29 Kasım 2021, Pazartesi 12:34

Yüze Elma Sirkesi Sürmek Ne İşe Yarar Cilde Sirke Nasıl Uygulanır

Yüze Elma Sirkesi Sürmek Ne İşe Yarar Cilde Sirke Nasıl Uygulanır

Elma sirkesinin kullanım alanı oldukça geniştir. Bunların başında ise cilt için çok faydalı olması gelmektedir. Çünkü elma sirkesi C vitamini, kalsiyum, sodyum, potasyum ve daha birçok mineral açısından çok zengindir ve tüm bu içeriği sayesinde elma sirkesi cilt hastalıklarını tedavi ederken cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Sürülür?

Malzemeler

 1. 1 çay bardağı su
 2. 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Öncelikle 1 çay bardağına 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyin ve elde ettiğiniz sirkeli su karışımını bir pamuk ile her gece cildinize sürün ve cildinizi bu su ile yıkayın. Durulamalamadan cildinizde kurumasni bekleyin.

Elma sirkesini cildinize uygulamadan önce alerjik reaksiyon testi yapmanız önemlidir. Bunun için elma sirkeli suyu el veya kolunuzun ufak bir yerine sürün ve herhangi bir hassasiyet oluşup oluşmadığına bakın.  Eğer cildiniz hassas ise bu kürü kullanmamanız veya uzun süre uygulamaktan kaçınmanız iyi olacaktır.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

 1. Elma sirkesinin yapısı hem antibakteriyel hem de antifungaldir ve bu sayede ciltteki gözeneklerde biriken toz, yağ ve bakterileri temizler ve ciltteki sivilceleri geçirmek için çok etkilidir.
 2. Elma sirkesi ciltte biriken her cins mikrop ve bakterileri öldürmeye yardımcıdır.
 3. Elma sirkesinin pH dengesini koruma özelliği de vardır ve pH dengesinin olması ciltte sivilce oluşumunu engeller ve ayrıca oluşmuş sivilceleri de geçirir.
 4. Elma sirkesi cilt temizliği için düzenli kullanıldığında ciltteki toksinlerin temizlemesini sağlamaktadır. Bu sayede cilt hem daha genç hem de daha parlak görünmektedir.
 5. Elma sirkesinin ciltteki ölü derileri de temizlediği bilinmektedir. Elma sirkesinin yapısındaki alfa hidroksit asitler cildin sağlıklı ve canlı görünmesine sağlar.
 6. Elma sirkesi cildi derinlemesine nemlendirir ve temizler.
 7. Elma sirkesinin içeriğindeki faydalı flavonoid, kuersetin, kateşin ve karotenoid gibi antioksidanlar anti-agingtir yani cildin yaşlanmasını engellemek için birebirdir.
 8. Elma sirkesi ciltteki yaraların hızlıca iyileşmesi için etkili doğal bir üründür.
 9. Ayrıca elma sirkesini ciltte yıllar içinde oluşmuş ince çizgi ve kırışıklıkları geçirmek için çok faydalıdır.
 10. Cildin düzenli olarak elma sirkesiyle yıkanması ciltteki yaşlılık lekelerinin azalmasını sağlamaktadır. Bunun için biraz elma sirkesini bir parça pamuğa damlatıp yaşlılık lekelerine uygulamalısınız ve ardından 30 dakika bekleyip yüzünüzü soğuk su ile yıkamalısınız.
 11. Elma sirkesinin cilt pH seviyesini sağlama özelliği cildin sebum üretimini normal seviyeye getirir ve bu sayede yağlanma veya kuruma gibi problemler yaşamazsınız.
 12. Dahası elma sirkesinin ciltteki döküntüleri temizleme özelliği de vardır.
 13. Elma sirkesindeki asedik asit ciltteki enfeksiyonların ortadan kalkmasına yardımcı olur ve bu sayede cilt problemlerinin önüne geçer.

Güzellik Uzmanı Şems Aslan’dan Elma Sirkesi İle Cilt Lekelerini Yok Eden Maske

Malzemeler

 1. 1 çay kaşığı elma sirkesi
 2. Çay kaşığı ucu kadar karbonat
 3. 1 tatlı kaşığı şeker
 4. 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt
 5. 1 çay kaşığı buğday nişastası

Uygulanışı

Bir kasede elma sirkesi,karbonat, şeker,yoğurt ve nişastayı karıştırın ve ardından hazırladığınız bu karışımı cildinize maske gibi sürün. Hassas ciltlerin 2 dakika,normal ciltlerin 15 dakika bekletmesi yeterli olacaktır. Son olarak cildinizi ılık su ile maskeden arındırın. Bu maskeyi hassas ciltliler haftada 2 kez,normal ciltler ise aftanın her günü uygulayabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT