30 Kasım 2021, Salı 15:45

Yüz Masajı Nedir Yüz Masajı İçin Hangi Yağ Kullanılır

Yüz Masajı Nedir Yüz Masajı İçin Hangi Yağ Kullanılır

Cildi ve yüz kaslarını canlandırıp rahatlatmanın en iyi yolu yüz masajı yapmaktır. Çok stresli geçen bir günün sonunda ayna karşısına geçtiğinizde günün tüm stresinin yüzünüze yansıdığını görebilirsiniz. Kirli havaya, strese maruz kalan cilt gerilir ve rahatlamaya ihtiyaç duyar. Tam da bu noktada evde yüz masajı yapmak devreye giriyor. Öncelikle yüz masajı tekniklerini öğrenerek başlayın ve sonrasında yüzünüzün anında rahatladığına ve zamanla kan akışının hızlanması sonucu cildin gençleşmesine, canlı görünüm kazanmasına ve yaşın vermiş olduğu kırışıklıkları en aza indirdiğine şahit olun. Bu makalemizde evde yüz masajının hangi tekniklerle yapılması gerektiğini ve yüz masajının cilde olan muhteşem faydalarından bahsettik.

Yüz Masajı Nedir?

Yüzün belli bölgelerine el parmaklarıyla bazı teknikler uygulayarak yüz kaslarının rahatlamasına yüz masajı denir. El parmaklarıyla masaj yapacağınız gibi yüz için özel tasarlanmış yüz silindiri de tercih edebilirsiniz. İster parmaklarınızla ister masaj aletiyle yapın, aynı sonuçları alırsınız. Yüz masajı; alın, göz, yanak, ağız, çene ve boyun bölgelerine parmakla aşağı-yukarı ve dairesel hareketler uygulanarak yapılır. Yüz masajı yaparken cildinize uygun masaj yağları kullanabilirsiniz.  Yüz masajı, yüz kaslarını rahatlatırken aynı zamanda cildin daha sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Yüz Masajının Faydaları

Yaşlanmanın Önüne Geçer

Düzenli olarak yüz masajı yapmak ciltte birçok değişikliğe yol açar. Öncelikle ciltte akne oluşumunu önler ve cildin pürüzsüzleşmesini sağlar. Bununla birlikte ileri yaşta oluşan ince çizgileri de yok ederek ve kırışıklığın önüne geçer.

Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur

Yüz masajı yapmak yüz kaslarını rahatlatırken aynı zamanda vücudunu da rahatlayacaktır. Ve rahatlamanın etkisiyle stresiniz de azalacaktır.

Kan Akışını Hızlandırır

5 dakika boyunca yapılan yüz masajı yüzdeki kan dolaşımını hızlandırır. 1,5 ay düzenli olarak yapılan yüz masajı kan akışını hızlandırarak cildin canlı, parlak ve çok daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Gülüşünüze Güzellik Katar

Düzenli olarak yapılan yüz masajı sadece fiziksel olarak fayda katmakla bitmez. Aynı zamanda gülüşünüze estetik katar ve güzel gülüşünüze daha fazla güzellik katar. Yüz masajı cildi esneterek yüz kaslarını son derece rahatlatır. Bu rahatlık hissi kişide pozitif enerji sağlayarak daha güzel bir gülüşe sahip olmayı sağlar.

Yüz Masajı İçin Hangi Yağ Kullanılır?

Yüz masajına başlamadan önce cilt besleyici doğal yağlar ve kremler sürerek cildin nemlenmesini sağlayalım. Cildi besleyen doğal yağlar ile cildi nemlendirerek cildin kaybettiği yağı geri kazanmasına ve doğal nem kazanmasını sağlayabilirsiniz. Her cilt tipine uygun birkaç tane doğal yağ önerisinde bulunduk. Bunlar;

Kuru Cilt;  Avokado yağı, Tatlı badem yağı, Buğday yağı, Hindistan cevizi yağı, Jojoba yağı, Kayısı çekirdeği

Karma Cilt;  Jojoba yağı, Kuşburnu çekirdeği yağı

Akneye Eğilimli Yağlı Cilt;  Çay ağacı yağı, Jojoba yağı, Biberiye yağı. Zeytinyağı

Yaşlanan Cilt;  Gül yağı, Argan yağı, Kuşburnu çekirdeği yağı

Hassas Cilt; Tatlı badem yağı, Şeftali çekirdeği yağı, Sarı kantaron yağı, Avokado yağı, Aloevera yağı

Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

Yüz masajına başlamadan önce cildinizi her zaman kullandığınız yüz temizleyiciyle yahut sabunla temizleyin. Cilt tipinize uygun yağı seçip cildinize sürün, yahut nemlendirici krem de tercih edebilirsiniz. İster parmaklarınızla ister yüz masaj aleti (yüz silindiri) kullanabilirsiniz. Her iki seçenek de aynı sonucu verecektir. Yüz masajı öncesi cildi temizleyip güzelce nemlendirdikten sonra yüz masajına başlayabilirsiniz.

Alın Bölgesi

Yüz masajına ilk önce alın bölgesinden başlıyoruz. Sağ ve sol işaret parmağınızı eklem yerinden bükün. Parmak eklemlerinizi iki kaşın ortasına yerleştirin ve saç çizgisine yani yukarıya doğru yavaşça hareket ettirin. Aynı yerden başlayıp parmak eklemlerinizi bu sefer şakaklara doğru yana hafif bastırarak kaydırın. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın.

Göz Bölgesi

İkinci bölgemiz ise gözler. İşaret ve orta parmak uçlarınızı şakaklarınıza yerleştirin. Parmak uçlarınızı hafif bastırarak göz bölgesinin altından yana doru kayarak burun köprüsüne kadar gelin. Parmak uçlarınızı kaşlarınızın üzerinden kaydırmaya devam edin ve oval çizerek parmaklarınızı gözlerinizin altına getirin. Bu oval çizme işlemini 5 kez tekrar edin.

Yanak Bölgesi

Üçüncü bölgemize yanaklarla devam ediyoruz. Sağ ve sol işaret parmağını eklem yerinden bükün. Parmak ekleminizi elmacık kemiklerinin üzerine yerleştirin. Ve parmaklarınızı hafif yukarıya yani kulaklarınıza doğru kaydırın ve bu işlemi de 5 kere tekrarlayın.

Ağız Bölgesi

Her iki işaret ve orta parmağınızı eklem yerinden bükün yani parmaklarınız “V” şeklinde olsun. İşaret parmaklarınızın eklem yeri üst dudağa, orta parmaklarınızın eklem yeri ise alt dudağa gelecek şekilde dudağınıza yerleştirin. Parmak eklemlerinizi hafif bir şekilde dudağınıza bastırın ve parmaklarınızı kulağınıza doğru yavaşça çekin. 5 defa aynı hareketi tekrarlayın.

Çene Bölgesi

Her iki işaret parmağınızın eklemini çenenizin tam altına yerleştirin. Ve kulak hizasına doğru yani aşağıdan yukarıya olacak şekilde parmaklarınızı yavaşça yukarıya çekin. 5 defa tekrarlayın.

Boyun Bölgesi

Yüz masajının son bölgesine yani boyuna geçiyoruz. El parmaklarınızı boynunuza yerleştirin. (Sağ ve sol el parmak uçları boyun üzerinde birbirine değecek şekilde.) Parmaklarınızı aşağıdan yukarıya doğru yavaşça çıkararak bu işlemi 5 kez tekrar edin.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT