11 Ağustos 2020, Salı 10:39

Zencefil Suyunun Zencefilli Limon Suyunun Zayıflamaya Sağlığa Yararları

Zencefil Suyunun Zencefilli Limon Suyunun Zayıflamaya Sağlığa Yararları

Binbir Derde Deva Zayıflatan Zencefilli Su Nasıl Hazırlanır Faydaları Ne

Zencefilli su çok sağlıklı, vücuda pek çok yararı olan kilo vermeye yardımcı harika bir içecektir. Zencefilli su hazırlamak için taze veya toz zencefilden faydalanabilirsiniz.

Zencefilli Su Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

 1. 1 su bardağı ılık veya sıcak su
 2. 1 çay kaşığı toz zencefil veya 1 parmak kadar rendelenmiş taze zencefil
 3. Yarım limon suyu
 4. 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı

1 bardak suyumuza limon suyu, bal ve zencefili ekleyelim ve karıştırıp hemen tüketelim. Her gün buna devam edelim. Limon antibakteriyel özellikleri ile mikroplarla savaşır bağışıklığı güçlendirir, yağ yakmaya yardımcı olur. Zencefil, limon ve bal ile hazırlanan bu karışım sağlık için de çok faydalıdır.

Not: Dilerseniz zencefil suyunu hazırlarken limon ve bal eklemeden yalnızca 1 bardak suya 1 çay kaşığı toz zencefil veya 1 parmak kadar rendelenmiş taze zencefil katarak da zencefilli su hazırlayabilirsiniz.

Zencefilli Suyun Sağlığa ve Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

 1. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Tokluk hissi verir. Kan şekerini düzenleyerek zayıflamaya yardımcı olur.
 2. Öksürük, balgam ve soğuk algınlığı gibi şikayetleri giderir.
 3. Şeker hastaları, insülin direncinin kırılması için zencefil tüketmelidir. Böylelikle şeker seviyesi dengelenmiş olacaktır.
 4. Vücut direncini artırarak bulaşıcı hastalıklara yakalanmayı önler.
 5. Alzheimer hastalığına karşı korur. Nöronları yani beyin hücrelerini güçlendirir.
 6. Lif bakımından zengindir. Bu özelliğiyle mide ve bağırsak sağlığını destekler. Bol miktarda çözünmeyen lif içerir. Bundan dolayı zencefil ilave edilerek tüketilen gıdalar hızlıca parçalanıp kana karışmaz. Midede kalma süresi daha uzun olduğu için tok tutar. Böylece kilo vermeyi kolaylaştırır.
 7. Romatoid artrit yani eklem romatizması, iltihaplı romatizma hastalıkları ve buna benzer iltihabi rahatsızlıklarda, doğal ağrı kesici olarak fayda sağlar.
 8. Kansere karşı koruyan en önemli besinlerden biridir. Kanser hücrelerinin oluşmasını engeller. Kanser tedavisi gören hastaların daha hızlı iyileşmesine yardım eder. Kemoterapi tedavisinin yol açtığı mide bulantılarını hafifletir.
 9. Ağrı ve kramplara iyi gelir.
 10. Uykuya dalmayı kolaylaştırır.
 11. Mideyi rahatlatır.
 12. Adet sancılarını azaltır.
 13. Kötü kolesterolü düşürür.
 14. Grip ve soğuk algınlığına şifalıdır.
 15. Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasında etkilidir. Hazımsızlık ve gaz problemlerinin önüne geçer. Safra salgısında artış meydana getirir ve yağlı gıdaların daha kolay sindirilmesine katkıda bulunur.
 16. Egzersiz yaptıktan sonra meydana gelen kas ağrılarını geçirir.
 17. İltihaplanma için yararlıdır. Eklem bölgelerinde oluşan ağrıları çabucak dindirir.
 18. Bu doğal ve lezzetli besin, anti-enflamatuar özelliktedir. Ağrıların giderilmesinde büyük rol oynar.
 19. Migren durumunda kan damarlarının iltihaplanmasına ve ağrı oluşumuna sebebiyet veren prostaglandin isimli kimyasal maddeyi etkisiz hale getirir. Böylelikle sinirleri yatıştırır.
 20. Zencefilin kanser üzerine etkileri araştırılmış, kolon ve yumurtalık kanserlerinin tedavisinde başarılı sonuç verdiği saptanmıştır.
 21. Antimikrobiyal,, antikanserojen ve antiinflamatuar bir gıdadır.
 22. Kanı zararlı maddelerden arındırır.
 23. Astım krizinde fayda sağlar, hastanın nefesini açar.
 24. Lif, protein ve karbonhidrat içeriği yoğundur. riboflavin (B2), niasin (B3), B6, folik asit (B9) ve C vitaminleri ile potasyum, demir, sodyum, fosfor, çinko ve magnezyum gibi mineraller ihtiva eder.
 25. Kalp-damar sağlığının korunmasında görev alır. Yüksek kolesterol sorunu olanların zencefil tüketmesi oldukça faydalıdır.
 26. Kortizol hormon seviyesini etkileyerek kilo verme sürecini hızlandırır. Bu durumu destekleyen çeşitli bilimsel çalışmalar vardır. Kötü kolesterolün düşmanıdır. Kafein içermez ancak tıpkı kafein gibi metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır.
 27. En güçlü antioksidanların başında gelir. Kan pıhtılaşmasına engel olur. Kalp kaslarını uyaran ve güçlendiren zencefil, iltihaplanmalara mani olur ve ateşi düşürerek vücut sıcaklığını dengeler.

Zencefil Çayının Faydaları Ve Zararları Zencefil Çayı Nasıl Yapılır Hazırlanır Demlenir Tıklayınız

Zencefil Kürü Nasıl Yapılır Zencefil İle Zayıflama Kürü Tarifleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT