Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
01-06-2022 00:09 | Güncelleme : 12-09-2022 16:56

Yüzmenin 16 faydası: Zayıflamaya yardımcı oluyor, strese iyi geliyor…

Google News

Yaz deyince çoğumuzun aklına deniz, güneş ve kumsal gelir… Sıcak havalarda insanlara sahillere akın eder ve keyifle yüzerler. Peki yüzmenin sağlığa ne gibi faydaları var? Yüzmek ne işe yarar?

Yüzmenin 16 faydası: Zayıflamaya yardımcı oluyor, strese iyi geliyor…

Yüzme en sağlık sporlardandır: Zayıflamaya yardımcı olur, kalp hastalıklarını önler, kas ve kemikleri güçlendirir, depresyona iyi gelir. Yüzmenin, bilimsel olarak ispatlanmış, araştırmalara konu olan sağlığa faydaları şöyledir:

YÜZMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Yüzme, yapabileceğiniz en zevkli ve en iyi kardiyo egzersizlerinden biridir. Tüm vücudu çalıştırır, stres attırır, gevşetir ve rahatlatır. Yüzmenin faydaları şöyledir:

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Yüzme, kalori yakmanın harika bir yoludur; saatte 400-900 kalori yaktıran tüm vücut çalıştıran bir egzersizdir. Ve ne kadar çok kalori yakarsanız, o kadar hızlı zayıflarsınız. Koreli bilim adamları obez çocuklar üzerinde yaptıkları araştırmada yüzme ve diğer su egzersizlerinin vücutlarındaki yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olduğunu tespit ettiler.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Yüzme kemik sağlığını korumakta en etkili sporlardandır. Kemik kütlesi özellikle kadınlarda yaşla birlikte azalır. Yüzme; yaşlanma, sağlıksız beslenme gibi durumların tetiklediği kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Eklem ağrısı veya artriti olanlar için de çok faydalıdır. Bilim adamları yaptıkları çalışmalarda yüzmenin osteoporozu iyileştirdiğini, kemik kütlesini artırdığını ve kemikleri güçlendirdiğini belirlediler.

Yüzmenin 16 faydası: Zayıflamaya yardımcı oluyor, strese iyi geliyor…

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, fast food yeme alışkanlığı ve stres gibi nedenlerden dolayı kalp hastalıklarından muzdarip insanların sayısı son zamanlarda hızla arttı. Yüzmenin kalp sağlığınızı iyileştirmeye ve sizi olası kardiyovasküler hastalıklardan korumaya yardımcı olduğu bilimsel araştırmalarca ispatlanmıştır.

EKLEM AĞRISINI ÖNLER

Esneklik, eklemlerinizi maksimum kapasitede hareket ettirebilme yeteneğidir. Yüzerken, vücudunuzu ileriye doğru itmek ve su üstünde kalmak için kollarınızı ve ayaklarınızı kullanırsınız. Her gün yüzmek tüm vücut esnekliğini artırmaya yardımcı olur bu durum eklem ağrısı yaşamanızı önler.

Yüzmenin 16 faydası: Zayıflamaya yardımcı oluyor, strese iyi geliyor…

TRİGLİSERİD SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜR

Trigliseritler, kanınızda bulunan bir yağ türüdür (lipit). Yemek yediğinizde, vücudunuz hemen kullanması gerekmeyen kalorileri trigliseritlere dönüştürür. Trigliseritler yağ hücrelerinizde depolanır. Trigliserid seviyeleri ne kadar yüksekse, kalp hastalığı ve erken ölüm riski o kadar fazladır. Bilim adamları orta yaşlı kadınlar üzerinde bir çalışma yaptı. 3 hafta boyunca günde 60 dakika yüzen kadınların daha sağlıklı bir vücuda sahip olduklarını, kilo verdiklerini ve trigliserit seviyelerinde kayda değer bir düşüş kaydettiler.

ASTIMA İYİ GELİR

Astım, hava yollarındaki iltihaplanma nedeniyle oluşur, bu da kişide nefes almakta güçlük ve tıkanmaya yol açar. Çeşitli araştırmalar, yüzmenin astım ataklarını azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

RUH SAĞLIĞINI DESTEKLER

Yoğun bir günün sonunda hayatın stres ve gerilimlerinden kaçmak gibisi yoktur. İşiniz ne olursa olsun, ister bir şirkette müdür isterse ev hanımı, hepimizin dinlenmeye ve stres atmaya ihtiyacımız var. Yüzme tam da bunu sunar: kaçma, rahatlama ve stres atma şansı. Bilim adamları, yüzmenin ruh halini iyileştirmeye ve çeşitli ciddi psikolojik sorunları tedavi etmeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

UYKUSUZLUĞU ÖNLER

Ne kadar düzenli yüzme sporuna devam edersiniz uyku kaliteniz de o derece artar! Uykusuzluk çeken yetişkinler üzerinde yapılan çalışmalarda, düzenli egzersiz yapanların uykularında iyileşme olduğu bildirildi. Yüzmek tüm vücudu çalıştırır, efor gerektirir, kişi yorulur ve uykusuzluk sorunu önlenmiş olur.

Yüzmenin 16 faydası: Zayıflamaya yardımcı oluyor, strese iyi geliyor…

YÜZMENİN SAĞLIĞA DİĞER FAYDALARI NELERDİR?

  1. Yüzme kas kütlesini artırır. Sekiz haftalık bir yüzme programını tamamlayan erkekler üzerinde yapılan bir çalışmada, triseps kasında (kolun arkası) %23.8'lik bir artış oldu.
  2. Yüzme vücuttaki tüm kasları çalıştırır. Sırt, omuz, kol, bacak kaslarınızın güçlenmesinde etkili rol oynar.
  3. Düzenli spor yapan kişilerin daha mutlu olduğu araştırmalara konu olmuştur. Diğer spor dallarında olduğu gibi yüzmek beyinde mutluluk hormonu olan dopamin ve seratonin salgılanmasına yardımcı olur.
  4. Yüzme sporu akciğerlerin kapasitesini ve direncini artırır,  nefes almayı kolaylaştırır.
  5. Yüzme hamilelikte de güvenle yapabileceğiniz hem siz hem de bebeğiniz için çok faydalı bir spordur. Gebelikte fazla kilo almayı önler, hamilelikte ortaya çıkabilecek tansiyon, şeker gibi hastalıkları önler.
  6. Yüzme vücut direncini artırır, kendinizi daha güçlü hissetmenizi sağlar.
  7. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklarla savaşır.
  8. Vücudu şekillendirir, fit ve sağlıklı bir bedene sahip olmanızı sağlar.

1 Saat Yüzme Kaç Kalori, Yüzme ile 1 Ayda Kaç Kilo Verilir? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.