26 Ekim 2020, Pazartesi 18:10

Yumurta Tembelliğine Ne İyi Gelir Tembel Yumurtalıklar Nasıl Çalıştırılır Bitkisel Tedavi

Yumurta Tembelliğine Ne İyi Gelir Tembel Yumurtalıklar Nasıl Çalıştırılır Bitkisel Tedavi

Yumurtalık Tembelliği Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Kadınlarda bulunan yumurtaların yavaş çalışması, fonksiyonları yeterince yerine getirememesine yumurtalık tembelliği denir. Gebeliği engelleyen en yaygın sorunlardan biri de yumurtalık tembelliğidir. Bu problem, polikistik over sendromu olarak sıklıkla duyulmaktadır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Yumurtalık Tembelliği İçin Soğan Kürü

Malzemeler

  1. 1 tane açık kahverengi kabuklu beyaz kuru soğan
  2. 2 bardak su

Hazırlanış ve Uygulama

Yumurtalık tembelliği için soğan kürü hazırlanırken, kesinlikle mor ya da kırmızı kabuklu kuru soğan kullanılmamalıdır. Kahverengi kabuklu soğan olmalıdır. Ayrıca kullanacağınız soğanın kuru ve taze olmasına dikkat edilmelidir.

  1. Öncelikle kuru soğanın kabuğunu soyun ve bir kapta sirkeli su hazırlayarak içerisinde bekletin.
  2. Ardından bir tencerede 2 su bardağı suyu kaynatın ve soğanı dört parçaya keserek içine atın.
  3. 5 dakika kadar kaynadıktan sonra altını kapatarak ılımaya bırakın.
  4. Yeterince ılıdıktan sonrasında süzerek tüketin.

Soğan kürü, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun hamile kalma hayali kuran kadınlara en büyük tavsiyesidir. Regl kanaması bittikten 7 gün sonrasında uygulanmaya başlanır. Sonraki regl kanamasının başlamasına 10 gün kala, yeniden bir hafta boyunca yapılır.

Yumurta Tembelliği (Yumurtaların Az Çalışması) Belirtileri Nelerdir?

Regl kanamaları daha sık görülür: Öncesinde 28 ila 30 gün arasında regl olan kadınlarda yumurtalık tembelliği oluşursa bu süre 15 ila 27 günde bir olacak şekilde sıklaşabilir.

Düşük olasılığı artış gösterir: İlerleyen yaş ve yumurtalıkların tembelleşmesi sonucunda yumurtlama kapasitesi düşer. Kalan yumurtalar yeterli ya da sağlıklı değilse düşük yaşanma riski daha fazla olacaktır.

Hamile kalmak daha zor bir hale gelir: Yumurtalıklar tembelleşmişse hamile kalmak daha zor olacaktır. Bu durumda uygulanan tüp bebek tedavi yöntemi, yumurtalıkların uyarılması ile gerçekleştirilir. Ancak bu durum sonucunda daha az yumurta oluşmaya başlar. Uygulanan doz ne kadar yüksek olsa da yumurtalıklar istenen sonucu vermez.

Yumurtalık Tembelliği Nedenleri Nelerdir?

Yumurtalık Kisti

Yumurtalıkların fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yerine getirmesini engelleyen en yaygın problem, yumurtalık kistidir. Kist oluşumu, yumurtalıkların daha yavaş şekilde çalışmasına sebep olur.

Stres

Birçok hastalığın temel sebebi olan stres, kadın bedeninde en çok hormonal organların zarar görmesine yol açar. Günlük hayatın büyük bir kısmını kaplayan stres, yumurtalıkların çok daha yavaş çalışmasına sebep olur. Yapılan araştırmalar, yumurtalık tembelliği probleminin %30 oranında stres kaynaklı  olarak ortaya çıktığını göstermektedir.

Kanser Tedavisi Görmek

Radyoterapi ve kemoterapi tedavilerinin uygulanması, yumurtalık tembelliğine neden olmaktadır. Daha yavaş çalışan yumurtalıklar, ilerleyen dönemlerde çocuk sahibi olmaya engel oluşturabilir.

Hormon Dengesizlikleri

Hormonal dengesizliklerin görülmesi, yumurtalık tembelliğine neden olmaktadır. Üreme için gerekli olan 2 temel hormon vardır; kadınlarda salgılanan östrojen ve erkeklerde salgılanan testosteron. Östrojen dengesiz bir şekilde salgılanıyorsa yumurtalık tembelliği oluşabilir. Bu nedenle yumurtalık tembelliği teşhisinin ardından detaylı bir hormon testi uygulanmalıdır.

Yumurtalık Ameliyatı Geçirmiş Olmak

Endometriozis kisti, çikolata kisti adıyla da bilinmektedir. Bu kist, cerrahi operasyon uygulanarak alınmışsa, yumurtalıkların çalışma kapasitesi düşebilir. Bu nedenle ameliyat sırasında sağlıklı olan dokuların korunmasına özen göstermek büyük önem taşımaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Aysu

    Yumurtam cok tembel hiç adet görmüyorum. İlaç Kullanıyorum adet görüyorum

 
 
KAPAT