27 Mayıs 2022, Cuma 03:41

Yumurta (Yumurtalık)tembelliği nedir belirtileri nedenleri ve tedavisi

Yumurta (Yumurtalık)tembelliği nedir belirtileri nedenleri ve tedavisi

Yumurta tembelliği ve yumurta olmaması aynı anlama gelir. Rahimde yumurtalıkların olması gerekenden daha yavaş ya da hiç çalışmaması durumuna verilen bu isim her 10 kadından 2’sinde görülmektedir. Yumurta tembelliği hamilelik önünde engel

Yumurta tembelliği ve yumurta olmaması aynı anlama gelir. Rahimde yumurtalıkların olması gerekenden daha yavaş ya da hiç çalışmaması durumuna verilen bu isim her 10 kadından 2’sinde görülmektedir. Yumurta tembelliği hamilelik önünde engel oluşturabilir. Yumurta tembelliğinin sebebi hormonlardaki dengesiz çalışmadır, hormonlar düzenli çalışmadığında yumurtalıklardaki üreme hücreleri doğru şekilde büyüyüp gelişmez. Bu yüzden de hamilelik meydana gelmez. Yumurta tembelliği için uygulanan tedavi ortalama 6-8 ay sürmektedir.

Yumurta Tembelliği Gebeliğe Engel Midir?

Yumurta tembelliğinin gebe kalmaya engel olması çok sık olarak görülmektedir. Diğer adı polikistik over sendromu olan yumurta tembelliği kişinin gebe kalmasını engelleyebilir.

Yumurta Tembelliği Belirtileri Nelerdir?

Yumurta tembelliğinin ilk ve en yaygın belirtisi adet düzensizliğidir. Bu durumda bazıları bir ayda 2 defa adet olurken, bazıları ise adet gecikmesi yaşamaktadır. Kısacası adette yaşanan düzensizlikler yumurta tembelliğinin en kesin belirtisidir.

Düşük yapma riskini yükseltir: Yumurta tembelliği ve ayrıca ilerleyen yaş nedeniyle yumurtalıklardaki kapasite azalır ve bu durumda yumurtalıklarda geriye kalan yumuralıklar normal olmadığı için kişinin düşük yapma riski artar.

 1. Ciltte yüzde sivilce çıkması
 2. Karın bölgesinde, göbek üstünde, meme uçlarında kıllanma
 3. Kısırlık
 4. Düzensiz veya eksik adet döngüleri
 5. Amenore (aylık adet döngülerinin olmaması) veya oligomenore (düzensiz aylık adet döngüleri)
 6. Yüksek LH hormonu seviyeleri
 7. Cildin ve saçların çabuk yağlanması
 8. Düzensiz veya eksik yumurtlama (anovülasyon)
 9. Hiperandrojenizm olarak da bilinen yüksek düzeyde androjenler
 10. İnsülin direnci
 11. Erkek tipi saç dökülmesi
 12. Obezite
 13. Tekrarlayan düşük

Yumurtalık Tembelliği Neden Olur?

Hormon Dengesizlikleri

Yumurta tembelliğine sebep olan en yaygın durum kişinin yaşamış olduğu hormonal dengesizliklerdir. Normalde sağlıklı bir kadın vücudunda üreme hormonu östrojendir. Erkek vücudunda ise testesterondur. Dolayısıyla her iki cinste de kendi hormonları daha baskındır. Kadınların vücutlarında östrojen hormonu seviyesindeki azalma veya yükselme yumurtalık tembelliğiyle sonuçlanabilir.

Yaşlanma

Kadınlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte yumurta tembelleşmesi görülmesi gayet normaldir. Diğer bir deyişle, yaşı ilerlemiş kadınlarda düşük yapma riski yüksektir çünkü bunun sebebi yumurtalık tembelliğidir.

Yumurtalık Kisti

Yumurtalıklarda kist olması da yumurtalıkların görevlerini yerine getirmemesine sebep olduğu için yumurtalık tembelliğine yol açabilmektedir. Yumurtalık kisti yumurtalıkların çalışma hızını etkiler.

Stres

Stres sağlığı direkt olarak etkileyen bir faktördür. Kadın vücudunda meydana gelen stres ilk başta hormonal organları etkilemektedir. Bu yüzden günlük yaşamda karşılaşılan stres yumurtalıkların daha yavaş çalışmasına sebep olmaktadır. Sayısal bir değer vermek gerekirse, kadınlarda yumurta tembelliğinin arkasındaki sebep %30 oranında strestir.

Genetik Sorunlar ve Sonradan Ortaya Çıkan Problemler

Kişinin sahip olduğu Kallman sendromu, Turner sendromu, yumurtalıkların doğuştan gelişmemesi gibidoğuştan gelen genetik ve yapısal sorunlar ve polikistik over sendromu, kist, guatr ve süt hormonu fazlalığı gibi sonradan meydana gelen hormonal problemler yumurta tembelliğine sebep olabilir. Ek olarak da bu bahsi geçen problemler için uygulanan cerrahi tedaviler ve erken menopoz yani yumurtalıkların fonksiyonlarını erken kaybetmesi de yumurta tembelliğinin sebepleri arasındadır.

Yumurta Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurta tembelliği yaşayan kişiler eğer gebelik istiyorsa uygulanacak tedavi buna bağlı olarak değişmektedir. Eğer hasta gebelik istiyorsa kişiye sağlıklı yumurtlamayı sağlayacak tedaviler uygulanır. Fakat eğer hasta gebelik istemiyorsa ve hastanın şikayeti adet düzensizliği ise hastaya doğum kontrol hapları ya da başka hormon tedavileri uygulanabilir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Yumurtalık Tembelliğini Çalıştırmak İçin Soğan Kürü

Malzemeler

 1. 1 tane açık kahverengi kabuklu beyaz kuru soğan
 2. 2 bardak klorsuz su (markette satılan pet şişe su da olur)

Hazırlanış ve Uygulama

 1. İlk olarak soğanın kabuklarını soyun ve içerisinde sirkeli su bulunan bir kapta bir süre bekletin. Diğer yandan 2 bardak suyu kaynatın ve içine sirkeli suda beklemekte olan soğanı 4’ bölüp atın. Bu şekilde 5 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan aldığınız soğan kürü ılıdıktan sonra süzün. Püf noktası olarak, bu kürde kullanacağınız soğanın kabukları taze ve kuru olmalıdır. Ayrıca soğanın kabukları kırmızı ve mor renkte olmamalıdır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ‘nun vermiş olduğu bu kür tarifi özellikle gebe kalmak isteyen kadınlar içindir. Bu kürü adet bitiminden 1 hafta sonra içmeye başlamalısınız ve 7 gün içmelisiniz. Daha sonrasında 2.adet dönemi başlamadan 10 gün önce bu kürü tekrar 7 gün boyunca içmelisiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT