24 Eylül 2017, Pazar 02:27

31 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır 31 Haftalık Hamileyim Bebek Yaşarmı?

31 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır 31 Haftalık Hamileyim Bebek Yaşarmı?

31 haftalık hamileyim, 31 haftalık hamilelik döneminde bebekte ve anne adayında yaşanan değişimler nelerdir? Diye merak ediyorsanız işte Kadın Doğum Uzmanı Doktorların bu konuda verdikleri bilgiler;

31 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadar Olmalıdır? Kadın Doğum Doktoru Cem Fıçıcıoğlu Anlatıyor

31 haftalık gebelikte bebeğin kilosu 1600 grama ulaşmıştır. Boyu ise 40 cm’ dir.

31 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?

 1. 31 haftalık gebelik kaç aylıktır? = 7 Aylık 7 günlük gebesiniz.
 2. 31 hafta 1 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 7 Aylık 8 günlük gebesiniz.
 3. 31 hafta 2 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 7 Aylık 9 günlük gebesiniz.
 4. 31 hafta 3 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 7 Aylık 10 günlük gebesiniz.
 5. 31 hafta 4 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 7 Aylık 11 günlük gebesiniz.
 6. 31 hafta 5 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 7 Aylık 12 günlük gebesiniz.
 7. 31 hafta 6 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 7 Aylık 13 günlük gebesiniz.

31 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi Nasıl Olacak? Kadın Doğum Doktorları Anlatıyor

 1. 31 haftaya gelmiş bebek, bütün gelişim aşamalarını tamamlamıştır. Artık kilo alması, büyümesi beklenmektedir. Bu hafta bebekteki bacak ve kollar da hızla büyümektedir.  Şayet 31. Haftada erken doğum gerçekleşirse ve akciğer maturasyonu geliştiyse bu bebek hayata tutunup yaşayabilir.
 2. Hamileliğin 31. Haftasında bebeğin cildinin altındaki yağ tabakası gelişimine devam ediyor, cilt dokusu altında yağlar biriktikçe, cilt rengi pembemsi ve yarı saydam bir görüntü almaya başlar. Buruşukları azalmış, cilt dokusu gerginleşmeye başlamıştır.
 3. Gebeliğin 31. Haftasında bebeğin kemikleri hızla gelişip güçlendiğinden anne adayının kalsiyum ihtiyacı da artar. Kalsiyum bebekteki kemik oluşumu için gerekli olan önemli bir mineraldir. Özellikle bu haftalarda anne adayının kalsiyum yönünden zengin gıdalarla beslenmesi gerekir. Süt ve süt ürünleri, yoğurt, yumurta, et ve peynir kalsiyum oranı yüksek gıdalardır. Günde 1-2 bardak süt içip bu ihtiyacın önemli bir kısmını karşılayabilirsiniz.
 4. Gebeliğin bu haftasında bebek zihinsel gelişimi için faydalı olan REM uykusuna yatmaktadır.
 5. Hamileliğin 31. Haftasında bilinci gayet yerinde olan bebek gözlerini sıklıkla açar ve kapar. Işığa tepki verir ve ışıktan hoşlanır. Bebeğiniz rahim içinde görebilir, ışığı karanlıktan ayırabilir. Anne karnının karanlık ortamında bile dış dünyada ki en ufak ışıkların bile farkına varabilir.
 6. Bu haftada bebek ultrasonda daha hareketli görülür. Bunun nedeni bebeğin fiziksel olarak artık gelişmiş organlarının bulunmasıdır, bir diğer neden de içinde bulunduğu amniyon sıvısının miktarıdır. Bu hafta amniyon sıvısı en fazla olan 750 cc miktarına ulaştığı için bebeğiniz rahimde rahat hareket edebiliyor. 30-32. Haftalar bebeğin en hareketli olduğu haftalarıdır. Bu haftadan sonra ise artık sıvı miktarı sabit kalacak ancak bebek büyümeye devam edeceği için yeri daralacaktır.

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.  

 
Loading...