25 Haziran 2019, Salı 20:37

Yüksek Şeker Belirtileri Kan Şekeri Yükselmesi Tedavisi

Yüksek Şeker Belirtileri Kan Şekeri Yükselmesi Tedavisi

Kan şekeri yüksekliği tıpta hiperglisemi olarak adlandırılmaktadır. Sağlıklı bir bireyde açlık kan şekeri seviyesi 70-110 mg/dL arasında; tokluk kan şekeri seviyesi ise 140 mg/dL’nin altında olmalıdır. Eğer kan şekeri seviyesi bu seviyelerden yüksekse hastaya hiperglisemi teşhisi konmaktadır. Şeker hastalığının sıklıkla görülen bir komplikasyonu olan hiperglisemi hastada bazı sorunlara yol açmaktadır.

Hipergliseminin Belirtileri Nelerdir?

 1. Çok sık idrara çıkma (geceleri de idrara sık sık uyanmak)
 2. Ağızda aşırı kuruluk hissi ve buna bağlı çok su içme ihtiyacı
 3. Normalden daha çok acıkmak
 4. Halsizlik
 5. Vücutta yaraların iyileşmesini uzun zaman alması
 6. Ciltte kuruluk ve kaşıntı
 7. Bulanık görme
 8. Cinsel organda mantar, kuruluk ve kaşıntı.

Hipergliseminin Nedenleri

Tip 2 Diyabet Hastası Olmak

Hiperglisemi hastalığı çoğunlukla şeker hastalarında görülmektedir. Ayrıca şeker hastalığı fazla kilo, aile bireylerinde şeker geçmişi, Afrikalı-Amerikalı, Latin kökenli Amerikalı veya Yerli-Amerikan olan kişilerde görülme riski yüksek olan bir hastalıktır.

Yanlış Beslenme

Hem şeker hastalığı olan hem de hipoglisemik kişilerdeki kan şekeri seviyesini düşürmek için doktor bir beslenme planı önermektedir. Bu özel beslenme planı kandaki şeker seviyesini kontrol altına almak için önemlidir. Şeker hastalarının dengeli ve sağlıklı beslenmesi ve şeker seviyesini yükselten gıdalardan uzak durması çok önemlidir.

Hareketsiz Yaşam

Vücutta hareket eksikliği kandaki akışı etkilediğinden hiperglisemi yaşanabilmektedir. Bu kişilerin düzenli egzersiz yapması kan şekerini düşüreceğinden büyük önem taşımaktadır. Hareket sayesinde vücuttaki kan dolaşımı hızlanmaktadır.

Yanlış Dozda İnsülin Kullanımı

Kan şekeri beslenme, ilaç veya egzersiz ile dengelenmediği zamanlarda insülin enfeksiyonu kullanımı gerekli olabilmektedir. Bu kullanımların çok yüksek veya az olması yani kişiye uygun olmaması kan şekeri seviyesini etkileyebilir.

Hipergliseminin Diğer Nedenleri Nelerdir?

 1. Şeker hastalığı ( en yaygın olan)
 2. Gebelik
 3. Hareketsiz olmak
 4. Şeker ilaçlarının düzenli kullanılmaması veya yetersiz insülin kullanımı
 5. Çok fazla yemek tüketmek
 6. İdrar yolu iltihabı, grip, sistit ve zatürre gibi enfeksiyonlar
 7. Yoğun stres yaşamak
 8. Pankreatit (pankreas iltihabı)
 9. Pankreas kanseri
 10. Cushing sendromu (kandaki kortizol seviyesinde yükselme)
 11. Hipertiroidi (tiroit bezlerinin fazla çalışması)
 12. Kullanılan insülinin tarihinin geçmesi veya yanlış uygulanması
 13. Vücutta büyüme hormonu, glukagonom veya feokromositoma gibi hormonlar salgılayan tümörler olması
 14. Travma, kalp krizi veya şiddetli hastalık geçirmiş olmak
 15. Beta blokör, glükagon, enotiazinler, prednizon, östrojen ve  oral kontraseptifler benzeri ilaçlar kullanmak.

Hiperglisemi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Vücutta meydana gelen kandaki şeker seviyesi yani hiperglisemi teşhis ve tedavisi için aile hekimi,  iç hastalıkları uzmanı, çocuk doktoru, endokrinolog (metabolizma hastalıkları uzmanı) ve diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Tedavisi

Hiperglisemi tedavisi hastalığın türüne göre değişiklik gösterse de genel olarak hastanın beslenme ve egzersiz planı belirleyip uyması şeker hastalığı açısından çok yararlı olmaktadır.

Eğer kişideki hiperglisemi durumu hafif şiddette veya geçici ise tedavi gerekmeyebilir. Bu durumda hastalara genellikle yaşam tarzında ve beslenme planında değişiklik yapmak yeterli olmaktadır.

İlaç kullanımı: Hiperglisemi problemi yaşandığında doktorun verdiği ilaçlar kullanımına uygun aksatılmadan kullanılmalıdır.

Beslenme düzeni: Diyetsiyenin hazırlayacağı beslenme planına mutlaka uyulmalıdır. Kan şekerini yükseltecek (örneğin; tatlı ve şekerli içecekler, kek, pasta ve çikolata benzeri) besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir.

Bol su tüketimi: Şeker hastalığında susuzluk daha çok yaşanmaktadır. Hem bu yüzden hem de vücutta genel sağlık için bol su tüketimine özen gösterilmelidir.

Egzersiz yapmak: Düzenli olarak yapılacak yürüyüş benzeri hafif egzersizler kilo vermeye ve dolayısı ile kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

İnsülin ilacının dozunun doğru ayarlanması: Bu konu hakkında doktor gerekli düzenlemeleri yapacak ve hastayı bilgilendirecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT