23 Ocak 2022, Pazar 00:18

Yüzdeki Ağda ve Bıyık Ağda Kızarıklığı Nasıl Geçer Ne Yapmalı?

Kadınların en  çok tercih ettiği tüy alma yöntemlerinden biri olan ağda kolay, pratik ve ekonomik bir yöntemdir. Vücutta kol, bacak, sırt, koltukaltı ve bikini gibi birçok bölgedeki istenmeyen tüylerin alınmasında çok etkili olan ağda hassas ciltler

Yüzdeki Ağda ve Bıyık Ağda Kızarıklığı Nasıl Geçer Ne Yapmalı?

Kadınların en  çok tercih ettiği tüy alma yöntemlerinden biri olan ağda kolay, pratik ve ekonomik bir yöntemdir. Vücutta kol, bacak, sırt, koltukaltı ve bikini gibi birçok bölgedeki istenmeyen tüylerin alınmasında çok etkili olan ağda hassas ciltlerde tahrişe sebep olabilmektedir. Ağda sonrası yüz ve cilt bölgesinde kızarıklık, kabarıklık ve şişlik sık karşılaşılan bir sorundur. Ağda sonrası tahriş olmuş cildi yatıştırmak, kızarıklığı gidermek için en etkili yöntemler şunlardır;

Ağdadan Sonra Cildim Kızardı Ne Yapayım?

Buz ile Kompres Yapın

Ağda sonra cildinizde oluşan kızarıklığı ortadan kaldırmak için buz kompress yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için temiz bir bez içine buz küplerini koyup sarın ve bunu ağdanın yol açtığı kızarıklıkların üzerinde tutun. Soğuk sayesinde cilt yatışır ve kızarıklık ise kısa sürede geçer.

Yoğurt

Ağda sonrası ciltteki kızarıklıkları yoğurt ile geçirebilirsiniz. Bunun için biraz yoğurdu cildinize sürün ve birkaç dakika bekletin. Ardından cildinizdeki yoğurdu soğuk su ile ardındırın. Bu yöntem ciltteki acı ve kızarıklığı geçirmeye yardımcıdır.

Bebek Pudrası

Ağda sebepli oluşan kızarıklığı geçirmek için uygun bir kap içinde 1 yemek kaşığı bebek pudrası, biraz gülsuyu ve limon suyunu karıştırın. Kıvamı krem gibi olduğunda kızarıklığın üzerine kalın tabaka şeklinde sürüp 10 dakika bekletin. Bu süre dolduktan sonra durulayın.

Salatalık Suyu

Salatalığın sahip olduğu doğal serinletici etkileri ağda sebepli oluşan kızarıklığı ve hassasiyeti yatıştırabilirsiniz. Çünkü salatalıktaki mineral ve vitaminler cildi yatıştırma etkisine sahiptir. Bunun için salatalık suyunu kızarıklığın üzerine sürün. Cildinizde rahatlamayı çok kısa sürede fark edeceksiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de cilt için yatıştırıcıdır. Bu yüzden ağda sebepli oluşan kızarıklık ve ciltteki tahrişi geçirmek için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bunun için ılık suyla banyo sonrası ağda yaptığınız bölgeye elma sirkesini eşit oranda su ile karıştırıp sürün.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı ciltte kızarıklık, acı, yara, tahriş ve kaşıntıyı dindiren özelliklere sahip olduğu için ağda sonrası ciltteki kızarıklıkları geçirmek için kullanabilirsiniz. Ağda yaptığınız bölgenin üzerine çok az çay ağacı yağını pamukla sürmeniz yeterlidir.

Aloe Vera Jeli

Aloe vera jeli de ciltte kızarıklığı geçiren doğal bir yöntemdir. Ağda yaptıktan sonra oluşan kızarıklık ve tahrişi azaltır ve cildi rahatlatır.Aloevera yaprağını uzunlamasına kesin içindeki jeli çıkarıp cildinize sürün.Yahut kozmetikçilerde satılan aloevera jelleri kullanabilirsiniz

Papatya Yağı

Papatya yağı da ağda sonrası oluşan kızarıklığı geçirmek için oldukça etkili bir doğal yöntemdir. Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz papatya yağı anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için ciltte tahriş ve kızarıklığı geçirmede çok etkilidir. Bu uygulama için uygun bir kapta 1 yemek kaşığı jojoba yağına birkaç damla papatya yağı ekleyip güzel karıştırın. Ardından elde ettiğiniz karşımı cildinize sürün. Bu karışım cildin alt katmanları tarafından emilir ve bu sayede ciltteki varolan kızarıklığı azaltır. Son adım olarak, cilt üzerinde 15 dakika beklettiğiniz karışımı soğuk su ile durulayarak cildinizden arındırın.

Süt

Sütün cilt için etkili bir yatıştırıcı olduğu bilindiği için ağdanın sebep olduğu kızarıklık için tercih edebileceğiniz doğal bir besindir. Bu uygulama için süt ve soğuk suyu karıştırıp içine buzu atın. Ardından temiz bir bezi bu karışıma batırıp cildinizdeki kızarıklıklar üzerine hafif hareketlerle uygulayın. Kızarıklıkların geçtiğini kısa sürede göreceksiniz. 

Hindistan Cevizi Yağı

Ağda sonrası yaşadığınız tahriş ve kızarıklık probleminden kurtulmak için hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağının cilde faydası çoktur çünkü içinde yoğun oranda nemlendirici bileşikler bulunmasının yanısıra etkili bir antioksidan kaynağıdır. Tüm bu özellikleriyle hindistan cevizi yağını ağda sonra cildinizde hızlı iyileşme olması için kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle ağda sonrası cildinizi su ile yıkayıp kurulayın. Ardından biraz hindistan cevizi yağı sürüp hafif masaj yaparak yağı cildinize yedirin.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT