2023-03-18 17:15:00 | Son Güncelleme : 2023-03-18 17:23:50

Zengin proteinli bıldırcın yumurtası ile lezzetli tarifler pişirmeye ne dersiniz?

İnsan vücuduna yararlı olması açısından yiyecek konusunda çok fazla alternatif bulunuyor. Bıldırcın yumurtası da bu besinlerden biri olarak tüketilebiliyor. Zengin bir protein içeriği ile tavuk yumurtalarından daha besleyici bıldırcın yumurtasının faydaları da oldukça fazla. Öyleyse bıldırcın yumurtası neye iyi gelir, bu yumurta hangi tariflerde kullanılabilir sorularının cevaplarını birlikte öğrenmeye var mısınız?

Zengin proteinli bıldırcın yumurtası ile lezzetli tarifler pişirmeye ne dersiniz?

Bıldırcın yumurtası son yıllarda fazlasıyla popülerlik kazanan bir besin kaynağı. Küçük boyutuna rağmen bıldırcın yumurtası besin değeri açısından da değerli. Tavuk yumurtalarına göre daha küçük olduğu için pişirme işlemlerinde hızlıca hazır olur. Bu sebeple, pek çok lezzetli tarifte bıldırcın yumurtası kullanılır.

BILDIRCIN YUMURTASI NEYE İYİ GELİR?

Bu yumurtaözellikle sporcuların ve fitness meraklılarının sıklıkla tercih ettiği bir besin. Zira bir adet bıldırcının yumurtası, ortalama 6 gram protein içeriyor. Bu özellikle kas geliştirme ve onarımı için gereken protein miktarını karşılamaya yardımcı olur. Ayrıca bu yumurta diğer birçok besin değeri açısından da zengin. İçerisinde A, B1, B2, B6, D, E vitaminleri, kalsiyum, demir, selenyum gibi birçok faydalı mineral bulunuyor.

Pek çok lezzetli tarifte kullanılabilen bıldırcın yumurtaları, özellikle yüksek protein içerikleri sayesinde, protein açısından zengin olması istenen yiyeceklerin hazırlanmasında sıklıkla tercih edilirler.

BILDIRCIN YUMURTASININ FAYDALARI

Son yıllarda popüler hale gelen bu küçük yumurta, sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde, birçok insan için harika bir beslenme kaynağı olabilir. Böyle düşündüğümüzde bıldırcın yumurtasının faydaları saymakla bitmeyen bir listeye dönüşüyor. İşte bu yüzden bıldırcın yumurtası tarifi vermeden önce bunlardan bahsetmemiz gerekiyor.

Bıldırcın yumurtası düşük kalorili ve yüksek miktarda protein içeren bir besin. Bir adet bıldırcın yumurtası yaklaşık olarak 14 kalori içerirken, aynı zamanda 1,2 gram protein barındırır. Bu durum özellikle kilo kontrolü sağlamak isteyenler için ideal bir seçenek. Ayrıca, kolesterol düzeylerini düşürmek için de yararlı.

Bıldırcın yumurtası neye iyi gelir diye merak ediyorsanız, işte maddeler halinde bıldırcın yumurtasının faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Vücuttaki hücrelerin onarımı ve yenilenmesi için önemli olan amino asitleri içerir.
  • Buna ek olarak, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan antioksidanlar içerir. Bu nedenle birçok hastalığın önlenmesinde tüketilen bir besin.
  • Ayrıca, kemik sağlığını korumaya yardımcı olan D vitamini açısından zengin. D vitamini, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan kalsiyum emilimini artırır. Bu nedenle, düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketmek, osteoporoz gibi kemik hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.
  • Beyin fonksiyonlarını iyileştirerek hafızayı güçlendirir. İçerdiği B vitaminleri, beyin sağlığı için çok önemli.
  • Folik asit içeriği de yüksek ve anne adayları için çok faydalı. Folik asit, doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur.
  • Kolesterol düzeylerini düşürmekte etkili bir besin.

Sağlığınızı düşünüyorsanız, bu yumurta türünü belirli aralıklarla tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri bünyenize alabilirsiniz.

BILDIRCIN YUMURTASI NASIL TÜKETİLMELİ?

Bu küçük yumurtaların besin değerleri, boyutları ve farklı tüketim şekilleri nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edildiğini söylemek yanlış olmaz.

Genellikle haşlanarak veya çiğ olarak tüketilirler. Haşlama yöntemi, besin değerlerini korurken lezzetlerinin de ortaya çıkmasını sağlıyor. Yumurtaların haşlanması için yaklaşık 3-4 dakika kaynatmak yeterli. Daha uzun süre kaynama olduğunda yumurtaların lezzeti ve besin değerleri azalıyor. Haşlanmış bıldırcın yumurtaları, salataların, omletlerin veya sandviçlerin içinde kullanılabiliyor.

Bıldırcın yumurtasının çiğ tüketimi de oldukça yaygın. Çiğ tüketim, yumurtaların en doğal halleriyle tüketilmesini sağlar ve besin değerlerini korur. Ancak içerebileceği bakterilerden dolayı çiğ yumurtaların tüketimi her zaman güvenli değil. Bu nedenle, çiğ yumurta tüketmeden önce mutlaka hijyen kurallarına dikkat edilmeli.

Bıldırcın yumurtası besin değeri yüksek bir gıda olduğundan kahvaltıda da tüketilebilir. Haşlama veya pişmiş bıldırcın yumurtaları, tam tahıllı ekmekler, sebzeler ve meyvelerle birlikte dengeli bir kahvaltı hazırlanabilir.

Bu yumurta çeşidi protein, vitamin ve mineraller açısından zengin bir besin kaynağı. Ayrıca, kolesterol ve yağ oranı düşük olduğundan sağlıklı bir beslenme programının önemli bir parçası.

BILDIRCIN YUMURTASI İLE YAPILABİLECEK LEZZETLİ TARİFLER

Eğer bıldırcın yumurtalarıyla neler yapabileceğinizi bilmiyorsanız ve sağlık dolu tarifler arıyorsanız sizin için birkaç seçenek sunabiliriz. İşte şu tarifleri uygulayabilirsiniz:

1. Öncelikle, bıldırcın yumurtası salatası oldukça popüler bir seçenek. Haşlanmış yumurtalar, mayonez ve baharatlarla harmanlanarak salata malzemeleriyle karıştırılır ve servis edilir. Böylece hem besleyici hem de lezzetli bir öğün yakalayabilirsiniz.

2. Aynı zamanda, çıtır tavuklu salata gibi tariflerde de kullanılabilir. Tavuk parçaları çıtır hale getirilir, salata malzemeleriyle birlikte karıştırılır. Üzerine bıldırcın yumurtaları eklenir. Bu tarif sayesinde besleyici bir öğün elde edebilirsiniz.

3. Bir diğer popüler tarifse omlet yapmak. İki adet bıldırcın yumurtası çırpılarak, peynir ve sebzelerle birlikte tavada pişirilir. Bu omlet hem hafif bir kahvaltı seçeneği hem de öğle veya akşam yemeği için sağlıklı bir alternatif olur.

4. Bıldırcın yumurtası ayrıca, zeytinyağlı yaprak sarması tariflerinde de kullanılabiliyor. Haşlanan yaprağın içine, haşlama yumurtalar ve baharatlar ekleniyor. Bu tarif, sağlıklı ve lezzetli bir seçenek.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…