ovarak cildimden temizliyorum ve yüzümü yıkıyorum. Bu maskeyi haftada 1 kez yapmak yeterli oluyor. Ama sivilceniz ya da açık yaranız varsa maskeyi değdirmemeye dikkat etmelisiniz, yoksa çok sızlatıyor. Siyah noktalarım kayboldu ama cilt lekelerime etkisi olup olmadığını anlamadım açıkçası. Yine de cildim yağlı olmasına rağmen tertemiz görünüyor. Umarım sizde de işe yarar.

Ben karbonat maskesini 3-4 günde bir uyguluyorum. Özellikle siyah noktalarım bayağı bir azaldı. Karbonat maskesinden zarar görüyorsanız ya karbonatı fazla koymuşsunuzdur ya da cildiniz çok hassastır. Bir çay kaşığını tepeleme doldurmayacak kadar karbonat, ½ yemek kaşığı yoğurt ve bir iki damla da limon suyunu karıştırarak yapıyorum. Sivilcelerimin kurumasına da yardım ediyor.

15 gün önce filan karbonat maskesini denemeye karar verdim. Maskeyi ilk sürdüğümde cildim inanılmaz şekilde yandı. Biraz bekleyince yanma hissi geçti ve toplamda 15 dakika bekledikten sonra yüzümü yıkadım. Fakat yüzümde sivilceler oluşmaya başladı. Neyse ki hafta sonuydu da iki gün içinde geri kurudular. Cildim şimdi daha iyi durumda, Hafta sonu yeniden yapmayı deneyeceğim.

Kızlar bence doğal diye bulduğunuz tüm malzemeleri yüzünüze sürmeyin. Karbonat maskesini deneyip yüzünde yanık izi oluşan bir arkadaşım var. Hayatının sonuna kadar o izle yaşayacak. Bu konularda bilgi sahibi olan biri olarak konuşuyorum; karbonatla maske falan yapmayın! Cildimizin pH seviyesi 5.5, yani asidik bir yapıya sahip. Karbonatsa bazik yapıda. Bu maskeyi yaparak cildinizin pH dengesiyle oynuyorsunuz.

Uzun süredir bir türlü fırsat bulup yapamasam da normalde düzenli uyguladığım bir maske. Ben karbonat ve yoğurda ilave olarak 2 tatlı kaşığı da mısır unu ekliyorum. Bu şekilde yapınca siyah noktalarımda daha etkili oluyor. Ayrıca uzun süreli kullanırsanız yüzünüzde bir beyazlık ve aydınlık oluştuğunu göreceksiniz.

Karbonat maskesini benim yaptığım gibi yaparsanız sorun yaşamazsınız, işte tarifim; biraz detaylı yazacağım. Öncelikle bir kaseye yarım yemek kaşığı kadar yoğurt koyun ve çırpın. Üzerine bir kaşığın ucuyla (¼ çay kaşığı kadar) karbonat serpin. Bu karışımı 1-2 dakika süreyle çırpın. Bu işlem sırasında yoğurdun kabardığını da maskenin tüm yüzünüze sürmeye yeteceğini göreceksiniz. Söylediğim şekilde hazırlarsanız karbonat maskesinin çok faydasını görürsünüz. Ama karbonat miktarını arttırırsanız yüzünüz yanabilir arkadaşlar. O yüzden miktara dikkat edin. 

Hepimizin bildiği gibi ağdanın çok sıcakken ciltle temas etmesi, ağdadan sonra direkt güneşe çıkmak ya da bölgeye kozmetik ürünler sürmek ciltte lekelenmelere sebep oluyor. Ben bu lekeler için dudak üstü ve koltuk altıma karbonat maskesi yapmaya başladım. Koltuk altıma daha sadece bir kez denedim ama pek değişiklik görmedim. Ama dudak üstümde bayağı işe yaradı. O yüzden koltuk altımı boşverip dudak üstüme yapmaya devam edeceğim. O düzelsin de bana yeter

Arkadaşlar karbonat maskesi kesinlikle herkese ve her cilde uygun bir maske değil, aman diyeyim… Ben bir kez denedim de cildim cayır cayır yandı, temizledikten sonra büyük kırmızı lekeler olmaya başladı. Denemeden önce yüzünüzün küçük bir kısmına sürüp bekleyin bence. Yıkadıktan sonra bir problem görmezseniz tüm yüzünüze yaparsınız. Yorumlara bakınca çok faydalı bulan da var, yüzü yananlar da var. Hassas ciltler için karbonatı çay kaşığının ucu kadar koymak faydalı olacaktır. Fazlası cildi yakar.

Ben de Suna Dumankaya’dan öğrendim karbonat maskesini. Cilt bakımı dergisinde görmüştüm ilk kez. Bariz etkisini görmek için 5-6 kez yapmam gerekti. Şu an çillerimin rengi açıldı ve bayağı azaldılar.

Annemin cilt tonu biraz koyu olduğu için karbonat maskesi yapmayı denedik. Gayet güzel bir açılma gördük. Maskeyi ilk sürdüğümüzde yanma hissetti ama yıkadıktan sonra yanma filan kalmadı.

Karbonat diş beyazlatmak için de kullanılıyor. Yani renk açıcı etkisi gerçekten de var. Maskeyi ben de denedim, hiç yanmadı yüzüm. Yıkadıktan sonra da renginin oldukça açıldığını gördüm. Sadece sivilcelerim geçmedi, o yüzden onlara bir faydası olup olmadığına karar veremiyorum.

Ben karbonat maskesi hazırlarken içine birkaç damla da limon suyu koyuyorum arkadaşlar. 2 aydır aralıklarla uyguluyorum. Siyah noktalarım temizlendi, çillerim hafiflemeye başladı. Beni her gördüğünde çillerimin çoğaldığını söyleyen ablam bile cildimin ışıl ışıl göründüğünü ve güzelleştiğini söyledi. Herhangi bir alerjik reaksiyon yapmadı bende. Denemenizi öneririm...

Mavi Kadın