Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

12 Haftalık Erkek Bebek Ultrason Görüntüleri Nasıldır

Mavi Kadın>Anne çocuk>12 Haftalık Erkek Bebek Ultrason Görüntüleri Nasıldır

 “Makalemizde erkek bebek ultrason görüntülerinin resimlerini inceleyebilirsiniz. Bu resimlerden önce hamilelikte cinsiyet tespiti ile ilgili bazı bilgiler verelim;” Bebeğiniz olacağını öğrendikten sonra tabii ki "acaba bebeğim erkek mi yoksa kız mı?

12 Haftalık Erkek Bebek Ultrason Görüntüleri Nasıldır

Erkek Bebek Ultrasonda Nasıl Görünür Ultrasonda Erkek Bebek Belirtileri

 “Makalemizde erkek bebek ultrason görüntülerinin resimlerini inceleyebilirsiniz. Bu resimlerden önce hamilelikte cinsiyet tespiti ile ilgili bazı bilgiler verelim;”

Bebeğiniz olacağını öğrendikten sonra tabii ki "acaba bebeğim erkek mi yoksa kız mı?" diye çok merak edersiniz. Günleriniz büyük merak ve ve heyecan içinde geçerken cinsiyeti öğrenme günü gelip çatar. Bebeğinizin cinsiyeti ultrasonda belli olunca bu konudaki merakınız dinmiştir fakat şimdi de sizi tatlı bir telaş alır: Bebeğiniz için eksiksiz bir alışveriş yapmak ve her şeyi tastamam hazırlamak istiyorsunuzdur. Odasını düzenlersiniz, bebeğinizin ihtiyaçlarını, kıyafetlerini, oyuncaklarını alırsınız. Özetle bebeğin cinsiyeti belirli bir haftadan sonra öğrenilir ve o günden itibaren ailede hummalı bir hazırlık başlar.

Ultrasonda Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için genital organın ultrasonda görünecek biçimde şekil alması gerekmektedir. Bebeğin cinsiyeti hamileliğin 12. haftasından önce öğrenilemez. 12. haftada ise vajinal ultrasonla, 13. hafta ile 16. haftalarda ise karın bölgesinden ultrason yapılarak tespit edilir.

Ultrasonda Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir?

Ultrasonda bebeğin eğik bir alnı ve kare bir çenesi varsa bu durumlar bebeğin erkek olduğuna işaret eder.

Bebek kız ise, ultrason görüntüsünde alt çenesinin yuvarlak, kafasının konik şeklinde olduğu görülebilir. Fakat bu bir teoridir ve bilimsel olarak doğrulanmamıştır.

Ramzi teorisine göre bebeğin 7 . haftalardaki ultrason görselinde bebek sağ taraftaysa veya sağ tarafa daha meyilli ise kızdır. Fakat bebek soldaysa veya sola daha yakın ise bu durum erkek olduğuna işaret eder. Yine 6-7. haftalarda yapılacak vajinal ultrasonda bebeğin konumu belirlenerek bunun üzerinden cinsiyet tahmininde bulunulmaktadır. Bebeğin sağda olması erkek, solda veya sola yakın olması kız olduğunu gösterir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Anlaşılmaz?

Maalesef bazen bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek için daha fazla beklemek gerekebilir. Örneğin anne adayı aşırı kiloluysa bu durum cinsiyetin belli olmasına etki edecektir. Bebeğin anne karnındaki konumu, ultrason cihazının çözünürlüğü ve bebeğin cinsiyetle ilgili bir sağlık sorununun olup olmadığı gibi hususlar da cinsiyet tespitini zorlaştırır.

Ultrasonda Kız Bebeğin Erkek Olma İhtimali Neden Olur?

Cinsiyet tahmini için kullanılan yöntemlerin en güvenilir olanı ve en iyi sonuç vereni şüphesiz ki ultrasondur. Ancak bebeğin konumu ya da genital organlarının tam olarak görülememesi cinsiyet tespitinde hataya sebep olur. Mesela bebeğin kız olduğu zannedilirken erkek doğabilir. Yanlış cinsiyet tespiti genelde 16 haftayı tamamlamamış olan hamilelerin ultrason muayenelerinde meydana gelmektedir. 15. haftadan önceki ultrason muayenelerinde kız bebek yanlışlıkla erkek, erkek bebek de yanlışlıkla kız zannedilebilmektedir.

Bebek erkekse penisin oluştuğu gözlemlenir. Kız bebeklerde ise genital organın iç ve dış dudaklarının oluştuğu görülür. Bunun tespit edilebilmesi için bebeğin bacakları açık vaziyette olmalıdır. Kız bebeğin cinsiyet tespitinde hata yapılması daha yüksek bir ihtimaldir. Erkek bebeklerde cinsel organ oluşumu daha kolay görülebildiği için tespitte hata oranı daha düşüktür. Öte yandan bebeğin pozisyonu ultrasona dönük değilse aslında erkek olan bebeğin kız olduğu sanılabilir. Sonuç olarak cinsiyetin belirlenmesinde genital organın net olarak gözlemlenmesine ihtiyaç vardır.

Ultrason Görselinden Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır?

Aşağıda örnek olarak paylaştığımız ultrason görüntüsüyle kendi bebeğinizin ultrason görüntüsünü mukayese ederek cinsiyet tahmininde bulunabilir, erkek mi yoksa kız mı olduğu noktasında fikir yürütebilirsiniz. Resimlerde boy ve male yazan yer erkek bebek, girl ve female yazan yer kız bebek görüntüsüdür.

12 Haftalık Erkek Bebek Ultrason Görüntüleri Nasıldır

 

12 Haftalık Erkek Bebek Ultrason Görüntüleri Nasıldır

 

12 Haftalık Erkek Bebek Ultrason Görüntüleri Nasıldır

9,10,11,12,13,14,15,16,17 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olurmu? Tıklayınız

Ayrıntılı Ultrason Detaylı Ultrason Nedir Ne Zaman Kaçıncı Haftada Yapılır? Tıklayınız

Hamilelikte Down Sendromlu Bebek Nasıl Anlaşılır? Ultrason Belirtileri Tıklayınız

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...