Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-09-18 16:13:32 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:30

Yüz kararmasının en önemli 6 nedeni ve 3 çözümü

Google News

Hemen hepimiz yüzümüzün beyaz ve pürüzsüz görünmesini isteriz. Beyaz ve parlak bir yüz kadınlar için önemli bir güzellik ölçütüdür. Maalesef yaşlanma, stres, karaciğerde fonksiyon bozukluğu, depresyon, uzun süre güneşe maruz kalma gibi çeşitli

Yüz kararmasının en önemli 6 nedeni ve 3 çözümü

Hemen hepimiz yüzümüzün beyaz ve pürüzsüz görünmesini isteriz. Beyaz ve parlak bir yüz kadınlar için önemli bir güzellik ölçütüdür. Maalesef yaşlanma, stres, karaciğerde fonksiyon bozukluğu, depresyon, uzun süre güneşe maruz kalma gibi çeşitli nedenlerden dolayı yüz bölgesinde kararma meydana gelebilmektedir. Yüzün kararmasını önlemek için düzenli güneş kremi, keçi sütü sabunu kullanımı gibi yöntemleri uygulayabilir. Aşağıda bildireceğimiz doğal yüz beyazlatma yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Yüz, Cilt Neden Kararır?

Güneşlenme

Yüzün kararmasının en yaygın sebeplerinden birisi şüphesiz ki güneştir. Güneş her ne kadar doğal ışık kaynağı olsa da sahip olduğu zararlı ışınlar da vardır. Dolayısıyla cilde güneş kremi sürmeden uzun süre güneşe maruz kalmak yüzde kararmalara sebep olmaktadır.Yüzünüzün kararmasını önlemek için düzenli olarak yaz kış demeden her gün güneş kremi kullanmalısınız.

Stres

Yüz bölgesinde kararmanın en sık karşılaşılan nedenlerinden biri stresli bir hayat sürmektir. Vücuttaki stresin cilt de dahil farklı birçok bölgeye kötü etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden kronik stres yüzün daha yaşlı ve kararmış görünmesine sebep olmaktadır. Bunun sebebi yüksek stresin vücutta aşırı kortizol hormonu salgılanmasına sebep olması ve dolayısıyla ciltte kollagen ve hiyalüronik asit sentezinin azalmasına sebep olmasıdır. Bu yüzden de ciltte kararmalar meydana gelmektedir. Kararma dışında, kuruluk, ince kırışıklıklar, matlaşma ve çizgiler de görülebilmektedir. Ek olarak stres vücutta serbest radikallerin oluşumunu arttırır ve bu da cildin yaşlanmasını hızlandıran bir durumdur.

Yaşlanma

Yaşın ilerlemesiyle cilt dokusunda ve hücrelerde bozulmalar ve güçsüzleşmeler görülür. Bu durum yaşın getirdiği doğal sonuçlardır. Cildin yaşlanması sonucunda yüz kararır cilt rengi eskiye nazaran daha koyu bir hal alabilir.

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğerde meydana gelen rahatsızlık, uzun süre sağlıksız beslenme sonucu karaciğerde çok fazla toksin birikmesi de yüzde kararma ve ciltte bozulmaya sebep olabilir.

İlaçların Yan Etkileri

Kullanılan ilaçların yan etkisinden biri de ciltte kararma yapabilmeleridir. Düzenli olarak kullandığınız ilaçların prospektüsünü gözden geçirin. Bazı ilaçların yan etkisi ciltte bozulma, kararmadır.

Sağlıksız Beslenme

Sürekli paketlenmiş ürünler tüketmek, az meyve ve sebze yemek vücutta zamanla toksin birikmesine neden olur. Bunun sonuçlarından biri de cildin kararmasıdır.

Yüz Beyazlatan Doğal Çözümler

Pirinç Unu Maskesi

 1. 1 tepeleme yemek kaşığı pirinç unu
 2. 2 yemek kaşığı süt
 3. 5 damla limon suyu

Yapılışı

Uygun bir kaba malzemelerin tamamını alıp güzelce karıştırın ve kremsi bir kıvam elde edin. Daha sonra bu maskeyi yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin. Bu süre sonunca cildinizi suyla durulayın. Pirinç unu maskesini haftada 2 defa yaptığınızda cilt tonunuz açılır ve cilt lekeleri azalır.

Domates Maskesi

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı domates
 2. 1 tatlı kaşığı süt
 3. 1 tatlı kaşığı pirinç unu

Yapılışı

Bu maskedeki pirinç ununun uzak doğu başta olmak üzere tüm dünyada bilinen beyazlatıcı bir etkisi vardır. Öyle ki özellikle uzak doğulu insanların birçok insan tarafından hayran olunan cilt beyazlığının sebebi pirinç ve pirinç unudur. Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Yüzünüze sürün.20 dk bekleyip yıkayın

Yumurta Akı ve Karbonat Maskesi

Malzemeler:

 1. 1 yumurta akı
 2. 1 tatlı kaşığı limon
 3. 1 tatlı kaşığı karbonat
 4. 1 tatlı kaşığı pirinç unu
 5. 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı

Bu maskenin karışımını hazırlamak için tüm malzemeleri bir kaba alıp güzelce karıştırın. Daha sonra hazırladığınız bu karışımı yüzünüzün tamamına sürün. Bu şekilde 20 dakika bekletin ve ardından  yüzünüzü suyla yıkayarak maskeden arındırın.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.