Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

5 adımda lahana nasıl haşlanır? Resimli anlatım

Mavi Kadın>Yemek tarifleri>5 adımda lahana nasıl haşlanır? Resimli anlatım

Kış sebzelerinin içinde en çok sevilen sebzelerden biri lahanadır. Lahana; sulu yemek ve sarmada pişerek yani haşlanarak kullanıldığı gibi salatalarda ise çiğ olarak kullanılmaktadır. Peki lahana nasıl haşlanır? Bu yazımızda bunu fotoğraflarla anlatacağız.

5 adımda lahana nasıl haşlanır? Resimli anlatım

Lahana kış aylarında en sık tüketilen sebzelerdendir ve genellikle lahana sarması yapılarak tüketilir. Lahananın yapısı serttir ve dolayısıyla yemek veya zeytinyağlı-kıymalı lahana sarması yaparken lahana yapraklarının haşlanıp yumuşaması sağlanır. Bu sayede sarımı ve pişimi de kolay hale gelir.

Lahana Nasıl Haşlanır?

1.Adım

Aldığınız lahanayı ilk olarak yapraklarını tek tek ayırın. Sonrasında ayırdığınız bu yapraklardaki ilaç ve toz kalıntılarını temizlemek için suyun altında güzelce yıkayın.

5 adımda lahana nasıl haşlanır? Resimli anlatım

2.Adım

Yıkadıktan sonra süzmek için lahana yapraklarını bir süzgeçte bekletin.

5 adımda lahana nasıl haşlanır? Resimli anlatım

3.Adım

Lahanalar süzülürken geniş bir tencerenin içine sıcak su alın ve içine biraz tuz ekleyin. Sonrasında kaynatın.

4.Adım

Kaynamakta olan suyun için süzülmüş olan lahanaları koyup haşlayın.

5 adımda lahana nasıl haşlanır? Resimli anlatım

5.Adım

Haşlanan lahana yapraklarını delikli bir kepçe yardımıyla dikkatlice alın. Dikkatli olmanız önemli çünkü hızlı bir şekilde alırsanız yapraklar yırtılacaktır. Özenle çıkardığınız haşlanmış lahanları istediğiniz yemekte kullanabilirsiniz. İçine iç harcı koyarak lahana sarmaları hazırlayabilirsiniz.

Lahana Kaç Dakikada Haşlanır?

Lahana 2 şekilde haşlanır; Yaprakları tek tek ayırarak yahut yapraklarını ayırmadan. Yapraklarını ayırarak ve ayırmadan yapılan haşlamanın süresi birbirinden farklıdır.

  1. Lahanayı kolay şekilde haşlamanın püf noktası kök kısımlarını bıçak ile kesip ayırmaktır. Tek tek olacak şekilde ayrılan lahana yapraklarını sıcak suya batırıp çıkararak kolayca haşlayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde lahana yapraklarını 1 dakika içinde haşlanmış olacaktır.
  2. Alternatif bir yöntem olarak, eğer lahana yapraklarını tek tek ayırmadan haşlamak isterseniz ortasındaki sert kısmı bıçak ile kesin ve geniş tencerede kaynamakta olan suyun içine lahanayı kesilen kısım aşağıda kalacak şekilde yerleştirin. Bu şekilde lahana yaprakları 8-10 dakikada yumuşayacaktır.

Lahana Haşlamanın Püf Noktaları

  1. Lahana haşlamada ilk önemli nokta seçilen lahananın boyutudur. Bu yüzden eğer lahana sarması yapacaksınız büyük yapraklı lahana kullanmanız önemli olacaktır.
  2. Seçtiğiniz lahanayo yapraklarını kökünden tek tek özenle ayırmalısınız ki yırtılmasın. Lahana sarması sararken yırtık yaprakları sarmak zordur.
  3. Yaprakların yırtılmaması için yaprakları tencerede kaynatmaktansa kaynar suyun için batırıp çıkarmalısınız. Bunun için tek tek ayırıp suda güzelce temizlediğiniz lahana yapraklarını yine teker teker kaynar suya batırmalı, 1 dakika suda beklettikten sonra çıkarmalısınız.
  4. Lahanayı haşlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise haşlama süresidir. Lahanayı çok uzun süre haşlarsanız çok fazla yumuşar ve bu ise yaprakları sararken yırtılmasına veya pişerken dağılmasına sebep olur. Bu yüzden kaynar suda kısa süreli batırma çıkarma yöntemi ile haşlamanız iyi olacaktır.
  5. Lahana sebzesi haşlanırken kötü bir koku ortaya çıkabilir. Eğer bu kokudan rahatsız oluyorsanız lahana haşlama suyunun içine yarım çay bardağı kadar süt eklemelisiniz. Süt lahanadaki kötü kokuyu alacaktır.

Lahananın Faydaları Lahana Yaprağı Neye İyi Gelir? Sağlığa 10 Faydası Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...