2022-06-04 00:02:03 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:30

Yüzdeki kılcal damar çatlaması nasıl geçer, ne iyi gelir? Güzellik uzmanlarından 3 bitkisel çözüm

Yüzde, ciltte belirgin kılcal damarlar pek çok kişide, özellikle kadınlarda görülen bir cilt problemidir.  Peki yüzdeki kılcal damarlar, ciltteki kılcal damar görünümü nasıl geçer? Evde uygulanabilecek bitkisel yöntemler neler? İşte Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya, Şems Aslan Ve Pervin Bulgak’dan kılcal damar için bitkisel tedavi yöntemleri;

Yüzdeki kılcal damar çatlaması nasıl geçer, ne iyi gelir? Güzellik uzmanlarından 3 bitkisel çözüm

Kılcal damar; yüzde özellikle burun ve yanak çevresinde meydana gelen, kişinin yüzünün kızarık, tahriş görünmesine yol açan bir durumdur. Kılcal damarın belirgin olduğu yerler yüzün diğer bölgesinden daha hassas ve daha incedir. Yüzde ve ciltte belirgin kılcal damarlar, genetik, hamilelik, yanlış beslenme alışkanlıkları, gül hastalığı ve alkol kullanımı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Yüzdeki kılcal damar sorunundan lazer tedavisi ile kurtulabileceğiniz gibi evde uygulayacağınız maskeler de kılcal damar görünümünü hafifletecektir.

YÜZDE, CİLTTE KILCAL DAMAR ÇATLAMASI NEDEN OLUR?

 1. Genetik. (Anne, anneanne, babane, dede gibi üst kuşaklarda bu sorun varsa sizde de görülebilir)
 2. Hamilelik
 3. Alkol veya sigara kullanımı
 4. Sağlıksız beslenme
 5. Uzun süre güneşe maruz kalma
 6. Kimyasal peeling gibi sık sık cilt bakım uygulamaları yaptırma
 7. Hızlı kilo alıp verme.
 8. Havadaki değişimler
 9. Gül hastalığı
 10. Basınç değişiklikleri. Yüksek rakımda yaşamak

GÜZELLİK UZMANI SUNA DUMANKAYA’DAN AT  KESTANESİ İLE KILCAL DAMARLARA ÇÖZÜM

Yüzdeki kılcal damar sorununa at kestanesi ile çözüm bulabilirsiniz. 4 adet at kestanesini soyup rendeleyin, üzerini geçecek kadar susam yağı koyup güneş alan bir yerde iki hafta beklemeye bırakın.  Bu karışımı süzüp içerisine bir tatlı kaşığı elma sirkesi katıp, cam şişede saklayın. Her akşam bu yağı kılcal damar olan bölgeye sürün.

Bir diğer uygulayabileceğiniz tarifim: At kestanesini kabuklarından soyup iyice rendeleyin. Cam kavanoza koyun. Üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekleyin. Güneşte 20 gün bekletin ve süzün. Her sabah bu karışımı cildinize sürmeye devam edin.

GÜZELLİK UZMANI ŞEMS ASLAN’DAN YÜZDEKİ KILCAL DAMARLARA KAYMAK İLE DOĞAL ÇÖZÜM

Malzemeler

 1. Yarım çay bardağı kaymak
 2. 1 çiğ patatesin suyu
 3. 1 adet yeşil domates
 4. 1 çay bardağı buğday nişastası

1 çiğ patatesin katı meyve sıkacağında suyunu çıkarın. Katı meyve sıkacağınız yoksa patatesi rendeleyip süzgeçten geçerek suyunu çıkarabilirsiniz. 1 adet yeşil domatesi rendeleyin. İçerisine 1 çay bardağı buğday nişastası ve yarım çay bardağı kaymak koyun. Tüm malzemeleri karıştırıp cildinize sürün.

GÜZELLİK UZMANI PERVİN BULGAK’DAN YÜZDEKİ KILCAL DAMARLARA KİL İLE ÇÖZÜM

Malzemeler

 1. 3 yemek kaşığı beyaz kil
 2. 2 tatlı kaşığı kantaron yağı
 3. Yarım patates

Hazırlanışı

3 yemek kaşığı beyaz kile biraz su ekleyip kek kıvamında bir püre elde ediyoruz. İçerisine yarım adet rendelenmiş patates ekleyip 2 tatlı kaşığı kantaron yağı katıyoruz. Göz çevresi hariç yüze ve dekolteye sürüp 15 dk. sonra yıkıyoruz. Ardından cilde nemlendirici sürüyoruz. Ayda 3 defa buna devam ediyoruz.

ALOE VERA JEL İLE KILCAL DAMAR MASKESİ

Aloe vera, kılcal damarların neden olduğu kızarıklığı ve şişmeyi azaltan doğal anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Cilt tonunu eşitler ve nemlendirir.

Aloe vera yaprağınızı uzunlamasına kesip içinden 2-3 yemek kaşığı aloe vera jeli çıkarın, eczaneden alacağınız 2 yemek kaşığı E vitamini yağı ile aloe vera jeli karıştırın. Aloe vera jeli kozmetikçilerden hazır olarak da satın alabilirsiniz.

 1. Birkaç dakika bu karışımla yüzünüze hafifçe masaj yapın.
 2. 20-25 dakika cildinizi ılık suyla yıkayın.

YÜZDE ve CİLTTE KILCAL DAMAR OLUŞUMUNU ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPMALI?

Düzenli nemlendirici kullanın: Cildinizi nemlendirici bir kremle sık sık nemlendirin. Kuru cilt daha az elastiktir ve bu nedenle kolayca çatlar ve kılcal damar problemine neden olur. Bu nedenle, cildinizi yumuşak ve esnek tutmak için düzenli olarak nemlendirmek önemlidir. Bu, cilt iyileşmesine yönelik ilk adımdır. Cildinizi içten nemlendirmek için de günde 7-8 bardak su için.

Sağlıklı beslenin: Balık, tarçın, badem, kırmızı biber, zencefil, meyan kökü ve zerdeçal gibi besinler vücutta kan pıhtılaşmasını önleyen, kan dolaşımını artırıcı yiyeceklerdir. Vücutta kan dolaşımını düzenlemek ve kılcal damar oluşumunu engellemek için beslenmenizde bu yiyeceklere yer verin.

Güneş kremi kullanın: Güneş, cildin derinliklerine nüfuz eden zararlı ultraviyole ışınları içerir. Yalnızca sokağa çıkarken değil, evdeyken veya hava bulutluyken bile gün boyunca her zaman SPF 30 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanmalısınız.

Sıcak su kullanmayın: Sıcak su cildinizi kurutur, cildinizi daha fazla tahriş eder ve hasara meyilli hale getirir. Kan damarlarının altında yatan iltihabı şiddetlendirerek kılcal damar görünümünü belirginleştirir. Banyo yaparken ve yüzünüzü yıkarken sıcak su kullanmayın.

Sigara içmeyin: Sigara içmek kan damarlarınıza zarar vererek kılcal damarların görünme riskini artırır. Tütün dumanı, vücutta kan damarlarınıza saldıran ve iltihabı tetikleyen serbest radikalleri serbest bırakır. Ayrıca, genel cilt sağlığınızı korumak için sigarayı bırakmalısınız.

Mavi Kadın