2019-06-27 23:46:12 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:11

Zeytinyağı Burun Tıkanıklığına İyi Gelir mi Burun Tıkanıklığını Açar mı

Burun tıkanıklığı soğuk algınlığından alerjiye kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.Burun tıkanıklığına burun kemiğinin eğri olması da neden olabilir. Zeytinyağı antibakteriyel, antifungal ve dekonjestan özellikleri sayesinde burun tıkanıklığını

Zeytinyağı Burun Tıkanıklığına İyi Gelir mi Burun Tıkanıklığını Açar mı

Burun tıkanıklığı soğuk algınlığından alerjiye kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Burun tıkanıklığına burun kemiğinin eğri olması da neden olabilir. Zeytinyağı antibakteriyel, antifungal ve dekonjestan özellikleri sayesinde burun tıkanıklığını açmaya yardımcı olabilir. Makalemizde zeytinyağını burun tıkanıklığını açmak için nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

 1. Soğuk algınlığı. Grip, nezle gibi soğuk algınlığı hastalıkları burun tıkanıklığı nedenlerindendir.
 2. Alerji. Süt ürünlerine, glutene vb besin madellerine alerji burunda tıkanıklığı yapabilir
 3. Alerjik rinit.Toz, polen, çimen, küf vb madellere alerji burun tıkanıklığına yol açabilir.
 4. Nazal polip. Nazal polip, nazal pasajda yani burun içinde iyi huylu veya kanserli olmayan büyümelere denir. Burunda polip de burun tıkanıklığı nedenlerindendir.
 5. Burun kemiği eğriliği. Burun kemiği eğri olan kişilerde burunda tıkanıklık yaşanabilir.
 6. Çeşitli kimyasallara maruz kalmak burun tıkanıklığına neden olabilir.
 7. Çevresel tahriş edicilere maruz kalma
 8. Kronik sinüzit

Burun Tıkanıklığını Açmak İçin Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağı antibakteriyel, antifungal ve dekonjestan özellikleri sayesinde burun tıkanıklığını açmaya yardımcı olabilir. Makalemizde zeytinyağını burun tıkanıklığını açmak için nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz.

1.Yöntem

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Nabi Bulut burun deliğine zeytinyağı damlatmanın burun tıkanıklığını açabileceğini bildiriyor. Zeytinyağını burun tıkanıklığı açmak amacıyla kullanmak için bir miktar zeytinyağını cezvede ısıtıp ılık hale getirin. Bunu burun damlalığına koyup tıkalı burnunuza 1-2 damla damlatın.

2. Yöntem

Aktardan Atkuyruğu otu ve Nergis çiçeği satın alınır. Eşit miktarda At kuyruğu otu ve Nergis çiçeği yaprakları havanda iyice dövülerek ezilir. Bu karışıma, bir miktar zeytinyağı eklenir ve su yardımıyla sulandırılarak bir gün dinlenmeye bırakılır ve süzüldükten sonra, her saat başı 4-5 damla burna damlatılır.

3. Yöntem

Mısır kökü bir miktar suyun içine alınarak kaynatılıp süzüldükten sonra elde edilen su; zeytinyağı ve nane suyu ile iyice karıştırılarak harmanlanır. Elde edilen karışımdan hastalık boyunca tıkalı buruna çekilir.

4. Yöntem

Küçük bir tencereye su koyup kaynatın. Bu suya 1 yemek kaşığı zeytinyağı atın. Başınıza havlu sarıp, zeytinyağı buharınızı burnunuza çekin.

Burun Tıkanıklığı İçin Diğer Doğal Çözümler

Lavanta Çiçeği

1 su bardağı suyu ocakta kaynatın. Ocaktan alın. İçine bir tutam lavanta çiçeği yapraklarını atıp 10 dakika kadar demleyin. Daha sonra bu suyu süzerek elde edilen lavantalı suyunu, burun tıkanıklığını açmak için her gün, saat başı, tıkalı buruna çekin.

Elma Sirkesi

Tıkalı burun için en iyi ilaçlardan biri elma sirkesidir. Elma sirkesi yüksek potasyum içeriği ile burun içindeki mukusun incelmesine yardımcı olur . Ayrıca, elma sirkesinin içindeki asetik asit bakteri üremesini önler ve hastalıklarda iyileşme sürecini hızlandırır.

 1. 1.Yöntem

Bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi suyu karıştırıp bunu burnunuza çekip, sümkürün.

 1. 2. Yöntem

Bir su bardağı suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın. Bunu her gün günde 1-2 kez için. Elma sirkesi antibakteriyel, antifungal içeriği ile hastalıkları tedavi edip burun tıkanıklığına doğal çözüm olacaktır.

Kekik Yağı

Kekik yağı, enfeksiyonlarla savaşmada yardımcı olabilecek güçlü bir antimikrobiyal ajan olan timol ismindeki maddeyi içerir. Kekik yağı antienflamatuar özelliği ile nazal inflamasyonu tedavi etmeye yardımcı olur.

 1. Bir kase sıcak suya altı ila yedi damla kekik yağı damlatın.
 2. Kasenin üzerine eğilin ve başınızı bir havluyla örtün.
 3. Buharı soluyun.
Mavi Kadın