05 Aralık 2021, Pazar 17:13

Yüzdeki yorgunluğu anında gideren ev yapımı 6 doğal maske tarifi

Yüzdeki yorgunluğu anında gideren ev yapımı 6 doğal maske tarifi

Cilt soluk bir renge sahip olduğu zaman bu durum hasta ve yorgun bir görüntüye sebep olacaktır. Bu sebeple soluk ten rengini açmak, cildi aydınlatmak ve  sağlıklı bir görünüm elde etmek için her evde bulunan malzemeleri kullanarak doğal maske uygulamaları yapabilirsiniz. Doğal maskelerin hem maliyeti çok düşüktür hem de cildeki yorgunluğu giderip, parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur;

Yumurta Akı Maskesi

Yüzünüz yorgun ve sağlıksız görünüyorsa, yumurta akının gücünden yararlanabilirsiniz.Bir kaseye 1 yumurta akını koyun ve çatalla güzelce çırpın. İçerisine 1 tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limon suyu ekleyin. Maskeyi yüzünüze sürün. 10 dk sonra suyla yıkayın.

Buz Küpü Uygulayın

Yüze buz küpü uygulaması yüzdeki kan akışını artırıp yorgun görünümü giderecektir. Buz küpü uygulamak cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesine de yardımcı olacaktır. Buzluktan buz küplerini çıkarın, bunları temiz bir beze sarıp yüzünüze birkaç dakika bunu uygulayın.

Salatalık Maskesi

Salatalık maskesi için 1 tane salatalığı rendeleyin ve bunun 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. Hazırladığınız bu maske karışımını tüm yüzünüze sürün. Salatalık maskesi cildin parlak görünmesine katkı sağlayarak yorgunluğunu alır. Bu maskeyi haftada bir kez uygulamalısınız.

Gül Suyu

Çok eski zamanlardan beri cilde ve saça olan faydasıyla bilinen gül suyu kozmetik amacıyla kullanılan doğal bir üründür. Gül suyu cilde parlak bir görünüm vererek cildin sağlıklı görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır. Gül suyu maskesi hazırlamak için 1 yemek kaşığı gül suyu, 1 tatlı kaşığı kayısı çekirdeği yağı ve 1 yemek kaşığı maden suyunu karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürüp 5 dakika bekletin. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Gül suyu maskesini düzenli uyguladığınızda cildinizdeki yorgunluğun yok olduğunu ve cildinize canlılık geldiğini fark edeceksiniz.

Havuç Maskesi

Havuç ile yapacağınız maske ile yüzünüzdeki var olan yorgunluk ve solukluğu gidermenin yanı sıra kırışıklıkları dahi azaltabilirsiniz. Havuç maskesini hazırlamak için yarım havucu rendeleyin ve ardından içine 1 tane yumurtanın akı  ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ekleyip tüm malzemeleri güzelce çırpıp karıştırın. Hazırladığınız bu maskeyi yüz ve boyun bölgenize sürüp 30 dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık su ile durulayın.

Muz Maskesi

Muzun ciltteki yorgunluğu alma ve  canlandırma etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden yarım muzu güzelce ezin ve daha sonra içine 1 tatlı kaşığı süt veya kaymak ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bu maske karışımını yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin. Son olarak cildinizi ılık su ile yıkayın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT