Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-12-08 21:42:51 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:25

Yumurta en çok sivilce yapan besinlerden! İşte araştırma sonuçları!

Google News

Yumurta içeriğinde bulunan lutein, multivitaminler ve yüksek protein sayesinde sağlığa olan faydalarının yanı sıra cilt için de çok yararlı bir besindir. Yumurta her ne kadar cilde iyi gelen bir besin olsa da bazı kişilerde sivilceye neden olabilmektedir.

Yumurta en çok sivilce yapan besinlerden! İşte araştırma sonuçları!

Besinler üzerinde yapılan araştırmalarda yumurtanın sivilce yapan yiyeceklerden olduğu tespit edildi. En çok sivilce yapan diğer gıdaların ise: Kuruyemişler, çikolata, hamur işleri, yağlı yiyecekler ve kızartmalar olduğu görüldü.

YUMURTA SİVİLCE YAPAR MI?

İster sahanda, ister haşlanmış olarak tüketin yumurta bazı kişilerin cildinde sivilce yapabiliyor. Yumurtanın sivilceye yol açmasının ana nedenleri şöyledir:

1. Neden: Günümüz şehir hayatında tavuklardan daha fazla verim elde edebilmek için hormon içerikli yemler verilmektedir. Bu hormonlar tavuklardan yumurtladıkları yumurtalara geçer, insanlarda bu yumurtaları tükettiğinde vücuda bu hormonlar girmiş olur. Dolayısıyla yumurta sebebiyle vücudumuzda hormonal dengesizlikler meydana gelip ciltte sivilce meydana gelebilir.

2. Neden: Modern dünyada tavuklardaki hastalıkları engellemek veya mevcut hastalıkları tedavi için hayvanlara antibiyotik verilmektedir. Bu antibiyotikler yumurtaları tüketen insanların vücuduna da girer ve vücutta mikrobiyom isimli bağırsağımızdaki iyi bakterilerin dengesini bozar.  Bağırsaklardaki iyi bakterileri azaltıp, kötü bakterileri artırır, vücudun bağışıklığını düşürür, bunun sonucunda ciltte sivilceler görülebilir.

Yumurta en çok sivilce yapan besinlerden! İşte araştırma sonuçları!

3. Neden: Yumurta alerjisi de sivilceye sebep olabilir. Bazı kişilerin vücutları yumurtaya karşı hassastır ve vücuda giren yumurta beyazı veya sarısındaki proteinler bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesine sebep olur. Bu durumda yumurta tüketildiğinde vücut yumurtada bulunan proteini düşman olarak algılar ve bu düşmana karşı savunmak için kimyasallar üretir. Bu kimyasallar ise ciltte sivilce çıkması gibi çeşitli alerjik reaksiyon belirtilerine sebep olur.

4.Neden: Yumurtanın ciltte sivilce yapmasının bir diğer nedeni de hayvansal ürünlerin tüketilmesi vücudumuzda iltihaplanma ihtimalini artırmasıdır. Vücudumuzda meydana gelen iltihaplanma ise vücutta yağ bezi üretimini hızlandırır ve dolayısıyla cilt de daha yağlı hale geldiği için sivilce ve ağrılı akne gibi problemler ortaya çıkar.

Yumurt sebepli cildinize sivilce çıkıyorsa bir müddet yumurta tüketmemeli veya organik yumurta tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Cildinizdeki sivilcelerin yumurta sebebiyle olup olmadığını bilmiyorsanız yumurta tüketimini 4-6 ay boyunca kesmeyi denemelisiniz.

Yumurta en çok sivilce yapan besinlerden! İşte araştırma sonuçları!

YUMURTADAN BAŞKA HANGİ YİYECEKLER SİVİLCE YAPABİLİR?

Uzmanların 2006'da Ürdün'de 166 kişi üzerinde yaptığı çalışmada; Yumurtanın akne oluşumuna sebep olan besinler arasında üst sıralarda yer aldığı görüldü.  Bu araştırmada ciltte akne oluşumuna sebep olan besin maddelerinin başında kuruyemişler (% 89,2) ve çikolata (% 84,9) bulunmasıyla şaşırtıcı sonuçlar elde edilmiştir. Bu iki besini ise hamur işi, kek ve bisküvi (% 57,2), yağlı yiyecekler (% 53) ve kızartmalar (% 51,8) ve % 42,2 ile yumurta izlemiştir.

1 Günde Sivilce Geçirme Evde Sivilceyi Anında Yok Etme Yöntemleri Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.