Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
11-11-2022 16:50 | Güncelleme : 11-11-2022 22:07

Zeytinyağının cilde 14 faydası: Cildi nemlendirir, kırışıklıkları yok eder…

Google News

Zeytinyağı yüzyıllardır cilt bakımında kullanılagelmiş olan çok sağlıklı bir bitkisel yağdır. Antioksidanlar ve antienflamatuar içeriği ile cildin genç ve güzel kalmasına yardımcı olur. Hem yüz hem de vücut için kullanılabilir. Zeytinyağının cilde faydaları şöyledir:

Zeytinyağının cilde pek çok faydası vardır. Ancak cildiniz hassas ise zeytinyağı sivilceye neden olabilir.
Zeytinyağının cilde pek çok faydası vardır. Ancak cildiniz hassas ise zeytinyağı sivilceye neden olabilir.

Zeytinyağı, zeytinlerden elde edilir ve Akdeniz diyetinin temelini oluşturur. Zeytinyağı muhteşem bir yağdır, bağışıklığı güçlendirir, karaciğeri temizler, enerji verir, kalp sağlığına iyi gelir. Zeytinyağı cilt için de çok faydalıdır. Cildi nemlendirir, kırışıklıkları giderir, sivilceyi önler, yara iyileşmesini hızlandırır.

ZEYTİNYAĞI CİLT İÇİN NASIL KULLANILIR?

Gece yatmadan 1-2 saat önce yüzünüzü yıkayın havluyla kurulayın, ardından bir parça pamuğa biraz zeytinyağı dökün, cildinize bu yağı sürün. Uyumadan önce yüzünüzü yıkayın yatın.

GÜZELLİK UZMANI SUNA DUMANKAYA’DAN ZEYTİNYAĞI İLE GÜZELLİK MASKESİ

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı: Bu malzemeleri bir kasede karıştırın. Bu karışımı cilde sürün ve 20 dakika sonra yıkayın. Ardından da yüzünüze cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürün.

ZEYTİNYAĞININ CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Zeytinyağı sağlıklı vitaminler, yağlar ve antioksidanlarla doludur ve bu bileşenler sayesinde daha sağlıklı görünen bir cilde kavuşmaya yardımcı olur. Zeytinyağının cilde faydaları şöyledir:

CİLDİ NEMLENDİRİR

Dünyanın en besleyici yağlarından biri olan zeytinyağı, yaşlanma karşıtı omega-3 ve polifenoller açısından zengindir. Gözenekleri tıkamadan cildinizi nemlendirir. Cilt kuruluğuna iyi gelir.

CİLDİN VİTAMİN İHTİYACINI KARŞILAR

Zeytinyağında A, D ve K vitaminlerinin yanı sıra E vitamini gibi cilt için faydalı yağlar bulunur. Zeytinyağının düzenli olarak cilde uygulanması bu vitaminlerin cilde nüfuz etmesini sağlar, cildin ihtiyacı olan vitamini karşılar.

CİLDE BAKIM YAPAR

Cildimiz en büyük organımız, bizi hem dış etkenlerden hem de güneşin zararlarından korur. Bu nedenle ona iyi bakmamız ve her zaman korumanız gerekir. Zeytinyağı cildi yenileyici ve iyileştirici özellikleri sayesinde hasarlı cilt dokularını onarır, pürüzsüz bir cilde kavuşmaya yardımcı olur.

YAŞLILIK BELİRTİLERİYLE SAVAŞIR

Yaşlanma doğal bir süreçtir ve ciltte kırışıklıklara, cilt lekelerine neden olur. Zeytinyağı polifenoller ve antioksidanlar açısından zengin içeriği ile yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Kırışıklara iyi gelir, yaşlılık lekelerinin geçmesinde etkili rol oynar.

DOĞAL MAKYAJ TEMİZLEYİCİDİR

Kozmetikçilerde satılan makyaj çıkarıcılar çeşitli kimyasallar içerdiğinden cilde zarar verebilir. Zeytinyağı tamamen doğal, saf hatta faydalı bir yağ olduğundan makyajı cilde zarar vermeden çıkarır. Zeytinyağı ile göz makyajını temizlemek kirpiklerin uzamasına da yardımcı olur.

YARALARIN İYİLEŞMESİNE YARDIMCI OLUR

Anekdot raporlarına ve bazı araştırmalara göre, zeytinyağını cilde doğrudan uygulamak yara iyileşmesini hızlandırabilir. Zeytinyağının bu iyileştirici özelliğinin E vitamini içermesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

SAÇ DERİSİ SORUNLARINA ŞİFADIR

Saç derisinde egzama, sedef, mantar gibi cilt problemleri görülebilir. Banyo yaptıktan sonra saç derisine zeytinyağı ile masaj yapmak bu sorunlara iyi gelebilir.

ZEYTİNYAĞININ CİLDE DİĞER FAYDALARI NELERDİR?

  • Ciltteki kızarıklık ve kaşıntıyı giderir.
  • Cilt için doğal peeling maddesidir. Ciltteki ölü hücreleri yok eder.
  • Kolajen üretimini uyarır, cilt dokusunu güçlendirir.
  • E vitamini açısından zengin içeriği sayesinde ciltteki lekelerin geçmesinde etkilidir.
  • Sivilce tedavisine yardımcıdır.
  • Cildi yumuşatır, cilt kuruluğuna iyi gelir.
  • Yüksek antioksidan içeriği ile güneş yanıklarına şifa olur.

ZEYTİNYAĞININ CİLDE ZARARLARI NELERDİR?

Zeytinyağı her ne kadar cilt için çok faydalı bir yağ olsa da hassas cildi olanlara iyi gelmeyebilir. Zeytinyağının sık sık yüze uygulanması gözenekleri tıkayıp akne oluşumuna neden olabilir. Ayrıca cildinizi tahriş edebilir. 2012 yılında yapılan bir araştırmada, zeytinyağının topikal olarak cilde uygulanmasının cildin bariyerine zarar vererek cildin hassaslaşmasına ve atopik dermatite yol açabileceği görüldü. Özellikle hassas bir cildiniz varsa zeytinyağı size zarar verebilir. Bebek cildinde de kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.