2017-03-06 16:20:48 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:45

Yüze, Kola, Bacağa Ağda Yaptıktan Sonra Sivilce Çıkması

Ağda, kadınların en sık kullandığı tüylerden kurtulma yöntemlerindendir. Ağda sonrası sivilce de pek çok kadının karşılaştığı istenmeyen durumlardandır. Ağdanın

Yüze, Kola, Bacağa Ağda Yaptıktan Sonra Sivilce Çıkması

Ağda, kadınların en sık kullandığı tüylerden kurtulma yöntemlerindendir. Ağda sonrası sivilce de pek çok kadının karşılaştığı istenmeyen durumlardandır. Ağdanın çok sıcak olarak kullanılması, ters yönden veya aşırı sert bir şekilde çekilmesi, tüylerin çok uzun veya çok kısa olması ağda sonrası ciltte sivilce çıkmasına yol açan belli başlı nedenlerdir. Ağda sonrası sivilce iltihaplı da olabilir, olmayabilir de.

Ağda sonrası sivilce nasıl önlenir?

  1. Reglden bir kaç gün önceki, sonrası, adet kanının geldiği günler ve hamilelik cildin hassaslaştığı, sivilcelenmeye meyilli dönemler olduğundan, bu zamanlarda ağda yöntemini kullanmayın.
  2. Ağdadan yarım saat önce reçetesiz satılan bir ağrı kesici veya antihistamin ilaç için. Bu ilaç ağrı,şişme, tahriş ve sivilce ihtimalini düşürecektir.
  3. Ağda öncesi ağda yapılacak bölgeye soğuk kompres yaparak ağda sonrası oluşan sivilceleri önleyebilirsiniz. Soğuk kompres yapmak için buzluktan buz çıkarıp temiz bir beze mesela atlete sarıp ağda yapılacak yere tutun.
  4. Ağda uygulayacağınız bölgeye ağdayı yapmadan pudra döküp hafifçe masaj yapın. Pudra cildin fazla nemini ve yağını alıp, tahrişi önleyecektir.
  5. Ağdadan sonra bol kıyafetler giyin ve cildinizin hava almasına izin verin. Pamuklu kıyafetler giyinin.

Ağda sonrası sivilce nasıl geçer? Doktorlar cevaplıyor

Sual: Sir ağda ile yüzümü aldırıyorum fakat her seferinde yüzüm aşırı tahriş oluyor ve sivilceli olan yüzümde daha da çok sivilce çıkıyor. Bu iki sorunum için önerebileceğiniz bir yöntem var mı?

CEVAP

Cildiye Doktoru Dilek Üstünsoy'un cevabı: ( Öncelikle size önerim yüze sir ağda yaptırmamanız. Sir ağdaya bağlı sivilcelenme, alerji dışında bana göre daha önemli bir problem leke oluşturabilmesidir.  Poliklinikte, özellikle kol altı ve yüz bölgesinde bu işleme bağlı leke ile gelen hasta çok görmekteyim. Üstelik oluşan bu lekelerde verilen tedavilere oldukça dirençli. Her işlem sonrası oluşan kızarıklık ve tahriş için yatıştırıcı kremler kullanabilirsiniz. ancak sivilceler ciddi sıkıntı oluşturabilir bunun için topikal etkili jel veya losyonlar çok yeterli olmayabilir ki sizin zaten sivilce sorununuz da var bu nedenle Cildiye doktoruna muayene öneririm.)

Sual: 2 hafta önce kollarımın alt kısmını sir ağda ile aldım ve birkaç gün önce bir iki kızarıklık başladı ve şimdi bütün kolum sivilce gibi kırmızı ufak şeylerle doldu ve kaşınıyor, yanıyor azalması için ne yapmam lazım acaba en çabuk nasıl geçer?

CEVAP

Cildiye Doktoru Gülru Erdoğan'ın cevabı: (Ağdadan enfekte olmuş olabilirsiniz, ama kontakt dematit de olmuş olabilirsiniz. Siz en iyisi Cildiye doktoruna görünün)

Sual: Üst koluma ağda yaptığımda uçları beyaz şekilde sivilcelenmem oluyor. Ağdadan sonra sivilceyi önlemek için ne yapabilirim? Sadece üst kolda böyle bir reaksiyon oluyor, başka hiç bir yerimde ağda sonrası sivilce olmuyor.

CEVAP

Cildiye Doktoru Şükran Sarıgül Güdük'ün cevabı: ( Bu, nispeten sık karşılaştığımız bir durum. Şöyle bir şey denenebilir; Ağda öncesi çay ağacı içeren bir temizleyici ile bu bölgeyi yıkayabilir, ağdadan sonra da bu ürünü içeren bir krem kullanabilirsin. )

Ağda Yaparken Acımaması İçin 10 Uzman Tavsiyesi Tıklayınız

Özel Bölgeye Ağda Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

İstenmeyen Tüylerden Kurtulma İçin 7 Bitkisel Yöntem Tıklayınız

Koltuk Altına Ağda Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Burnumun Üstünde Kıl Çıkıyor,  Nasıl Kurtulurum? Tıklayınız

Yüze Ağda Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Mavi Kadın