22 Haziran 2018, Cuma 13:55

Pantolondan, Kumaştan Kıyafetten Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Pantolondan, Kumaştan Kıyafetten Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Uhu ve yapıştırıcı lekesi sık karşılaşılan ve çıkarılması zor olan lekelerden olarak bilinir. Uhu, yapıştırıcı lekesi nasıl çıkar? İşte püf noktaları

Kumaştaki, Çamaşırdaki, Pantolondaki Uhu Lekesi Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar? Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel Anlatıyor

Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel anlatıyor; ( En iyi yöntem asetondur, kumaşa zarar vermeden hafifce asetonla silin. Çıkmazsa amonyaklı suda bekletin ve sonra durulayın.)

Kıyafetteki Uhu, Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

1.Yöntem

Giysiniz uhu veya yapıştırıcı lekesi olduysa lekenin üstüne bolca elma sirkesi döküp bir bezle silin ve suyla durulayın.

2. Yöntem

Uhu lekesi olan yeri limon kolonyası ile silmek de lekenin geçmesine yardımcı olacaktır. Bunun için temiz bir beze limon kolonyası dökün ve uhu lekesi olan bölgeyi bu bezle silin.

3. Yöntem

Uhu bulaşan kumaşa acele bir şekilde müdahale edilmemelidir, kurumaya bırakılmalıdır.. Henüz kurumamış kumaşa yapılan müdahalede, uhu kumaş yüzeyine yayılarak daha zor bir leke haline gelebilir. Bu sebeple uhunun kuruması için kumaşta en az 1-2 saat kadar beklemesi sağlanmalıdır. Uhu lekesi kumaş üzerinde kurutulduktan sonra, uhunun fazlası kredi kartı gibi sert bir cisimle kumaşa zarar vermeden kazınmalıdır. Kumaşta kalan uhu artıklarının çıkartılması içinse birkaç yöntem kullanılabilir. Bunlardan birisi, beyaz bir bez ya da kağıt havlu beyaz sirke ile ıslatılarak lekeli bölgeye tampon yapılması ve çözünen uhunun beze emdirilerek kumaştan uzaklaştırılması şeklindedir. Beyaz sirke yerine aynı işlem aseton kullanılarak da yapılabilir. Kumaştaki uhu lekesinin çıkartılabilmesi için bir bardak ılık suya bir kaşık kadar toz deterjan koyularak, bu karışımla ıslatılan temiz bir bez de lekeye tampon şeklinde uygulanabilir. Eğer bu yöntemden sonuç alınamazsa bu kez suyun içerisine amonyaklı bir temizlik ürünü karıştırılarak aynı işlem tekrar edilebilir. Leke kumaştan tamamen çıktıktan sonra da, kumaş normal bir şekilde yıkanmalıdır.

4. Yöntem

Aseton, kurumuş uhu lekeleri için etkili bir yöntemdir. Lekenin üzerini kaplayacak miktarda aseton dökün ve lekenin yumuşamasını bekleyin. Ardından jilet ile kazıyın. Jilet yerine zımpara kullanmak da etkili bir sonuç verecektir.

5. Yöntem

Eğer kurumuş uhu lekesi bir iki günden daha fazla beklemiş ise fazlasıyla sertleşmiş demektir ve bu lekeler daha zor çıkar. Bunun için amonyak yöntemini uygulamalısınız. Bu yöntemi uygulamak için 2 yemek kaşığı amonyak esanslı temizleyiciyi ve 1 bardak sıcağa yakın ılık suyu karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı temiz bir bez ya da beyaz bir kağıt havlu yardımı ile lekeli bölgeye tampon yaparak uygulayın. Kurumuş uhu lekesi geçtiğinde lekeli bölgeyi yıkayın ve kurumaya bırakın.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar, Geçer, Pas Lekesini Ne Çıkarır? Kesin Çözümler Tıklayınız

Sakız Lekesi Nasıl Ve Neyle Çıkar? Evde Kesin Çözümler Tıklayınız

Koltuktan, Kumaştan, Kıyafetten Pantolondan, Kurumuş Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    Daha başka yokmu siyah pantolon üzerinde de olurmu

 
Daha fazla yorum
 
{**}
Reklamı Geç