2022-12-01 14:33:41 | Son Güncelleme : 2022-12-01 15:07:34

Yüzde yüz işe yarıyor: Ağlayan bebek nasıl sakinleşir? İşte ağlayan bebeği yatıştırmanın en etkin yolu

Bilim insanları bebekler üzerinde yaptıkları araştırma sayesinde, ağlayan bebeği sakinleştirmenin en etkin yolunu buldu. Araştırmanın sonucunu duyan ebeveynler rahat bir nefes aldı. Peki, ağlayan bebeği sakinleştiren yöntem nedir?

Japonya’da ve İtalya’da yapılan deneyler Current Biologyy dergisinde yayınlandı.
Japonya’da ve İtalya’da yapılan deneyler Current Biologyy dergisinde yayınlandı.

Ağlayan bebeği sakinleştirmek anne babalar için bazen zor olabiliyor. Özellikle gece yarısı ağlayan bebeği yatıştırmak çoğu ebeveyn için büyük bir hayal kırıklığı… Bilim insanları, ağlayan bebeği yatıştırmak, uyuma şansını artırmak için bir araştırma yaptılar ve en iyi sonucu ortaya çıkardılar. Bu yöntem en çok yeni anne baba olanların işini kolaylaştıracak. İşte bilim adamlarının ağlayan bebeği sakinleştirmek için bulduğu etkili yöntem:

AĞLAYAN BEBEĞİ UYUTMA YÖNTEMİ

Tokyo’daki RIKEN Beyin Bilimleri Merkezi’nde görevli Dr. Kumi Kuroda, ebeveynlerin bebeklerini uyutma yöntemlerini inceleyerek en etkili yöntemi buldu.

Dr. Kumi Kuroda ve ekip arkadaşları, bebekleri yatırmanın, bebek arabasında sallamanın, kucağa alıp yürüş yapmanın ve ayakta sabit bir şekilde durarak beklemenin avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırdı.

EN ETKİLİ YÖNTEM 5 DAKİKA YÜRÜYÜŞE ÇIKMAK

Bilim insanları yaptıkları araştırma sonucunda ağlayan bebeği sakinleştirmenin en etkili yönteminin bebek kucaktayken 5 dakika yürüyüşe çıkmak ve ardından 5-8 dakika bebek ile oturmak olduğunu ortaya çıkardı.

Yürüdüğü esnada annesi tarafından tutulan ağlayan bebeklerin 30 saniye içerisinde sakinleştiği ve kalp atışlarının yavaşladığı ortaya çıktı.

Bebeği kucakta 8 dakika boyunca tutarak sabit bir şekilde durdurmanın da etkili olduğu tespit edilirken, bebek beşiğinde ileri geri sallamanın ise en etkili üçüncü yöntem olduğu belirlendi.

EN ÇARESİZ YÖNTEM

Bilim insanları karşılaştırma sonucunda otururken bebeği kucağa almanın çaresiz bir yöntem olduğu tespit etti. Bebeği kucaktan bıraktıktan hemen sonra yeniden ağlama ve sinir krizlerinin başladığını ortaya çıkardı. 

Bilim insanları, yürüme tekniğinin geçmişte etkisiz olarak bilindiğini ancak bu çalışmalar sonucunda işe yaradığını tespit ettiklerini söyledi.

ARAŞTIRMA NASIL YAPILDI?

Current Biology isimli dergide yayınlanan araştırmada 21 bebeğin incelendiği kaydedilirken, yürüyüş yapıldığı sırada dördüncü dakikanın sonunda bütün ağlayan bebeklerin ağlamayı kestiği ve neredeyse yarısının da uyumaya başladığı belirlendi.

İLK MEMELİLER ÜZERİNDE YAPILDI

Araştırma ilk olarak maymunlar, köpekler ve farelerdeki ‘taşıma etkileşimi’ üzerinde yapıldı. Bu memelilerin yavrularını alarak yürümeye başlamasıyla, bebeğin sessizleştiği, kalp atışının yavaşladığı tespit edildi.

21 ANNE KATILDI

İnsanlar üzerinde yapılan araştırma 0-7 aylık bebeği olan 21 annenin katılması ile yapıldı. 4 durum üzerinde çalışma test edildi:

  1. Yürürken ağlama
  2. Oturma pozisyonundaki annenin kucağında tutulma
  3. Hareketsiz beşikte yatırılma
  4. Sallanan beşikte yatırılma

Yapılan araştırma sonucunda; bebeklerin ağlaması taşımanın başlamasından 30 saniye sonra azaldı. Bebeğin kalp atışlarının yavaşladığı gözlemlendi. Benzer bir etki beşikte sallanırken de elde edildi. Fakat hareketsiz tutmak bebeğin ağlamasını yatıştırmadı.

YENİDOĞANLAR İNCELENDİ

Sonrasında yeni doğanların 5 dakika taşınması etkisi incelendi. Bu incelemede yüzde 46’lık bir oranın bu sürede uykuya daldığı tespit edildi. Süre 1 dakika artırıldığında yüzde 18’i daha uyudu. Bu yöntemin yalnızca ağlamayı sonlandırmadığı, uyku sürecini başlattığı da tespit edildi.

Mavi Kadın