23 Mayıs 2018, Çarşamba 07:58

Badem Yağı Sakala Ve Bıyığa Nasıl Uygulanır, Nasıl Sürülür?

Badem Yağı Sakala Ve Bıyığa Nasıl Uygulanır, Nasıl Sürülür?

Badem yağı, badem çekirdeğinden elde edilen genellikle kozmetik ürünlerinde ve çoğu zaman erkekler tarafından sakallara, bıyıklara uygulanan doğal bir yağdır. Orta Doğu ve Batı Asya’da yetiştirilen badem, tıbbi amaçlar için de kullanılabilmektedir.

Tatlı badem yağı, kıl köklerine etki eder, çok faydalı olan omega-3 yağ asitleri, A, D, E vitaminlerini, magnezyum ve kalsiyum içerir. Bu yağ yalnızca saç, sakal gibi kıl köklerinin sık olduğu bölgeler için faydalı değil, cilt sorunlarına da çok faydalıdır. Acı badem yağı ise parfüm gibi maddelere, yiyecek ve içeceklere aroma ve esans katmak için kullanılır.

Badem yağı sakala ve bıyığa nasıl uygulanır?

 1. Öncelikle sakallarınızı yahut bıyığınızı ıslatın ve tarayın. Badem yağı ıslak kıllarda daha hızlı emilir. Taramak sakal ve bıyıktaki karışıklığı düzeltecektir.
 2. Yağı sakallarınızın/bıyığınızın altına geçecek şekilde sürün; Bir miktar yağı avucunuza alın, daireler çizerek masaj yapın. Bu yöntem yeni kılların çıkmasını, kıl köklerinin güçlenmesini sağlar.
 3. Yağın her yere ulaşması için sakalınıza/bıyıklara badem yağını uyguladıktan sonra da tarayın. Bir saate yakın bekleyin ve sonrasında yağın sakallardan/bıyıktan çıkması için güzelce şampuanlayın.
 4. Su ile durulayın, ardından havluyla kurulayın. 1 hafta sonra aynı işlemi tekrar yapın. Zamanla sakalınızdaki/bıyıktaki değişimi fark edeceksiniz.

Araştırmalara göre badem yağı, sakallı ciltteki kepeği giderir, yüzünüzü nemlendirir ve cilt kepeğinin oluşmasına neden olan cilt kuruluğunu engeller. Bunun yanı sıra kılların sağlıklı uzamasını sağlar. Badem yağı, günlük nemlendirici olarak sert, pürüzlü ciltlerde de kullanılabilir. Kurumuş sert cildinizi önce güzelce temizleyin. Ardından bir iki damla yağı cildinize döküp daireler çizerek masaj yapın. Yağın iyice emilmiş olmasına dikkat edin. Sonrasında cildi kurumaya bırakın.

Badem yağı, sakallarda ve bıyıklardaki seyrelmeyi ve dökülmeyi de kontrol altına alır. Özellikle sakallarda magnezyum ve kalsiyum eksikliğinden bazen de hormonsal dengesizliklerden bu dökülmelere rastlanır. Tatlı badem yağında magnezyum ve kalsiyum bulunduğu için sıklıkla kullanıldığında tüy dökülmelerini kontrol altına alabilirsiniz. Badem yağı, sakalların düzenli çıkmasını sağlar, elektriklenmeyi en aza indirir ve sakallarınızı kolayca şekillendirmenize olanak sağlar. Bu yüzden çoğu insan badem yağını doğal şekillendirici olarak kullanır. Badem yağı sadece sakallı erkekler tarafından değil ayrıca uzun saçlı insanlar tarafından saçlar için de kullanılır.

Badem yağı ile sakal çıkarıcı doğal formül tarifi

 1. 3 çay kaşığı argan yağı
 2. 1,5 çay kaşığı jojoba yağı
 3. 1,5 çay kaşığı tatlı badem yağı
 4. 7 damla lavanta yağı
 5. 5 damla biberiye yağı
 6. 3 damla sedir ağacı yağı

Küçük cam bir şişe içinde bütün malzemeler karıştırılır. Malzemelerin birbirine iyice karışması için yavaşça sallayın. Sakalınızın uzunluğuna göre 3-5 damla yağı avcunuza alın. (Sakallar daha uzun ise bir ya da iki damla daha dökebilirsiniz.) Diğer elinizin parmak uçlarını yağa batırın. Sakallarınızın her yerine masaj yaparak yağı uygulayın. Sonrasında sakallarınızı güzelce tarayın. En iyi sonuçları almak için, günlük olarak sakallarınızı yıkayıp, havluyla kuruladıktan sonra, bu yağı sakallarınıza uygulamalısınız. Aynı formülü bıyık için de kullanabilirsiniz.

Sakal Çıkarma Yöntemleri İçin Tıklayınız 

Sakal Uzatma, Gürleştirme Ve Sakal Çıkması İçin Uzman Önerileri Tıklayınız

Sakal Çıkması İçin Ne Yapılmalı? Bitkisel Sakal Çıkarma Yöntemleri Tıklayınız

Biotin Sakal Çıkarır mı? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

6 Yorum

 1. Toprak

  Hergün kullansak olur mu? Bide demissiniz haftada bir kez kullanın nasıl yapalım tam olarak

 2. Cahit

  Benim sakallarım biraz seyrek ondan ziyade yüzümde hic uzamayan sakal kokleri mevcut bunun icin ne önerirsiniz teşekkürler

 3. deniz

  sadece tatlı maden yagı kullansak olur mu acaba
 4. Serdar Öztoprak

  Sakal belirli bir uzunluğu geçince gerçekten iş çığırından çıkıyor. Yardımcı ürün kullanmadan sakalı toparlamak çok zor. Benim sakallar yaklaşık 10-12 cm civarında. İçinde badem da yağı blunan sakal baba diye bir yağ kullanıyorum. Benim sakallar süpürge gibi gür olduğundan sakal çıkarır mı çıkarmaz mı bilmiyorum ama kullanmaya başladığımdan beri yumuşacık yaptı sakalları haberiniz olsun.

 5. Engin

  Hem yüze kullanılabilir hem de sakala biyiga uygulanabilir diyorsunuz, sakalları gurlestirme özelliği varsa yüzüme de surdugumde bu sefer yüzümde gözüme kadar kıllanma olacaktır bu konuda ne diyeceksiniz

 6. Buğra

  Her gün kullansak ne olur böyle?

 
Daha fazla yorum
 
Reklamı Geç