11 Aralık 2018, Salı 20:52

Hamileyken Adet, Regl Olunurmu Kaç Gün Sürer, Belirtileri Neler?

Hamileyken Adet, Regl Olunurmu Kaç Gün Sürer, Belirtileri Neler?

Hamilelikte adet gören kadınlar olduğunu çoğumuz duymuşuzdur. Peki bu mümkün mü? Bu soruyu doktora sorduk. Hamileyken adet olunur mu sorusuna Kadın Doğum Uzmanı Dr. Bülent Tıraş şu cevabı veriyor; (Gebelikte adet görmek nadir de olsa mümkündür. Yani evet gebelikte adet görebilirsiniz. Normalde kadının yumurtlaması ile birlikte hamile kalıp adet dönemi son bulur. Bazı kadınlarda yumurtalama gerçekleşip hamilelik başlasa bile adet görme devam edebilir. Ancak gebelikte gerçekleşen her kanama, adet kanaması değildir. Hamilelik sürecinin her aşamasında çeşitli nedenlerden dolayı kanama görülebilir.)

Hamilelikte adet sanılan kanamaların nedenleri

Düşük

Gebelikte düşük yapma, hamilelikte adet kanaması ile karıştırılan, adet kanaması sanılan kimi zaman adet krampı gibi sancılara neden olan bir sorundur. Hamilelikte düşük yaşama ihtimali %20'dir. Kanama veya lekelenme hamilelikte düşüğün belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Düşük genellikle hafif bir kanama ile başlar. Ancak bir süre sonra kanama şiddetlenir. Düşük şüphesi varsa mutlaka doktora başvurmalıdır.

Dış gebelik

Hamilelikte dış gebelik adet kanaması gibi kanama ve kanamaya bağlı karın ağrısına neden olabilir. Ayrıca dış gebelik kanamalarınla ilgili olarak baş dönmesi, omuz ağrısı, şiddetli karın ağrısı gibi belirtilerle karşılaşılabilir.

Yerleşme kanaması

Hamilelikte döllenmiş yumurta yani fetüs rahim içinde yerleşmek için kendine yer arar. Döllenmiş yumurta (ceninin) bu yerleşmesi esnasında rahimdeki bazı damarlar sıkışarak kanamaya neden olabilir. Yerleşme kanaması az miktarda gelir ve rengi pembemsidir. Genellikle bu kanamayla yumurtalamadan 10 gün sonra karşılaşabilmektedir. Bu yüzden yerleşme kanaması adet kanaması ile karıştırabilmektedirler. Ancak ikisi birbirinden farklıdır, normal adet kanamasındaki kan miktarı daha fazladır ve kan rengi kırmızı renktedir. Yerleşme kanaması çok az miktardadır ve kırmızı renkte değildir. Bir ya da en fazla iki gün sürer.

Doğum kontrolü sonrası kanama

Doğum kontrol hapları kullanmaya başlayan kadınların bazılarında adet düzensizliği görülür. Kısa süre önce doğum kontrol hapını kullanmayı bırakmış ve hamile iseniz hormonlardaki değişikliklerden dolayı geçici kanamalarınız olabilir.

Hormonal Değişiklikler

Gebelikte kanamaya neden olabilecek bir diğer sebep vücudun hormonal seviyesinde değişikliklerdir. Gebelik dönemi vücutta çeşitli hormonal değişikliklere yol açtığından, genellikle regl kanaması ile karıştırılan vajinal kanamalar görülebilir.

Hamilelikte üstüne adet görmek

Üstüne adet görmek hamile kadınlarda çeşitli nedenlerden dolayı görülen ve çok az miktarda gelen kana denir. Bu kanın adet kanamasından farkı adet kanamaları daha fazla miktarda olur ve pıhtı pıhtı gelir. Üstüne adet de görülen kan miktarı ise çok azdır, damla damladır ve pembemsi renktedir.

Hamilelikte adet kanamasıyla karıştırılan diğer kanamalar

 1. Düşük tehdidi olan kanamalar
 2. Tam olmayan  ( kısmi ) düşük kanaması
 3. Tam düşük kanaması
 4. Boş gebelik ( anembriyonik gebelik ) kanaması
 5. Mol gebelik ( üzüm gebeliği ) kanaması
 6. Dış gebelik kanaması
 7. Anne karnında bebeğin ölmesi durumunda oluşan kanama ( intrautarin ex fetus )
 8. Bebeğin eşinin ayrılması ( dekolman plasenta )
 9. Bebeğin eşinin rahim ağzını kapatması  ( plasenta previa )
 10. Erken doğum kanaması
 11. Nişan kanaması
 12. Çatı kemiği muayenesinin yapılması (pelvik muayene )
 13. Rahim ağzında bulunan polip ( servikal polip )
 14. Cinsel ilişkiye bağlı vajina yırtılmasının sebep olduğu kanama
 15. Rahim yırtılması ( uterin rüptür )
 16. Rahim ağzında veya vajinada bulunan kitleler
 17. Rahim ağzı iltihabı ( servisit )

Hamilelikte adet kaç gün sürer?

Kadın Doğum Uzmanı Bülent Tıraş'ın cevabı: (Aslında hamilelik gerçekleştiği zaman, adet görmek denildiğinde her ay düzenli bir şekilde adet görmesini beklemeyiniz. Bu bir nevi kanama olarak kabul görür. Kısacası bu durum, hamilelik sürecinin kimi aylarında rastlanabilir ya da tüm hamilelik süreci içerisinde bir iki defa da görünmüş olabilir.)

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktor Önerileri Tıklayınız

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

37 Yorum

 1. Selma

  Bende 2 senelik evliyim şüphelendim test yaptım evde çubukta ilk çizgi çıktı belirgin ikincisi de hafif çıktı sonra hastaneye gittim kan testi yaptırdım hamileymisim korkuyorum dış gebelik olabilir diye

 2. Naz

  Hocam benimde adetime 7 gun var . Amma

  kan geldi. Mide bulantilarim var . Hamile ola

  bilme imtimalim var mi ?

 3. Naz

  Hocam benimde adetime 7 gun var . Amma kan geldi. Mide bulantilarim var . Hamile ola bilme imtimalim var mi ?

 4. Buse

  Merhaba ben buse adetim geçti 9 gün oldu ertesi hap kullnimistim ve adett olmadım 9 günün de adette oldum sizce hamile olabilirimiyim artık daha önce pembe renkte kan gelmişti iki kere çok merk ediyorum lutfen yardım edin

 5. Berıvan

  Adet olmadan 5 gün önce süreklı mıde bulantısı halszlık oldu bnde kesin hamileyım dedım sonra adet oldum üç gündr ama sürekli mıdem bulanıyo halszim hamıle olabılırmıyım acaba

 6. Berna

  Eşim icime bosalmadi benide bozmadi hamile kalirmiyim ?

 7. Esen

  25 gün önce ilişkiye girdim ama 26ıcı gün adet oldum hamile olabilirmiyim

 8. Melek aydin

  Ben de üç ay oldu sprsil alırdım ama hamile kalamiyorum neden açaba doktur gittim bi sorun yok dedi sms bilebizim varma acsba

 9. Sevinç

  Ben bir aydır adet görmedim sonra bu ayın birinde adet oldum ama iki gün sürdü test çugumada belirsiz pempemsi çizgi çıktı olabilirmi

 10. Ebrar

  Dün gebelik testinde pozitif çıktı bugün de kanamam var nedir acaba

 
Daha fazla yorum
 
KAPAT