29 Kasım 2021, Pazartesi 11:14

Yulaf Zayıflatırmı, Kilo Yapar mı?

Yulaf Zayıflatırmı, Kilo Yapar mı?

Yulaf çeşitli besin değerlerine sahip harika bir yiyecektir. Yulaf ezmesi zayıflatırmı, kilo verdirir mi? makalemizde yulafın zayıflama üzerine etkilerinden bahsettik. Maalesef vücuttaki fazla yağları anında eritecek kadar etkili bir besin yoktur ancak bazı gıdalar tok tutucu olmaları ve metabolizma hızlandırıcı özellikleri sayesinde kilo vermenize yardımcı olabilirler. Lif, protein ve kompleks karbonhidrat içeren yulaf ezmesi de bu yiyeceklerden biridir.

Yulafın zayıflamaya faydaları

Yulafın kalorisi düşüktür 

U.S. Department of Agriculture (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığına) göre yarım su bardağı kuru yulaf 1 su bardağı pişmiş tahılla eşdeğerdir. Yani 1 su bardağı pişmiş yulaf içerisinde 150 kalori, 5 gr protein, 2,5 gram yağ, 27 gram karbonhidrat, 4 gr lif ve 0.4 gr doğal şeker barındırır. 1 su bardağı yulaf 150 kalori içermesiyle nispeten düşük kalorili bir yiyecektir. 

Yulaf ezmesi tok tutar

Yulaf ezmesi eşsiz besin içeriği sayesinde mideyi tatmin edip, dolgunluk hissi vererek kişiyi uzun süre tok tutar. Yulaf gibi doyurucu yiyecekler açlığı bastırdığından gereksiz kalori alımını önlerler. Yulaf protein, kompleks karbonhidratlar ve lif çeriği ile en doyurucu besinler arasında yer almaktadır. Yulaf ezmesi bu özelliği ile sindirimi yavaşlatır ve daha uzun süre tokluk hissi verip kilo verme için yardımcı olur.

Yulaf ezmesi zayıflatır

2013 yılında “The Journal of the American College of Nutrition,” ‘da yayınlanan bir çalışmada kahvaltıda yulaf ezmesi yiyenlerin aynı kalorideki hazır kahvaltılık gevrek yiyenlere göre daha uzun süre tok hissettiğini ve az acıktığı tespit edilmiştir. 2013 yılında “Plant Foods for Human Nutrition,”’da yayınlanan başka bir çalışma 12 hafta boyunca yulaf ezmesi yiyenlerin daha fazla vücut yağı kaybettiğini daha iyi bir bel-kalça oranına sahip olduğunu saptamıştır.

Yulaf ezmesi tüketimi ilgili uyarılar

Zayıflamayı amaçlıyorsanız yulaf ezmesini nasıl hazırladığınız ve tükettiğiniz önemlidir. Kullandığınız yulaf miktarını ölçerek ve bunları süt yerine su ile pişirerek kaloriden tasarruf edebilirsiniz.  Buna ekleyeceğiniz krem, tereyağı, kurutulmuş meyve ve tatlandırıcıları sınırlandırın. Küçük porsiyonlarda yulaf ezmesi aperatif olarak tüketilebilir,.

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

1 Günde 1 Kilo Nasıl Verilir? Günde 1 Kilo Zayıflatan Diyet Programı Tıklayınız

Yulaf Kepeği Diyeti İle Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Terlemek Zayıflatırmı, Terleyerek Kilo Verebilir miyim? Tıklayınız

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar, Haftada Kaç Kilo Verdirir? Tıklayınız

Salatalık Zayıflatırmı Yoksa Kilo Aldırırmı Tıklayınız

Yaban Mersini Zayıflatırmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Çay Kaç Kalori, Çay İçmek Zayıflatırmı Yoksa Kilo mu Aldırır? Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

5 Yorum

 1. Mine

  Zayiflamak isteyen yagli tuzlu hamur islerini birakmali ve bol su icip spor yapmali geeisi yalan hersey kilo yapar

 2. Hatice

  Ben kilo vermek ister misiniz 7o kilo 65

 3. lyudmyla

  bence uygun denemek lazm.çeken arkadaşın ismi ne nerde bulabilirim

 4. Gül

  Nasil verdiniz?

 5. zeynep

  Ben bu yulaf ezmesi ile 1 ayda 11kilo verdim.

 6. Yulaf ezmesi ile nasıl kilo verdiğinizi bizle paylaşır mısınız efendim, yulaf diyeti mi yaptınız?

 
 
KAPAT