19 Ekim 2019, Cumartesi 10:13

Yüz Egzaması Neden Olur Ne Geçirir Belirtileri Ve Tedavisi

Yüz Egzaması Neden Olur Ne Geçirir Belirtileri Ve Tedavisi

Egzema, ciltte oluşan iltihap sonucu meydana gelen kronik bir problemdir. Asıl sebebi bilinmese de stres, alerji, mikrop, hava değişikliği ve vücuttaki hormonal değişiklikler bu durumu tetiklemektedir. Yüzde egzema belirtileri arasında ciltte kızarıklık, kaşıntı, kuruluk ve ciltte lekeler sayılabilir. Sıklıkla egzema ardında uzun zaman yok olmayan çirkin yaralar bırakır.

Her zamanki ilaçlarınıza veya losyonlarınıza ek olarak, egzema yaraları için bazı kolay doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. . Bu tedaviler, egzema ile ilişkili ağrı ve kaşıntıdan kurtulmanızı sağlayabilir ve göze hoş gelmeyen yara izlerini hafifletebilir veya ortadan kaldırabilir.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki: Egzama, kaşıntılı, kanlı deri yarasıdır. Sulu veyâ kuru olur. Çabuk veyâ yavaş meydâna gelir. Deri kızarır. Su, cerâhat akar. Kabuklanır. Bir yerde olur veyâ bütün deriyi kaplıyabilir. Hazm bozulur. Kısa ateş yapar. Çok acı kaşınabilir. Bedenin her yerinde olabilir. Hastanın allerjisi ve allerjiye sebeb olan şey aranmalı, bunlar yok edilmelidir. Yapılan testlerle kat’î teşhîs elde edilememekdedir.

Soğukdan korunmalıdır. Rivanol bindebir eriyiği ile ıslatılmış bez sarmalıdır. Su temâs etmemelidir. Mi’de ve bağırsak zarlarından zehrlenmeyi önliyecek perhîz yapmalıdır. Mi’de-bağırsak zarları ile, dış derimiz arasında, sıkı bağlılık vardır. Mi’de ve bağırsakdaki bozukluklar, dış derideki gösterileri ile tanınabilmekdedir. O hâlde, ekzema, sivilce, kaşıntı, sedef hastalığı, deri yağlanması, çıban prürigo (kaşıntılı kabarcıklar), deri kaşınması, kurdeşen ve baras gibi cild hastalıklarında, sindirim yollarından biraz zehrlenme yapabilecek gıdâlar yasak edilmelidir. Mi’dede, bozuk asidler meydâna gelmesine sebeb olacak gıdâlar da yimemelidir. Çok kimseler, balık, çilek ve harâm olan midye gibi maddelere karşı hassâs olur. Böyle şeyler verilmemelidir. Yavaş yavaş ve iyi çiğnemelidir. Yağsız, kızarmış et, piliç kebabı, patates, hamur işi, pirinç, yağsız pişmelidir. Sebze yağsız pişmeli, yirken tâze tereyağı koymalıdır. Pişmiş veyâ çok olgun meyve yimelidir. Yağlı ve yağda kızarmış vermemelidir. Lahna, bahârât, salça, turşu, mayalı peynir, çikolata, alkollü içkiler yasakdır. (Anti-histaminique) hablar, tedâvîye yardımcı olmakdadır. Onbinde bir permanganatlı su ile yıkamalıdır. Kunfüz, ya’nî kirpi eti yimenin yukarıda yazılı cild hastalıklarına ve gelincik, ya’nî fil hastalığına iyi geldiği, (Hayât-ül-hayvân) kitâbında yazılıdır. Hanefî ve hanbelî mezheblerinde kirpi yimek harâmdır. Hasta, diğer iki mezhebden birini taklîd ederek yiyebilir. Kirpi suya konur. Başını sudan çıkarınca boynu kesilir.

Yüzde Egzema Belirtileri

 1. Ciltte kızarıklık
 2. Şiddetli kaşıntı
 3. Yanma hissi
 4. Pullanma, soyulma
 5. Cilt hassasiyetinin artması
 6. Sarı-beyaz renkte leke ve kabuklanma
 7. Yanak, alın, çene, kaş veya burun kenarında küçük ama çok sayıda noktacıklar

Yüzde Egzama Neden Olur?

 1. Genetik
 2. Stres
 3. Ciltteki mantar yoğunluğunun artması
 4. Zararlı alışkanlıklar
 5. Kronik uyku bozuklukları
 6. Endokrin sorunları
 7. Cildin çok yağlı olması
 8. Pankreatik diyabet
 9. Vitamin yetmezlikleri
 10. Bağışıklık sorunları
 11. Hormon değişiklikleri, doğum kontrol hapları
 12. Toz, hayvan tüyü, polen gibi alerjenlere alerji
 13. Steroid krem ve yağlar
 14. Makyaj malzemeleri ve temizleme ürünleri
 15. Şiddetli rüzgara veya uzun süre güneşe maruz kalmak
 16. Florür içeren diş macunları

Yüzde Egzama Nasıl Geçer? (Modern Tıp)

İlaç ve Kremler

 1. Emoliyan Kremler: Emoliyan kremler nemlendirici özelliktedir. Özellikle ciltteki kuru egzamalar için kullanımını tavsiye edilmektedir. Omega 6 yağ asidi veya licochalcone A içeren emoliyanlar daha etkilidir.
 2. Steroid Kremler: Steroid kremler kaşıntı ve kızarıklığı azaltır,iltihabı giderir. Ancak kullanmadan önce  doktor muayenesi ve tavsiyesi önemlidir, aksi takdirde belirtilerin şiddetlenmesine de yol açabilir.
 3. Çinko içeren losyon, krem veya solüsyonlar: Bu tip kremler yağlı cilde sahip olan egzama için önerilir. Ciltteki iltihabı giderir ve antifungal (mantar önleyici) özelliği de sahiptir.
 4. Salisilik asit: %1 veya %2 salisilik asit içeren kremler birçok farklı yüz egzaması türü için etkili sonuçlar vermektedir.
 5. Antimiyotikler: Yüzde egzama mantardan kaynaklanıyorsa antimiyotik (mantarkıran) hap kullanımı önerilmektedir.

Yüzde Egzama Nasıl Geçer? Bitkisel Doğal Tedavi Yöntemleri

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı egzema için yaygın tedavi yöntemlerinden biridir.  Mantar, mikrop ve bakteri karşıtı olup antioksidan özellikler gösterir.

Dahası, laurik asit,K ve E vitamini gibi vitaminlere sahip olmasından ötürü kaşıntıyı azaltıp cildi yatıştırır.  Etkili sonuçlar için aktarlarda veya kozmetikçilerde satılan sıvı değil katı hindistancevizi yağını tercih etmelisiniz.  Katı Hindistancevizi yağıni direkt olarak yüzünüze günde birkaç kez uygulayın.  Egzema belirtileri geçinceye dek bunu günde 1-2 kez uygulamaya devam edin.

Ayrıca günlük olarak 2 ila 4 yemek kaşığı hindistancevizi yağı da tüketebilir egzema belirtilerinin hafiflemesine ve genel bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Bu yağı direkt olarak yiyebilir veya yemek ve içeceklerinize ekleyebilirsiniz.

Bal

Bal egzema dahil birçok cilt problemini tedavisinde kullanılmaktadır. Yatıştırıcı, antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde egzamaları giderir ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

 1. Günlük olarak yüzünüze bal sürüp beklettikten sonra durulayın.
 2. Şeker ve bal ile maske de hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı yüzünüze birkaç dakika masaj yaparak uygulayın ardından durulayın.  Yaralar tamamen geçinceye dek günde birkaç kez bu uygulamayı tekrarlayın.

Not: Uygulamalarda doğal bal kullanın.

Zeytinyağı

Zeytinyağında bulunan iltihap sökücü etkisi sayesinde egzema belirtilerini geçirir. Dahası, cildi nemlendirir, kızarıklığı azaltır ve yaraları kurutur.

 1. Zeytinyağıyla yüzünüze masaj yapın.
 2. Bu uygulamayı günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Salata

Salatada bulunan yüksek su içeriği ve güçlü iltihap sökücü özellikleri egzema için mükemmel bir şifa kaynağıdır.

 1. 1 salatayı ince ince doğrayın (rondo tarzı doğrayıcı makineler işinizi kolaylaştırabilir) ve suda en az 2 saat bekletin. Sonunda suyunu süzün ve yüzünüze sürün. Kurumaya bırakın ve ardından ılık suyla durulayın. Bu yöntemi 2 ay boyunca günde birkaç kez tekrarlayın.
 2. Diğer bir yöntem ise ince ince doğranmış salatayı buzdolabında 30 dakika bekletin.  Ardından dolaptan çıkardığınız soğuk salata dilimlerini yüzünüzde egzema olann bölgede 10 ila 15 dakika bekletin. Birkaç ay boyunca günde birkaç sefer bu uygulamayı tekrarlayın.

Aloe Vera

Aloe veranın egzama için etkili bir şifa  olmasını sağlayan çeşitli özellikleri vardır. Kaşıntıyı ve yanma hissini yatıştırmaya yardımcı olan iltihap sökücü özelliklere sahiptir. Ayrıca, mikrop karşıtı özellikleriyle cilt enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca aloe vera cildi nemlendirir.

 1.  Aloe vera yaprağından jelini çıkarın. Ayrıca aloe jeline birkaç damla E vitamini yağı da ekleyebilirsiniz.
 2. Jeli doğrudan yüzünüzeuygulayın.
 3. Kendi başına kurumaya bırakın ve ardından yüzünüzüılık su ile durulayın.
 4. Birkaç hafta boyunca günde 2 kez bu basit yöntemi tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, egzama ve yaraları geçiren damar büzücü, mantar önleyici  ve antibakteriyel özellikler içerir.

 1. 1 bardak su içinde 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve bal karıştırın. Bu suyu  günde 3 kez tüketin. Bu yöntemle cilt iltihabı ve yara izi yavaş yavaş azaltacak bağışıklık sistemi güçlenecektir.
 2. Ayrıca elma sirkesi biraz su karıştırılarak cilde doğrudan uygulanabilir. Bu kaşıntı ve kuruluk azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Egzamaya Ve Sedefe Ne İyi Gelir?Uzmanlardan Doğal Krem Tarifleri Tıklayınız

Egzamaya Ne İyi Gelir Nasıl Olur Geçer? Egzamaya İyi Gelen Bitkiler Tıklayınız

Egzama Kremi İlaçları İsimleri Ve Fiyat Listesi Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. Ayten şahin

  Bayanlar benimde yüzünde kaşlarimda kulak arkalarında ve saçimda var kesinlikle hiç bir ilaçla para vermeyin belli bir zaman sonra fayda etmiyor ben çareyi elma sirkesinde buldum banyonuzu normal yapın çıkmadan önce bir çay bardağı elma sirkesini basinizdan aşağıya dökün egzama olan bölgeye yedirin ve biraz bekleyin pahalı ilaçlardan daha çok faydalı

 2. merve

  emine hani. benimde yüzümde çıkıyor kuru egzama dediler betnovate diye bi krem var turuncu renkli o çok iyi geliyor tavsiye ederim

 3. Emine

  Bende de 11 yıldır var ve her tarafa yayıldı gitmedigim doktor kalmadı ilaçlar hiç fayda etmiyor bebat bir görüntüsü var kantoron yagı iyi gelir dediler denedim oda boştu iyi gelen birşey varsa yazarsanız sevinirim.

 
 
KAPAT