2016-08-05 15:10:02 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:52

Zeytinyağı Zayıflatırmı, Kaç Kalori? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre zeytinyağı makul ölçüde tüketildiğinde kilo aldırmaz, hatta zayıflamaya yardımcı bile olur.

Zeytinyağı Zayıflatırmı, Kaç Kalori? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Zeytinyağı, zeytinlerin preslenip ezilmesiyle elde edilir. Antioksidan ve E vitamini açısından zengin özleri sayesinde serbest radikallerle savaşır, bedeni toksinlerden temizleyip zayıflamayı kolaylaştırır. Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre zeytinyağı makul ölçüde tüketildiğinde kilo aldırmaz, hatta zayıflamaya yardımcı bile olur. Aşağıda bu bilimsel çalışmalara örnekler verdik.

1 tatlı kaşığı zeytinyağında tüm kalorisi yağdan olmak üzere 40 kalori vardır. Zeyinyağı kolestrol içermez. Zeytinyağındaki yağda, yağda çözülen E ve K vitaminleri de mevcuttur.

Zeytinyağı kalori cetveli

  1. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı 40 kalori
  2. 1 yemek kaşığı zeytinyağı 119 kalori
  3. 100 gr zeytinyağı 884 kalori
  4. 1 su bardağı zeytinyağı 1909 kalori

2011 yılında "Endokrinoloji European Journal" (Avrupa Endokrinoloji Dergisi)’nde yayımlanan bilimsel çalışmada, zeytinyağının kilo yapma riskinin diğer yağlardan daha az olduğu tespit edilmiştir. Bilimsel çalışma sonucunda 1 yıl boyunca zeytinyağı tüketen çocukların daha az kilo aldıkları ve düşük vücut yağ oranına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Uzmanlar zeytinyağının obeziteyi önlemesinin nedeninin içeriğindeki yüksek tekli doymamış yağlı asitlerinden kaynaklandığını bildiriyor.

2010 yılında "Journal of Women's Health" (Kadın Sağlığı Dergisi)'ndeyayımlanan bir araştırmaya göre, 8 hafta boyunca düşük kalorili diyetle beslenenler ile zeytinyağı odaklı beslenenlerin kiloları karşılaştırıldığında zeytinyağı tüketen grubun diğer gruptan daha fazla zayıfladığı görülmüştür.

Dr Seth Roberts tarafından geliştirilen Shangri-La Diyetinde de zeytinyağı önemli yer edinmiştir. Dr Seth Roberts, zeytinyağının iştah kontrolünde etkili bir besin olduğunu bildiriyor.

Zeytinyağında bulunan oleik asidin, mideyi tatmin edici olduğu ve açlığı engellediği düşünülüyor. "Cell Metabolism" (Hücre Metabolizması) mecmuasında 2008 yılında yayımlanan çalışmada oleik asit alımı ile tokluk arasında bağlantı tespit edilmiştit.

Gramında 9 kalori olmak üzere zeytinyağının tüm kalorisi içeriğindeki yağdan gelir. 1 yemek kaşığı zeytinyağı 119 kalori, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ise 40 kaloridir. Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2400 olduğu düşünüldüğünde kilo kontrolü için kalori sınırını aşmadan 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağını salatalara ekleyip tüketebilirsiniz.

Dereotu Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Verdirirmi? Diyetisyen Cevaplıyor Tıklayınız

Nar Zayıflatırmı, Kilo Yaparmı, Kaç Kalori Ve Nar Diyeti Listesi Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

2 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet İle Şok Zayıflama Tıklayınız

Bal Kilo Yaparmı Yoksa Zayıflatırmı, Bal Kaç Kalori? Tıklayınız

Çay Kilo Aldırırmı, Kilo Yaparmı, Çay İçmek Kaç Kalori? Tıklayınız

Kivi Zayıflatırmı, Kilo Yaparmı, Kaç Kalori Ve Kivi Diyeti Listesi Tıklayınız

Mavi Kadın