05 Ağustos 2021, Perşembe 00:47

Yüze Buhar Tutmak Buhar Banyosu Sivilceye İyi Gelir mi Kaç Dakika Yapılır

Yüze Buhar Tutmak Buhar Banyosu Sivilceye İyi Gelir mi Kaç Dakika Yapılır

Yüze buhar banyosu yıllardan beri cilt bakımında kullanılan bir yöntemdir. Cildi kirlerden arındıran bu uygulama, gözenekleri açar ve rahatlama sağlar. Buharın etkisiyle oluşan buğu, cildin kendini temizlemesine imkân verir. Kan akışını harekete geçiren buhar banyosu, cildin daha sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olur. Cildi canlandırır ve siyah noktaların geçmesinde rol oynar. Ölü deriyi atar ve makyaj kalıntılarını giderir. Cilde daha fazla kan gitmesini sağlar ve cildi onarır.

Yüz İçin Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Bir litre su kettle, çaydanlık ya da başka bir ısıtıcı ile kaynatılır. Ardından kaynamış su kâseye boşaltılır. Saçlar bir tokayla toplanır. Yüz bölgesi buhara doğru tutulur ve başın üzerine havlu ve benzeri kalın bir örtü alınır. Böylece buharın etrafa yayılması önlenmiş olacak ve cilde iyice nüfuz etmesi sağlanacaktır. Yüzü buhara tutma işlemi 10-15 dakika boyunca sürdürülür. Sonra cilt, bol soğuk su ile yıkanır.

Yüz için buhar banyosu yapılırken gözler kapatılmalıdır. Buharın çok yakınında olmanız gerekmez, mesafeyi iyi ayarlamalıdır. Aksi takdirde cildiniz sıcak suyun buharıyla yanabilir. Buhar banyosu belirtilen süreden fazla yapılmamalıdır. Zira cildin buhara uzun müddet maruz bırakılması iltihaplanmayı beraberinde getirebilir.

Buhar banyosu uygulaması bittikten sonra ciltte kızarıklık meydana gelebilir. Böyle bir şey olması hâlinde paniğe kapılmamalıdır. Bu durum kısa süre sonra ortadan kaybolacaktır.

Yüze Buhar Banyosunun Faydaları Nelerdir?

 1. Tertemiz bir cilde kavuşturur, toksinlerden eser bırakmaz. Makyaj malzemeleri, kirli hava ve yabancı maddeler gözeneklerin tıkanmasına sebep olur. İşte yüze buhar banyosu, söz konusu çevresel faktörlerin zararlarını bertaraf eder.
 2. Cilt için buhar banyosu uygulanışı cilde detoks yapmak anlamına da gelir. Buhar sivilcelerin ve siyah noktaların tedavisine de katkıda bulunur. Cildi güzelleştirir ve pürüzsüzleştirir.
 3. Cilde uygulanan buhar, gözeneklere nefes aldırır. Buhar banyosundan sonra cildinizin tazelendiğini ve ferahladığını hissedeceğiniz kesindir.
 4. Yüze buhar banyosu yaptıktan sonra cildinizdeki siyah noktaları sıkıp temizleyebilirsiniz. Gözenekler açıldığından siyah noktalar daha kolay çıkacaktır.
 5. Buhar banyosu ile ciltteki kan dolaşımı hızlanır. Böylelikle cilde giden oksijen miktarı artar. Cilde canlılık katan bu uygulama, mat ve solgun görünüme karşı iyi bir çözümdür.
 6. Cildi makyaj artıklarından tamamen kurtarır.
 7. Sivilcelerin oluşmasını engeller. Bilhassa yağlı bir cilt yapısına sahip olanların belirli aralıklarla buhar banyosu uygulamaları önerilir. Çünkü bu kişilerde sivilce görülme riski daha yüksektir. Buhar banyosuyla bunun önüne geçilebilir. Aynı zamanda buhar banyosu var olan sivilcelere de iyi gelir.
 8. Yüze buhar banyosu uygulamak aknelerle karşılaşma ihtimalinizi de azaltır.
 9. Ciltte kan dolaşımını hızlandırır. Buhar banyosunun yararları arasında ön plana çıkan bu husus, cilt sağlığı ve görünümü için büyük önem arz etmektedir. Daha genç, diri, ışıltılı bir cilde sahip olmak isteyenlerin buhar banyosunu düzenli olarak tatbik etmeleri yeterlidir.
 10. Alın ve yüz bölgeniz aşırı yağlanıyorsa yüz için buhar banyosu uygulamak bu sorunun üstesinden gelmenize destek olacaktır.
 11. Buhar banyosu cildi yeniden yapılandırır.
 12. Yüz kaslarını gevşetir ve ciltteki nem oranını dengeler.
 13. Kırışıklıkları hafifletir.

Yüze Buhar Banyosu Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Buhar banyosunu haftada kaç defa yapmak gerekir? sorusuna da açıklık getirecek olursak haftada bir kez yapmanın ideal olduğunu söyleyebiliriz. Ancak buhar banyosu uygulama sıklığı 15 gün arayla birer defa olacak şekilde de ayarlanabilir. Kısaca 1 veya 2 haftada bir buhar banyosu yapmak kâfidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT