22 Ocak 2019, Salı 01:02

Doğal Sakinleştirici Bitkisel Çay Tarifleri Aşırı Sinire Ne İyi Gelir

Doğal Sakinleştirici Bitkisel Çay Tarifleri Aşırı Sinire Ne İyi Gelir

Ne yazık ki stres insan hayatının bir parçasıdır. Ancak stresle baş etmenin bazı yolları vardır. Hepimizin hayatında stres yönetimi ile ilgili uyguladığı farklı yöntemleri var; günlük yürüyüş yapma, sıcak bir duş, kitap okumak, bisiklet sürmek, uzanmak veya iyi bir uyku çekmek gibi.  Bu gibi yöntemlerin başında ise bitki çayları bulunmakta. Bitki çayları strese iyi geldiği gibi uyku ve sindirim için de oldukça faydalıdır. Bu makalemizde kişiyi sakinleştiren, rahatlatan yatıştırıcı bitki çaylarından bahsedeceğiz.

Yeşil Çay

Yeşil çayın insan vücudunda sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. İçinde bulunan L-thanine olarak bilinen amino asitler kandaki mutluluk hormonları olan dopamin ve seroton seviyesini attırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda stresi azaltıp ruh sağlığına iyi gelir.

Dahası, yeşil çayda bulunan kafein sayesinde dikkat, odaklanma ve düşünme yeteneğini arttırır. Bunun yanında yeşil çaydaki antioksidanlar kalp ve damar hastalıkları açısından sinir sistemine iyi gelir, kanser, diyabet, obezite, alzheimer ve parkinson hastalığı riskini azaltır.

 1. 1 tatlı kaşığı yeşil çayı 1 bardak suda 5 dakika kaynatın.
 2. Sonrasında ocaktan alın ve süzün.
 3. İçine biraz bal ekleyin.
 4. Bu çaydan günde 2 ila 3 kez tüketin.

Papatya Çayı

Papatya, sinirleri rahatlatmak ve stresi azaltmak için kullanılan yaygın bir bitkidir. Ayrıca bu çay histeri, karabasan, uykusuzluk ve diğer uyku problemlerine de iyi gelir.

Bitkisel Tedavi Araştırmaları Dergisinde 2012 yılında yayınlanan bir çalışmada papatya özü yağının sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğu bildirilmiştir.

 1. 2 tatlı kaşığı papatya çayını bir bardak suda 5 dakika kaynatın. Ardından ateşten alın ve süzün. İçine tercihe bağlı olarak bal ekleyebilirsiniz. Bu çayı günde 2-3 bardak tüketin.
 2. Bunun yanı sıra, duş suyunuza papatya özü yağından birkaç damla ekleyebilirsiniz. Sinirleri rahatlatmak için 15 dakika boyunca bu suda bekleyin.

Kedi Otu Çayı

Kedi otu sinirleri rahatlatan güçlü özelliklere sahip olmasıyla bilinen güçlü bir sakinleştiricidir. Alternatif tıpta sinir, stres ve uyku problemleri için kullanılmasıyla bilinen bir ottur.

Kedi otu, sakinlik verir, sinir ve stresi azaltır.

Araştırmalar, kedi otunun beyinde GABA olarak adlandırılan, sinir hücrelerini düzenleyen ve siniri azaltan bir bileşiğe sahip olduğunu göstermiştir.

Kedi otu çayı yapımı: 1 tatlı kaşığı kedi otunu 1 bardak su içine katıp 10 dakika kadar kaynatın. Ateşten aldıktan sonra çayı süzün ve tüketin. Bu çayı her gece uyumadan önce bir kez tüketin.

Alternatif olarak ise,  uyumadan birkaç saat önce 400 ila 900 gram kedi otu takviyesi de alabilirsiniz. Kendinize özel gerekli ve doğru dozu öğrenmek için doktorunuza danışın.

Not: Kedi otunu birkaç haftadan fazla tüketmeyin. Bunun yanı sıra, emziren ve bebek bekleyen kadınlar bu bitki kullanımından kaçınmalıdır.

Melisa Çayı

Melisa çayı sinirleri rahatlatmasıyla bilinmesinin yanı sıra uyku için de oldukça faydalıdır. 1 tatlı kaşığı melisa çayını 1 bardak su içinde kaynatın. 10 dakika demlenmenin ardından çayı süzün. Bunu günde birkaç kez tüketmeniz halinde uykunuzun ne kadar iyi hale geldiğini fark edeceksiniz.

Passiflora Çiçeği

Passiflora çiçeği içerdiği sakinleştirici özellikleri sayesinde stresi azaltarak sinirleri rahatlatır. Aynı zamanda uyku problemlerine de iyi gelir. Bu çiçeğin yan etkisi olmamasına rağmen, midede ağrıya sebep olabilir. Ancak, passiflora çiçeğini kullanmadan önce doktora danışmanızda fayda vardır.

 1. 1 tatlı kaşığı passiflora çiçeğini sıcak su içine koyun ve 10-15 dakika demleyin.
 2. Ardından bu çayı süzün ve günde birkaç kez tüketin.

Meyankökü Çayı

Meyankökü bir anti depresan görevi görerek sinirlerin rahatlamasını sağlar. Bu bitki vücutta hormon üretimini de etkilemektedir. Manik depresif bozukluğu olan kişilerin düzenli olarak meyankökü çayı içmelidirler.

 1. 1 tatlı kaşığı meyankökü çayını 1 bardak suya katın.
 2. Bunu 10 dakika demletin.
 3. Süzün ve ılıklaştığında tüketin.

Nane

Kaslar için etkili rahatlatıcı olan bir diğer bitki ise nanedir. Nane, boğaz kaslarını rahatlatan, bağ ağrısı, bacak ağrıları için de etkilidir.  Nanede bulunan mentoller, analjezik, iltihap sökücü özellikleri kasları ve sinirlerin rahatlamasına yardımcıdır.

Hem nanenin kendisi hem de yağı şişlikleri, ağrı ve iltihabı azaltma özelliğine sahiptir.

 1. Günlük olarak birkaç kez nane çayı tüketebilirsiniz. Nane çayının yapılışı: 1 tatlı kaşığı taze veya kurutulmuş nane yapraklarını suda 10 dakika kaynatın.
 2. Bunun yanı sıra nane yağına katacağınız sandal ağacı yağına 1 yemek kaşığı tatlı badem yağını karıştırıp etkilenen bölgeye, (başınıza) masaj yapabilirsiniz.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. cook iyi geldi

  cook iyi geldi

 
Daha fazla yorum
 
KAPAT