05 Aralık 2021, Pazar 17:12

Yüze buz sürmenin cilt için inanılmaz 8 faydası

Yüze buz sürmenin cilt için inanılmaz 8 faydası

Buz kullanarak güzelleşmek geçmişten günümüze kadınların güzellik formüllerinden olmuştur. Yüzünüze buz uygulamak için buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze yahut bir poşete koyun. Bu buzları yüzünüze her sabah kalktığınızda uygulayın.

Buzun Yüze Faydaları Nelerdir?

Cilde buz sürmek çok eski zamanlardan beri kadınların başvurduğu bir yöntemdir. Cilde buz masajı yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz ki kan dolaşımının hızlanması ciltteki hücrelerin daha hızlı yenilenmesine ve canlanmasını sağlamaktadır. Buz uygulaması ile çok daha genç ve canlı bir cildiniz olabilir.

Gözenekleri Küçültür

Buzun cilde olan en büyük etkisi gözenekleri küçültmesidir. Bu sayede cilt çok iyi derecede sıkılaşmaktadır. Düzenli olarak haftada 2-3 kez yüzünüze buz küpü sürerek birkaç ay gibi kısa bir sürede yüzünüzdeki gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz.

Kırışıklıkları Önler

Yüze buz sürmek yüzdeki kan dolaşımını hızlandırdığı için kırışıklık, ince çizgi ve sarkmaları önlemektedir. Erken yaşlanma belirtilerini geciktiren buz en etkili doğal ve masrafsız bir yöntemdir. Dahası ciltte varolan kırışıklıkları da buz sayesinde azaltabilirsiniz.

Sivilceyle Savaşır

Cilde uygulanan buzun ciltte iltihap oluşumunu engelleme etkisi de bulunmaktadır. Dolayısıyla ciltte iltihap ve enfeksiyon sebepli oluşan sivilce ve akneleri de buz sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için sivilce üzerine buz uygulayın. Bu yöntem sayesinde sivilcenin şişliği inecek ve kızarıklığı ortadan kalkacaktır.

Doğal Cilt Toniğidir

Makyajın tüm gün ciltte kalması ve ilk yapıldığı anki gibi kusursuz ve güzel görünmesi için cildi hazırlamak çok önemlidir.  Makyaj öncesinde cilt hazırlığı için buz kullanabilirsiniz. Bunun için makyaj öncesinde cildinize buz küpleri ile masaj yapın. Bu uygulama ciltteki gözenekleri küçülteceğinden fondöteniniz pürüzsüz görünecektir. Ayrıca makyajınızın uzun süreler bozulmadan kalacak ve tazeleme gerektirmeyecektir.

Yüze Canlılık Verir

Eğer donuk ve mat görünen bir cildiniz varsa mutlaka buz uygulamasını denemelisiniz. Cilde soğuk uygulaması yapmak yüzdeki kan dolaşımını arttırır ve bu sayede cilde doğal rengi gelir. Makyajsız bile aydınlık ve canlı görünen bir cilde sahip olursunuz. Güne başlarken sabah cildinize uygulayacağınız buz küpleri sayesinde cildinizi uyandırıp canlandırabilirsiniz.

Göz Çevresindeki Şişliğe İyi Gelir

Cilde buz küpü uygulamanın bir diğer etkisi de göz çevresindeki torbaları geçirmesidir. Göz altı torbaları yalnızca kadınlar için değil erkekler için de bir problemdir. Bu torbalar cildi çok yorgun ve yaşlı gösterir. Bunun için buz küplerin gözünüzün iç köşesinden kaş ucuna doğru olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu masaja buz eriyene kadar devam edin. Bu yöntemin göz altındaki şişlikleri azalttığını fark edeceksiniz.

Göz altındaki şişlikler için yaygın olarak çay poşetleri kullanılmaktadır. Çay poşetlerinin etkisini arttırmak için buz uygulaması ile birleştirmek iyi olacaktır. Bunun için yeşil çay demleyin ve bunu buz kaplarına koyup buzluğa atın. Donan yeşil çay buz küpleriniz göz çevrenize sürün. Bu uygulama sayesinde göz altındaki şişlikleri azaltabilirsiniz.

Dudakları Nemlendirir

Buz küpleri uygulamasının dudaklardaki çatlamayı geçirmek için de etkili olduğunu bililyor muydunuz? Yaz aylarında sıcaktan ve kış aylarında ise soğuktan zarar görüp çatlayan dudaklarınıza buz küpü uygulayın. Ardından bir dudak nemlendirici sürün. Bu yöntemi düzenli olarak tekrarlamanız halinde dudaklarınızdaki kuruluk ve çatlamanın ortadan kalktığını fark edeceksiniz.

Ciltteki Kızarıklığı Giderir

Buzun iltihap karşıtı etkisi olduğu için cilde uygulandığında ciltteki tahriş, akne ve kızarıklığa yol açan birçok farklı problemi geçirmektedir. Bunun için cildinizde günde 2 defa buz uygulamalısınız.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT