2021-12-21 21:58:11 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:24

Zayıflamanın bir faydası daha ortaya çıktı: Kilo vermek boy uzatıyor!

Zayıflayan birçok insan gözünüze daha uzun ve kilo alan birçok kişi ise gözünüze daha kısa gelmiş olabilir. Bu durumun bir göz yanılsaması mı yoksa gerçek mi? Zayıflamak boy uzatır mı yahut kilo alınca boy kısalır mı?

Zayıflamanın bir faydası daha ortaya çıktı: Kilo vermek boy uzatıyor!

Kilo vereceklere bir müjde: Kilo verildiğinde kişi daha dik durur ve dolayısıyla vücut normalden daha uzun görünmeye başlar. Ayrıca verilen kilolar sayesinde omurgaya ve eklemlere binen yükün azalması boyun uzamasını da sağlar. Dolayısıyla kilo verildiğinde boy biraz uzar tam tersi kilo alındığında ise kişi daha kısa görünebilir.

KİLO VERİNCE BOY UZAR MI?

Fazla kilolu ve obez kişilerin daha kısa olduğunu ya da göründüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Gerçekten de kilolu kişiler kilo verdiklerinde daha uzun görünmeye başlarlar.  Peki bu durumun sebebi nedir? Kilo vermek gerçekten de boy uzatıyor mu?

Kısa boylularda kilo verdiklerinde eklem ve omurgaya az az yük binmeye başlamasıyla boy daha uzun gözükmeye başlarlar. Bu sebeplerden ötürü kilo problemi olan kişiler daha kısa görünürler.

Omurgada toplamda 33 omur bulunur ve vu omurların her birinin arasında yaklaşık 1 cm uzunluğunda süngerimsi yapıda yumuşak diskler bulunur. İşte bu diskler verilen kilolar ile rahatlar ve dolayısıyla kilo veren kişi birkaç cm daha uzun görünür. Bu uzama ortalama değerdir fakat kilo verildiğinde 5 cm uzama beklemek yanlıştır. Boyunu  uzatmak isteyen kişiler kilo vermeli ve bunun yanında boy uzatma egzersizleri yapmalı.

Omurgada kilo verme ile azalan baskı; kişinin daha uzun görünmesini sağlar. Ancak bu uzama ortalama 1-2 cm gibi az oranda olur. Daha çok uzama beklemek yanlış olacaktır. Diğer bir deyişle, kilo verip zayıfladığında kişi birden boy atamaz.

KİLO ALMAK BOYU KISALTIR MI?

Kilo ile omurgaya binen yük artar. Omurgada bulunan 33 omurun arasında 1 cm'lik süngerimsi yapıda yumuşak disk bulunur. Bu diskler vücuttaki fazla kilolar yüzünden  sıkışır ve her diskte 1-2 mm yani 33 omurda toplamda 3,3-6,6 cm kısalmaya yol açar. Işte bu yüzden kilo alan kişilerin boyu daha kısa gözükür.

KİLO VERDİKTEN SONRA BOY UZAMASI ARAŞTIRMA KONUSU OLDU!

İsrailli beyin cerrahı Zvi Lidar ve meslektaşları 2012'de kilo verdikten sonra boy uzaması hakkında yaptıkları çalışmanın sonucunda; şiddetli obezite problemi olan kişilerde kilo verdikten sonra intervertebral disk yüksekliğindeki değişiklikler olduğunu gördüler. Bu çalışma sonuçlarına göre; vücutta ağırlık azalmasına bağlı olarak omurgadaki disk yüksekliği restorasyonunun önemli oranda olduğu kanıtladı. Özellikle; 4. ve 5. bel omurları arasındaki tek bir intervertebral diskte ortalama 2 mm’lik bir artış olduğu belirlendi. Sonuç olarak kilo verenlerde az da olsa bir boy uzama fark edildi.

İbrahim Saraçoğlu Boy Uzatma Kürü Nasıl Boyumu Nasıl Uzatabilirim Boyum Kısa Tıklayınız

Mavi Kadın