11 Ağustos 2020, Salı 10:34

Zeytinyağlı Pırasa Kaç Kaloridir Zeytinyağlı Diyet Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır

Zeytinyağlı Pırasa Kaç Kaloridir Zeytinyağlı Diyet Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır

Pırasa Kaç Kaloridir Pırasa Yemeği, Çorbası Pırasa Böreği Kalori Değerleri

Pırasa, kilo vermeye destek olan bir sebzedir. Bu nedenle uzmanlar, diyet listelerinde pırasa yemeğinin de olmasını tavsiye etmektedir. Pırasa, gıdaların daha iyi sindirilmesine yardım eder, kabızlığa engel olur ve zayıflamayı kolaylaştırır. Pırasa ile kilo vermek isteyenlerin pırasa çorbasını ve pırasa yemeğini düzenli olarak tüketmeleri gerekir. Ancak pırasa yemeğine fazla yağ eklenmemelidir.

Pırasa Kaç Kaloridir?

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç 1 adet pırasanın (bütün) sadece 50 kalori olduğunu bildiriyor.

Diyetisyen Nesrin Eriş 100 gram pırasanın 52 kalori olduğunu söylüyor.

Diyetisyen Şebnem Kandıralı yarım su bardağı pırasanın 17 kalori olduğunu bildiriyor.

Diyetisyen Tuğçe Sert 1 porsiyon pişmiş pırasa (150 gr) 47 kalori olduğunu bildiriyor

Pırasa Yemeği Kaç Kaloridir?

  1. 1 porsiyon zeytinyağlı pırasa yemeği (6 yemek kaşığı) 183 kaloridir.
  2. 1 yemek kaşığı pırasa yemeği 10 gramdır ve yalnızca 7 kaloridir
  3. 1 porsiyon bol pirinçli pırasa 260 kaloridir

Pırasa Çorbası Kaç Kaloridir?

1 tabak yani 1 porsiyon pırasa çorbası 53 kaloridir.

Pırasalı Börek Kaç Kaloridir?

Pırasalı böreğin 275 gramı yani 1 porsiyonunda 433 kalori vardır. 138 gram (1 dilim) pırasalı börek ise 217 kalori içerir.

Pırasanın Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Pırasa zayıflatır mı? Sorusuna Diyetisyen Hilal Konak tarafından verilen cevap şöyledir:

Pırasa kış mevsiminin en faydalı sebzelerinden biridir. Bu faydalarının başında, obeziteye (şişmanlığa) engel olması gelir. Pırasanın lif oranı yüksektir. Uygun bir beslenme programı içerisinde az yağlı pırasaya da yer verilmelidir. Pırasa tok tutar ve yağ içermez. Eğer pırasa yaparken biz de fazla yağ eklemezsek sağlığımıza hiçbir zararı olmaz. Bilakis kilo almamızı önler. Pırasada bulunan lifler çözünür özelliktedir. Bu sebeple kabızlığa ve diğer sindirim rahatsızlıklarına faydalıdır. Ayrıca pırasanın B6 ve C vitaminleri, folik asit, demir, manganez, folat bakımından zengin bir sebze olduğunu da unutmamak gerekir.

Pırasa yüksek lif içermesi ile sizi uzun süre tok tutar, metabolizmanızı da hızlandırır kilo vermekte etkili rol oynar.

Pırasa en hızlı yağ yaktıran besinler arasındadır. Vücudunda depolanan yağlardan daha çabuk kurtulmak ve daha kısa sürede zayıflamak isteyenler pırasa tüketiminden fayda göreceklerdir. Pırasa tam anlamıyla bir şifa deposudur. Düzenli olarak pırasa tüketenlerin bağışıklık sistemi güçlenir ve daha kolay zayıflayabilirler.

Pırasa besleyici içeriğiyle tok tutar. Bu özelliği sayesinde iştahı kontrol altına alır ve kilo verme sürecini destekler. Diyet yaparken pırasa tüketmek önemlidir. Düşük kalorili olduğundan yağ yakmanızı sağlayacaktır.

Pırasanın zayıflatıcı etkisi yüksek lif ve posa içeriğinden kaynaklanmaktadır. Pırasayı ister ister pişmiş olarak tüketin; her iki durumda da kilo vermenize katkısı büyük olacaktır.

Tok Tutan Diyet Pırasa Yemeği Tarifi

Malzemeler

  1. 3 adet orta boy havuç
  2. 500 kg pırasa
  3. Yarım çay bardağı pilavlık kepekli bulgur
  4. 1 yemek kaşığı salça
  5. 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  6. 1 çay kaşığı tuz

Tarifi

Havuçları ve pırasaları dilediğiniz gibi doğrayın. Bir parmak kalınlığında kesmeniz idealdir. Doğradığınız havuçları zeytinyağına atıp yumuşayıncaya kadar kavurun. Pırasaları ilave edin. Tekrar kavurun ve tuz ekleyin. 1-2 dk sonra bulgur ve salça ilave edip kavurmaya devam edin. Üzerini örtecek kadar sıcak su döküp pırasalar yumuşadığı zaman altını söndürün. Dinlendirip servis edin. Hazırladığınız pırasa yemeğinden 3 porsiyon çıkacaktır. Soğuk halde tüketebileceğiniz gibi sıcak sıcak da yiyebilirsiniz. Üzerine limon sıkarsanız daha lezzetli olacaktır.

Pırasanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir Besin Değeri Nedir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT