20 Şubat 2019, Çarşamba 16:39

Bebeklerde Kafa Tutamama Belirtileri Bebeğim Kafasını Boynunu Tutamıyor

Bebeklerde Kafa Tutamama Belirtileri Bebeğim Kafasını Boynunu Tutamıyor

Bebeğim boynunu yamuk tutuyor, başını tutamıyor, bebekler başını ne zaman tutar diye merak ediyorsanız, işte bu konuda çocuk doktorlarına sorulan sorular ve cevapları;

Sual: 4 aylık bir bebeğimiz var başını çok fazla tutamıyor. Hastalandığında çocuk doktoruna götürdük kafasını dik tutamamasını normal değil dedi çocuk nöroloji doktorunun görmesi gerek dedi. Doğduğunda yüzü mordu. Kafasını tutamaması normal mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Ayşe Serdaroğlu'nun cevabı:( İlk 3 ayda tutması gerekir. Bebek izlenmeli ve gereken tetkikler yapılmalı.)

Sual: 3 aylık oğlum var, ellerinden tutup kaldırmaya çalışırken kafası geri gidiyor, tam olarak dik tutamıyor. Kucağımda tutarkende kafasını göğsüme dayama ihtiyacı duyuyor. Nadiren dik tutmaya çalışıyor fakat dik tutması 3-5 sn kadar, sonra yine omzuma yatıyor, endişe etmeli  miyim, bu arada oğlum 7 kilonun üzerinde. Ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Kürşat Aydın'ın cevabı: (3 aylık bir bebek başını dik tutabilmeli ellerinden tutup kaldırmaya çalıştığınızda da başı geride değil gövdenin önünde olmalı. Mutlaka bir çocuk nörolojisi uzmanına göstermelisiniz)

Sual: 3 aylık bebeğim sürekli kafasını sola yatık tutuyor ne yapabilirim?

CEVAP

Fizik Tedavi Doktoru Turgay Altunalan'ın cevabı: (Eğer bebeğiniz kendisi başını iki tarafa çevirebiliyor ise oyuncağı hem sağa hem sola takip ettirin. Eğer aktif bir şekilde takip edemiyorsa fizik tedaviden destek almanız gerekir.)

Sual: 5.5 aylık erkek bebeğim var. Sırt üstü yatar pozisyonda iken başını kaldıramıyor. Ellerinden tutup çektiğimde başını arkaya atıyor. Acaba nörolojik bir sorun olabilir mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Ve Nöroloji Uzmanı Canan Yıldırım'ın cevabı: (Baş kontrolünde gecikme var, nörolojik muayene olmanız gereklidir)

Sual: Benim oğlum 3. ayını 3 gün önce doldurdu 6,5-7 kg arası kilosu. Fakat boynunu henüz tam olarak tutamıyor ne yapmam gerekir?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Evet kilosu 5 aylık ile uyumlu yani ileride ancak bu sorun değil. Boynunu tutmaması da biraz kilosu ile ilgilidir muhtemelen 1-2 ay daha bekleyin eğer boynunu hala tutmuyorsa çocuk nöroloji uzmanına götürün.)

Sual: Bebeğim 6 aylık başını tutamıyor ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Kürşat Aydın'ın cevabı: (Sorunun ne olduğunu muayene ve tetkik etmeden söylemem mümkün değil ancak kesin olan şu ki 6 aylık bir çocuğun başını mutlaka tutabiliyor olması gerekir. Bu beceri en geç 3 aylıkken kazanılır. Bu nedenle çocuğunuzun nörolojik sorunu olması büyük ihtimal. Bu nedenle acilen bir çocuk nörolojisi uzmanına başvurmanızı öneririm.)

Sual: Bebeğim 3 ay 9 günlük kucağımıza aldığımızda başını sürekli sağ tarafa yatık tutuyor bu normal mi? Ne zaman dik tutmaya başlayacak. Yatarken düz tutuyor ama hep sağ tarafa bakmayı tercih ediyor. Endişeleniyorum sizce bu sorun mudur?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Yatarken düz tutuyorsa endişelenmeyin,ancak yatarken tek taraflı yatırmayın sürekli sağa sola yatırın. Ancak tabi çocuğu görmek gerekiyor,muayene ettirin.)

Sual: Bizim 6 ayının içinde bir kız bebemiz var. 1 ay erken oldu. Doğumda enfeksiyon bulaşmış sepsis teşhisi ile 10 gün yoğun bakımda kaldı şuan çocuk kafasını dik tutamıyor vücudunu tutup kaldırdığımız da kafası arkaya bayıyor bazen de bunu isteyerek yapıyor kendini kasarak kafasını arkaya itiyor ve ağlıyor. Ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Canan Yıldırım'ın cevabı: (Acilen çocuk nöroloji muayene, beyin görüntüleme vakit kaybetmeden fizyoterapi önerilir.)

Sual: Kızım 5 aylık ve hala başını tam dengeli tutamıyor. Kolları da istemsiz hareket ediyor ne zaman tam anlamıyla kontrollü tutacak bedenini?

CEVAP

Çocuk Doktoru Ramazan Özen'in cevabı: (Geç kalmış. en geç 3 aylıkta başının tam kontrolünü sağlaması gerekliydi. Muayene olup nörolojik gelişimi geri ise tetkik edilecek.)

Sual: 4 aylık bebeğim daha tam başını tutmuyor belini dik tutup ayağını basmıyor bir deyimle tay tay durmuyor bu normalmi ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Çocuk Doktoru Ayşe Zengin Turan'ın cevabı( Oğlunuzun düzenli sağlam çocuk takiplerinin bir çocuk doktoru tarafından yapılması gerekir. Tek bir değerlendirme uygun değildir. Aylık takipleri ile gelişimi değerlendirilir. Siz ona birşeyler yaptırmaya çalışmayın. Bu yaşta ayaklarını bastırmak, oturtmak uygun değildir. Doktorunuz uygun şekilde muayenesini ve takibini yapacaktır.)

Emziren Anneler Ne Yemeli, Anne Sütünü Ne Artırır Süt Arttıran Yiyecekler Tıklayınız

Bebekler Hangi Ayda Kaç Kilo Olmalı Ve Boyları Kaç Olmalıdır? Tıklayınız

Bebeklerde Grip, Nezle Nasıl Geçer? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

14 Yorum

 1. Misafir

  3 aylık bebeyim biraz kafasını yamuktutuyo sorun nedir

 2. Şeref

  Benım oglum 39hafda 4gun luk dunyaya geldı şuan 5ayına tam 4gunvar kafasını tutamıyo ayaklarına bazmıyo şuan kılosu 4850 gıram normalım

 3. Tuncer

  40 gunluk bebegimiz var kafasini sabit tutamıyor korkumuz şu ki böyle devam edermi aceba?

 4. Zeynep_suheyl_celik

  Merhaba 4 aylık bir oğlum var 6600 kilosu boynunu tam tutamıyor ama ellerinden tutup kaldırırken başı önde geliyor bazen gayet güzel tutuyor kucağımda iken ama işte tam dik tutmaması kafamı karışıyor boyun kısmı da hiç yok denecek kadar kısa acaba nörolojik Bi durum var mıdır

 5. İbrahim

  Bebeğimiz 11 aylık doğduğunda hiç ağlamadı 3ay boyunca ne ağladı ne hareket etti şu anda hastalığın Araştırma safhasındayız beyin emarı temiz EEG sıkıntılı çıktı havale geçirmiş diye keppra şurup verdiler onu kullanıyoruz şimdi ağlıyor ses çıkarıyor elleri kolları yavaşta olsa hareket ediyor başını tutamıyor hipotonik bebek böyle bi rahatsızlık la karşılaşan duyan ailelerle konuşmak istiyorum allah razı olsun acil şifalar

 6. melek

  8 aylık oğlum var daha önce bir problem yok tu bu aralar boynu sürekli yan tarafa yani sağ tarafa düşüyor neden olabilir acaba ?

 7. Bebegim tam 4 aylik ve 6 kilo 6 gr 34 haftalik dogmus bir bebek boyuda 68 cm normalmidr acaba

  Erkek bebegim var tm 4 aylik ve 6kilo 6 gr
  34 haftalik dogdu 2 370 gr dogmustu sadece anne sutu emiyor normalmidr acaba cok takintiliyim muayne ettirmem gerekiyormu acaba

 8. Zeynep

  Benim oglum 31 haftalık dogm yaptm 4 aylķ oldu kafasını tutamıyor tutması gerekiyormu neden tutmuyr

 9. Eyme

  Iyi gunler 5 bucuk aylik bir oglum var tum hareketleri cok iyi sadece sirt ustu yatirdigimda kollarindan cektigimde kafasini kaldiramiyor yardimci olurmusunuz ...

 10. Misafir

  10 aylik bi kızım var 2 veya 3 kez 1 aya bir kafasını tutamıyor gibi yapıyor kendini bırakıyor neden olabilir acaba

 
Daha fazla yorum
 
KAPAT