03 Temmuz 2020, Cuma 20:25

Yutkunurken Kulak Ağrısı Ve Boğaz Ağrısı Nedenleri

Yutkunurken Kulak Ağrısı Ve Boğaz Ağrısı Nedenleri

Yutkunurken Kulak Ağrısı Neden Olur Yutkununca Kulak Ağrısı Nasıl Geçer

Kulak ağrısı her yaştan insanı etkileyen yaygın görülen tıbbi bir problemdir. Kulak ağrısı tıbbi olarak otalji olarak adlandırılır. Yutkunurken kulak ağrısı sık karşılaşılan problemlerdendir. Bu durum kulakta iltihap, sinüzit hastalığı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Yutkunurken kulak ağrısına çoğu zaman boğaz ağrısı da eşlik eder.

Yutkunurken Kulak Ağrısı Ve Boğaz Ağrısı Nedenleri

Kulakta Enfeksiyon (Kulakta İltihap)

Yutkunurken kulak ağrısının en sık karşılaşılan nedeni kulak iltihabıdır. İç kulaktaki meydana gelen herhangi bir enfeksiyon türü, yutkunurken şiddetlenen kulak ağrısına yol açabilir. Kulaktaki ağrıya, bulantı ve kusma, konsantrasyon eksikliği, işitme kaybı, kulak çınlaması, anksiyete, istemsiz göz hareketi ve kulağa dokunulduğunda veya çekildiğinde ağrı gibi diğer belirtileri eşlik edebilir. Şeker hastası olanlar veya zayıf bir bağışıklık sistemi olan insanlar kulak enfeksiyonlarına karşı daha hassastırlar. Bu kişilerde kulak enfeksiyonu riski yüksektir. Hijyen koşullarının korunmadığı havuzlarda yüzmek kulak enfeksiyonuna yol açabilir, bu da yutkunurken kulaklarda ağrıya neden olabilir.

Östaki Borusu Tıkanıklığı

Östaki borusu, orta kulağı üst boğaza ve burnun arkasına bağlayan küçük bir kanaldır. Orta kulak içindeki ve dış ortamdaki hava basıncını düzenlemek için ekolayzır işlevi görür. Bu tüp yutma ve esneme sırasında açılır. Bu nedenle, östaki borusunun tıkanması veya disfonksiyonu yutkunurken kulak ağrısına yol açabilir.

Boğaz Ağrısı

Boğaz bölgesinde meydana gelen viral veya bakteriyel bir enfeksiyon boğaz ağrısı ile sonuçlanır. Burun, boğaz ve kulak içten bağlandığı için, bu üçünün herhangi birinde enfeksiyon diğer ikisine yayılabilir ve yutkunurken kulakta ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca boğaz ağrısı varken östaki borusunun şişmesi boğaz ağrısına ve yutma sırasında kulak ağrısına neden olabilir.

Kulak Kanalı Enfeksiyonu

Kulak kanalı, dış kulaktan başlayıp kulak zarında biten bir tüptür. Kulak kanalını etkileyen bu enfeksiyon tipi bakterilerden kaynaklanır. Kulağı sık sık pamuklu çubukla kaşıyan kişiler kulak kanalı enfeksiyonu geçirme riski altındadır. Kulak kanalı enfeksiyonu da yutkunurken kulak ağrısı nedenlerindendir.

Kabakulak

Kabakulak viral enfeksiyonlardan kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır. Yutma sırasında kulak ağrısı kabakulak hastalığının en yaygın belirtisidir. Kabakulak hastalığına yakalanmış bir hasta, yiyecek ve içecek yerken kulak ağrısı yaşayabilir.

Orta Kulak Enfeksiyonu

Orta kulak enfeksiyonu da yutkunurken kulak ağrısına neden olabilir. Akut otitis media olarak da adlandırılan orta kulak enfeksiyonları en yaygın görülen kulak hastalıklarındandır. Bu durum kulak zarının arkasındaki boşlukta meydana gelir. Bu hava dolu alan, duymanızı sağlayan küçük, kolay titreşen ince kemikler içerir. Orta kulak kısmı, boğazınıza, östaki tüpleri adı verilen bir çift dar tüple bağlanır. Orta kulak enfeksiyonu antibiyotikle tedavi edilir.

Yutkunurken Kulak Ağrısı Diğer Nedenleri

  1. Yüzücü kulağı hastalığı
  2. Sinüzit
  3. Tonsilit hastalığı
  4. Burun enfeksiyonu
  5. Boğaz enfeksiyonu
  6. Peritonsiller apse
  7. Kartal sendromu
  8. Glossofaringeal nevralji
  9. Temporomandibular eklem (TMJ) disfonksiyonu

Yutkunurken Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Yutkunurken kulak ağrısının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin bu durum kulak enfeksiyonundan kaynaklı ise doktor antibiyotik reçete eder. Ayrıca ağrı kesiciler de kulak ağrınızı geçirebilir.

Sıcak Su Torbası

Kulağınızda ağrıyan yere sıcak su torbası tutun. Evde sıcak su torbası yoksa temiz bir bezi ütüleyip bunu kulağa tutun.

Soğuk Kompres

Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarıp bunu kulağa tutun.

Zeytinyağlı Sarımsak

Cezveye biraz zeytinyağı ve birkaç diş sarımsak katıp kavurun. Bunu süzüp, birkaç damla kulağınıza damlatın. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT