30 Kasım 2021, Salı 14:44

Zeytin sütünün sağlığa cilde ve saç için 16 muhteşem faydası

Zeytin sütünün sağlığa cilde ve saç için 16 muhteşem faydası

Zeytin sütü bir tür zeytinyağıdır ve eski yöntemler kullanılarak elde edilmektedir. Tam bir şifa kaynağı olan zeytin sütü zeytin yağı sütü olarak da anılmaktadır. Değeri oldukça güzel olan zeytin sütü, zeytinyağı üretiminde elde edilen ilk yağdır. Bu yüzden zeytin sütü çok üretilmez ve kıymeti büyüktür. Öyle ki, 100 kg zeytinden yalnızca 1,5 litre zeytin sütü yapılabilmektedir.  Zeytin sütü kimyasal işlem görmez ve ısıya maruz kalmaz. Aynı zamanda içeriğinde asit bulunmaz.100 ml yani 1 çay bardağı zeytin yağı sütü (zeytin sütü) 32 TL’dir.

Zeytin Sütü (Zeytin Yağı Sütü) Nedir?

Zeytin sütü, zeytin yağının eski usüllere başvurularak elde edilen bir yağ çeşidirir. Bunun için zeytinler önce parçalanır ve hamur haline getirilir. Ardından yüzeyinde kendiliğinden bir yağ birikir ve işte buna zeytin sütü ismi verilmektedir. Bu doğal yağın besin değeri çok yüksektir ve ayrınca hiçbir katkı maddesi bulunmadığı için de çok sağlıklıdır. Dahası, zeytin taş değirmenlerde ezildiği için zeytin sütü %100 doğal bir yağdır. Bu yağı salata, meze ve yemeklerde kullanabilirsiniz. Ayrıca harici kullanımlarda yani saç ve cilde de sürülebilir.  Öyle zeytin sütünün ciltteki yaraların hızlı iyileşmesinde etkisi çok büyüktür.

Zeytin Sütü Nasıl Kullanılır?

 1. Zeytin sütünü salatanıza gezdirebilirsiniz. Ayrıca sabahları 1 yemek kaşığı kadar tüketebilirsiniz.
 2. Zeytin sütünün dumanlanma noktası çok düşüktür yani ısınıp duman çıkarmaları erken meydana gelmektedir. Bunun sebebi üretiminin doğal yapılmasıdır. Bu yüzden zeytin yağı pişirmeye uygun değildir.
 3. Zeytin sütünü pişmemiş şekilde yemek, salata, sos ve mezelerde kullanabilirsiniz. Bu sayede bu saydığımız besinler daha yüksek besleyici değere sahip olacak ve daha lezzetli olacaktır. Zeytin sütünü pişmiş yemeklerde kullanmak isterseniz, yemek piştikten sonra ocağın altını kapatıp zeytin sütü ekleyebilirsiniz.

Zeytin Sütü Ne İşe Yarıyor?

 1. Zeytin sütü sağlık için harikulade faydalı bir maddedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, cilt kuruluğunu giderir, kanserle savaşır ve kabızlığı önler. Düzenli olarak zeytin sütü tüketerek zeytin sütünün aşağıda bildireceğimiz faydalarına kavuşabilirsiniz.
 2. Zeytin sütü kabızlık hastalarına doğal çözümdür. Bağırsakları hızla çalıştırır kabızlığı giderir.
 3. Zeytin sütü saçlara en iyi gelen doğal bakım ürünlerindendir. 2 yumurta ve 2 yemek kaşığı zeytin sütünü karıştırıp saçlarınıza saç diplerinize sürün. 2 saat saçınızda bekletip yıkayın. Ardından şampuanlayıp suyla durulayın. Haftada 2 kez buna devam edin.
 4. Zeytin sütü yüzde özellikle göz çevresi için çok faydalıdır. Bunun sebebi nemlendirici etkisinin çok yoğun olmasıdır. Bu sayede cildi derinlemesine besler ve kırışık görüntüyü azaltır.
 5. Zeytin sütü çok iyi bir antioksidandır ve işte bu yüzden ciltte yaşlanma belirtilerini en aza indirmektedir. Ayrıca zeytin sütü cildi güneşe karşı da iyi şekilde korur.
 6. Zeytin sütünü harici olarak da kullanabilirsiniz. Yani cildinize sürebilirsiniz. Özellikle cilt yaraları ve egzamanın çabuk iyileşmesi için zeytin sütü kullanımı önerilmektedir. 

 1. Zeytin sütünün içeriğinde zengin oranda E,A,D ve K vitaminleri, polifenoller, skualen, triterpen ve yüzlerce mikrobesin bulunmaktadır. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılar.
 2. Zeytin sütü cilde uygulandığında yumuşaklık katar ve kuruluğun önüne geçer.
 3. Zeytin sütü vücut kırgınlığına karşı etkilidir.
 4. Zeytin sütü kişinin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini düşürmektedir.
 5. Ayrıca zeytin sütü hafızayı güçlendirdiği için Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamaktadır.
 6. Saça uygulanan zeytin sütü saçta kuruluğu azaltmasını yanısıra saça fark edilir bir parlaklık vermektedir.
 7. Zeytin sütü tüketimi kolesterole karşı iyidir ve sindirim sistemini çalıştırdığı için kabızlık oluşumunun önüne geçmektedir.
 8. Zeytin sütü vücuttaki toksinleri temizler ve dolayısıyla bağışıklığı güçlendirir. Bu durumda vücudun hastalıklara olan direnci yükselir.
 9. Zeytin sütü özellikle ilerleyen yaşlarda hücrelerde meydana gelen yıkımı yavaşlatır ve hücreleri onarır.
 10. Zeytin sütü kansere yakalanma riskini düşürür.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT