29 Şubat 2020, Cumartesi 09:17

Zinco Şurup Fiyatı Ne Kadar Kilo Aldırırmı Nasıl Kullanılır?

Zinco Şurup Fiyatı Ne Kadar Kilo Aldırırmı Nasıl Kullanılır?

Zinco Şurup Nedir Ne İşe Yarar 

Zinco şurup çinko eksikliğini tedavi etmek yahut önlemek ve diyare (ishal) tedavisi için kullanılan bir ilaçtır.Zinco şurup çinko minerali içerir. Her 5 ml (1 ölçek) Zinco şurupta 30 mg çinko bulunur. Zinco şurubun fiyatı;23,36 TL'dir.

Zinco şurup 100 ml’lik amber renkli şişede satılmaktadır. Bu ilacın paketinin içerisinde 5 ml’ lik kaşık ve 5 ml’lik pipet bulunmaktadır.

Zinco şurupta bulunan çinko çocuklarda çinko eksikliği problemini gidermede çok etkilidir. Zinco şurup çocuklara ek olarak doktor gerekli görürse yetişkin ve yaşlılarda da kullanılabilir.

Çinko insan vücudunda hormon ve enzimlerin sağlıklı şekilde yönetilmesi için önemli olan bir mineraldir. Bu sebeple de bebeklikten yaşlılığa kadar çinko tüketimine önem verilmeli ve yeterli oranda alınmalıdır.

Çocuklarda yeteri kadar çinko tüketmemeye bağlı meydana gelen çinko eksikliği durumunda doktorlar Zinco şurup reçete edebilir. Doktorlar  Zinco 15 mg 100 ml şurubu özellikle de bebekler için kullanmaktadır. Ek olarak Zinco şurupda iştah açıcı özellikler vardır, bu nedenle kilo almaya neden olabilir.. Vücut için vitamin ve mineral açısından destekleyicidir.

Zinco Şurup Nasıl Kullanılır?

Zinco şurup oral olarak yani ağızdan içilerek kullanılmaktadır. Şurup paket içerisindeki ölçek kaşığı veya pipeti kullanılarak içilmelidir. Eğer doktor başka türlü talimat vermemişse aşağıdaki dozlara uyarak kullanmalısınız:

 1.  6-12 aylık 1.5 ml pipetle
 2. 1-3 yaş 2 ml pipetle
 3. 4-8 yaş  4 ml pipetle
 4. 9-13 yaş 6 ml pipetle
 5. 14-18 yaş 2 kaşık veya 10 ml pipetle
 6. 19-üzeri yetişkinler  13 ml pipetle

Zinco şurup ile lifli ve kepekli ürünler ve süt ürünleri kullanılmamalıdır. Çünkü bu saydığımız besinler vücutta çinko emilimini azaltmaktadır. İçerisinde yüksek fitik asit (inozitol) içeren besinler (buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi) ve kahve vücutta çinko bileşik emilimini azaltmaktadır. Bu yüzden ağızdan alınan çinko tuzlarının vücutta en iyi şekilde emilmesi için su dışında herhangi bir içecek veya içeçekle birlikte alınmamalıdır.

Hamilelikte Zinco Şurup Kullanımı

Hamilelik dönemindeki anne adayları Zinco şurup kullanmadan önce mutlaka doktora veya eczacıya danışmalıdır. Bu ilaç eğer doktor tarafından uygun görülürse doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Zinco şurup tedavisi süren kişiler hamilelik fark ederse derhal doktoruna danışmalıdır.

Emzirirken Zinco Şurup Kullanımı

Emziren kadınlar bu dönemde herhangi bir ilaç almadan önce tedbirli olmalı, mutlaka doktora veya eczacıya danışmalıdır. Eğer gerekli ise Zinco şurup sadece doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Zinco Şurubun Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Zinco şurubun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıdakilerden biri olursa, Zinco şurubu kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.

 1. Aşırı duyarlılık reaksiyonu (Yutma ve nefes almada zorluk, el-ayak, yüz-dudak şişmesi, döküntü, baygınlık gibi)

Bunlar çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bu yan etki sizde mevcut ise sizin Zinco şuruba karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Tansiyon düşüklüğü, düzensiz kalp atışı (aritmi)

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza söyleyiniz:

 1. Kusma
 2. Kan tablosu değişiklikleri (nötropeni, lökopeni, anemi)
 3. Mide bulantısı
 4. Karın ağrısı
 5. Hazımsızlık
 6. Baş ağrısı
 7. Sinirlilik
 8. Uyuşukluk, sersemlik hissi
 9. Mide hassasiyeti
 10. Mide mukozası iltihabı (gastrit)
 11. Baş dönmesi
 12. İshal

Bunlar Zinco şurubun hafif yan etkileridir. Bu yan etkiler doz azaltıldığında veya tedavi kesildiğinde kaybolur. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT