24 Eylül 2017, Pazar 02:27

Leblebi Diyeti 3 Günde 4 Kilo Bir Avuç 1 Çay Bardağı 100 gr Leblebi Kaç Kalori?

Leblebi Diyeti 3 Günde 4 Kilo Bir Avuç 1 Çay Bardağı 100 gr Leblebi Kaç Kalori?

Leblebi, nohut bakliyatının işlenmesi ve kavrulması sonucu elde edilen bir kuruyemiş türüdür. Leblebi nohutun 30 ila 40 dakika boyunca yüksek ateşte tuz ve baharatla kavrulmasıyla yapılır. Yarım çay bardağı sarı çıtır leblebi 20 gr. eder ve 70 kaloridir. Yarım çay bardağı leblebinin kalorisi bir dilim ekmekle eşit olduğundan ekmek yerine dilediğiniz zaman leblebi tüketebilirsiniz. Diyetisyen Dilara Koçak 1 avuç beyaz leblebinin 70 kalori olduğunu bildiriyor. Bu makalemizde Diyetisyen Murat Topoğlu tarafından tarifi verilen 3 günde 2 kilo verdiren yoğurt leblebi kürü diyetini de okuyabilirsiniz. Leblebi diyeti ile zayıflayanlar, leblebinin tok tutma özelliği olduğunu böylece kilo vermeye yardımcı olduğu bildiriyorlar.

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Atilla Zeyrek leblebi kaç kalori ve kilo yapar mı? Sorusuna şu cevabı veriyor; 100 gram yani 1 çay bardağı leblebi de 180 gram kaloridir, leblebi kalorisi düşük bir besindir. Leblebi kilo aldırmaz aksine kilo vermeye yardımcı olur. Leblebiyi bol su ile birlikte tüketmek daha iyi olur çünkü leblebi suyla birleştiğinde sizi daha uzun süre tok tutar ve zayıflamanıza yardımcı olur. Böylece ideal  kilomuza düşmemizi sağlar. Beslenmenize leblebi eklemeniz tokluk hissi vermesi ve sizi uzun süre tok tutması sayesinde zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Leblebi, posa yani lif içeriği en yüksek besinler arasında yer alır. Zayıflama diyetinizde lif açısından zengin gıdalara yer verilmesi kan şekerinin aşırı düşmesi ve yükselmesini önleyerek iştah kontrolü sağlar,  uzun süre tokluk verip aşırı kalori alımını engeller. Leblebi lifli gıdalar kabızlığı önleyerek, bağırsak faaliyetlerinin düzenlerken kilo vermeyi daha kolay hale getirir. Leblebideki posanın enerji yoğunluğu düşük olduğundan ve su çekici özelliklerinden dolayı mide içeriğinin viskozitesini arttırarak midenin boşalmasını geciktirir. Böylece açlık hissinizin oluşmasını önler. Diyet lifleri ince bağırsakta sindirilemediğinden besin değerleri yoktur. Bu durum kilo vermek isteyen kişilerin daha uzun süre tok kalmasını sağlayarak, zayıflama üzerinde olumlu etki göstermektedir. Leblebi içerdiği pektin ve gam gibi çözünür lif bileşeni sayesinde kandaki kolesterolün düşürülmesinde ve glikozun bağırsaktaki emiliminin azaltılmasında da etkilidir. Ayrıca mide leblebiyi sindirirken daha fazla kalori harcadığından, gün içerisinde toplam harcanan kalori miktarını da artırmış oluruz. Zayıflamak için sarı leblebi yerine beyaz leblebi tercih etmek daha yararlıdır. Çünkü nohutun işlenmesi esnasında kabuğunun çıkarılması, birtakım besin bileşenleri ile birlikte özellikle lif miktarında bir azalmaya yol açar. Bu yüzden daha düşük enerjiye, daha yüksek proteine ve daha yüksek lif oranına sahip olması nedeniyle beyaz leblebi tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Diyetisyen Meltem Vatansever leblebinin kilo verme üzerine etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Bir kahve fincanı yani 20 gr. leblebi yaklaşık olarak 54 kalori içerir. Yani ara öğünlerimizde bir dilim ekmek yerine bir kahve fincanı leblebi tüketebiliriz. Leblebiyi suyla birlikte tüketerek  tokluk süremizi daha çok uzatmış oluruz bu da kilo vermemizde önemli rol oynar. Örneğin akşam televizyon izlerken canımız atıştırmalık bir şeyler çekerse bunun için bir avuç leblebi tüketmek doğru bir tercih olacaktır. Leblebi açlık hissimizi de giderecektir. Ara öğünlerimizde kurtarıcı olan bu kuruyemişi bir porsiyon meyveyle destekleyerek tatlı ihtiyacımızı da giderebiliriz.

3 Günde 4 Kilo zayıflatan leblebi diyeti şöyle yapılır;

3 günde 4 kilo verdiren leblebi diyet listesi şöyle uygulanır;

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.   

 
Loading...