Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

5 Beş Haftalık Gebelik Belirtileri Gebelik Kesesi 5 Haftalık Hamileyim

Mavi Kadın>Anne çocuk>5 Beş Haftalık Gebelik Belirtileri Gebelik Kesesi 5 Haftalık Hamileyim

5 haftalık gebelik ile birlikte hamileliğin ilk ayına girmiş bulunuyorsunuz. 5 haftalık bebeğin boyutu yalnızca susam tanesi kadardır.

5 Beş Haftalık Gebelik Belirtileri Gebelik Kesesi 5 Haftalık Hamileyim

5 haftalık gebelik ile birlikte hamileliğin ilk ayına girmiş bulunuyorsunuz. 5 haftalık bebeğin boyutu yalnızca susam tanesi kadardır. Susam tanesi büyüklüğünde olan bu canlı gün gelip kocaman bir bebek halini alacak ne kadar ilginç değil mi?  Bu makalemizde Kadın Doğum Uzmanı doktorlar tarafından bildirilen; 5 haftalık gebelik bebek gelişimi, bebek ultrason görüntüsü, boyu kilosu, 5 haftalık gebelik kesesi kaç mm olmalı, 5 haftalık gebelikte kanama neden olur? Ve bu haftadaki gebelik belirtilerini anlatacağız.

5 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadar Olmalıdır?  Prof. Dr. İsmail Çepni Anlatıyor

5 haftalık bebeğin boyu 5 mm, ağırlığı yaklaşık 0,4 gram'a ulaşmıştır.

5 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi Nasıl Olacak, 5 Haftalık Hamilelikte Annede Değişiklikler Neler? Kadın Doğum Doktorları Anlatıyor

Hamileliğin 5. Haftasında bebek diye adlandırılacak bir şey yoktur çünkü bebek henüz bir embriyodur Bu embriyoda müthiş bir faaliyet mevcuttur. Bebeğin oluşumu için adeta bir fabrika gibi muazzam ve hummalı bir çalışma vardır. Bebeğiniz 5. Haftada üç katmandan oluşuyor; ektoderm, mezoderm ve endoderm. Bu katmanlar sonraki zamanlarda dokulara ve organlara dönüşecek. Bu hafta ayrıca bebeğin beyin, kalp-damar ve sinir ve diğer organ sistemleri gelişmeye başlar. 5. Haftayla beraber bebeğinize besin ve oksijen sağlayan ilkel plasenta ve göbek bağı faaliyetine başladı. Anne adayında ve bebekte bundan sonra oldukça hızlı bir değişim ve bebekte gelişmeler başlayacaktır. Bu haftada gebeliğin en sık karşılaşılan ve en belirgin belirtisi anne adayındaki anlık baş ağrısı ve baş dönmesidir. Bazı anne adaylarında mide bulantısı ve kusma nadiren de olsa görülebilir. Hamileliğin 5. Haftasında anne adayı özellikle sabahları yorgunluk hisseder. Bulantı ve aşerme gibi belirtiler kendini hafifte olsa göstermeye başlayabilir. Kulaklar ve gözler gibi yüzün dış hatları bu haftada şekillenmeye başlar. Bu hafta bebeğin kalbi yavaş yavaş oluşmaya başlar ve kalbin bağlanacağı dolaşım sistemi de bir miktar belirginleşir.

5 Haftalık Bebek Ultrasonda Görülür mü?

Hamileliğin 5. Haftasında bebek çok küçüktür bu nedenle karın üstünden yapılan ultrasonda görünmesi imkansızdır, ancak vajinal ultrason yoluyla gebelik kesesi görülebilir. 5. Haftada vajinal ultrasonda gebelik kesesinin büyüdüğü görülür kese içinde yuvarlak bir yapı gözlemlenir.

5 Haftalık Gebelik Kesesi Kaç mm Olmalı?

Kadın Doğum Doktoru Soner Recai Öner’in cevabı: (Gebelik kesesi ultrasonla 5. haftada görülebilir. Bu esnada kanda gebelik hormonları artmaya başlar. Gebelik kesesi rahim içinde yaklaşık 8-10 mm boyutunda koyu renkli bir halka şeklinde görülür. Ortalama 1,5 – 2 cm çapındaki gebelik kesesi içinde; kalp atışı olan embriyo görülür.)

5 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?

5 haftalık gebelik kaç aylıktır? = 1 Aylık 5 günlük gebesiniz.

5 hafta 1 günlük gebelik kaç aylıktır? = 1 Aylık 6 günlük gebesiniz.

5 hafta 2 günlük gebelik kaç aylıktır? = 1 Aylık 7 günlük gebesiniz.

5 hafta 3 günlük gebelik kaç aylıktır? = 1 Aylık 8 günlük gebesiniz.

5 hafta 4 günlük gebelik kaç aylıktır? = 1 Aylık 9 günlük gebesiniz.

5 hafta 5 günlük gebelik kaç aylıktır? = 1 Aylık 10 günlük gebesiniz.

5 hafta 6 günlük gebelik kaç aylıktır? = 1 Aylık 11 günlük gebesiniz.

5 haftalık Gebelikte Kanama Neden Olur?

Hamileliğin 5. Haftasında görülen hafif lekelenme tarzı ve genelde kahverengi olan geçici kanamalar normal kabul edilir. Bu durum genellikle gelişen embriyonun döl yatağı duvarına yerleşmesi nedeniyle meydana gelir. Ancak kanamanın fazla olması, kanamayla beraber parça gelmesi, kanamaya karın ağrısı ve kasılma gibi sorunların eşlik etmesi ciddi bir duruma, düşük tehlikesine işaret ettiğinden derhal doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Ancak miktarı ne kadar olursa olsun kanama ya da lekelenme ile karşılaşıldığında doktora danışılması iyi olur. Görülen kanama ciddi olmayabilir ancak; düşük ve dış gebelik olasılığı açısından değerlendirilmesi gereklidir.

5 Haftalık Hamilelik Belirtileri 5 Haftalık Annedeki Değişiklikler

  1. Hamilelikte hormonların artışından kaynaklı mide bulantısı ve kusma
  2. Göğüs ucu renginin değişmesi, meme ucunun daha geniş hale gelmesi ve bu bölgenin hassaslaşması
  3. Sık idrara çıkma. Bu durumun nedeni rahimi büyümeye başlaması ve mesaneye baskı yapmasıdır.
  4. Anne adayında yorgunluk, bitkinlik kendini halsiz hissetme
  5. Uykusuzluk, uyumakta uykuya dalmakta zorlanma
  6. Hamileliğin 5. Haftasında vajinal akıntı görülebilir, anne adayının vajinal akıntısı çok az kokulu, beyaz ve sulu şekilde gelebilir. Bu akıntının temel işlevi  vajinanın ve vajinadan gelebilecek bakterilerin bebeğe bulaşmasını önlemektir.
  7. Anne adayında duygusal değişimler görülmesi de bu haftanın belirtilerindendir. Kendinizi durup dururken olur olmadık şeye ağlarken veya gülerken bulabilirsiniz.
  8. Gebeliğin bu haftasında rahim büyümeye başladıkça, belinizin ve kasıklarınızın ağrıması muhtemeldir. Hafif kramplar hissedebilirsiniz bunlar bu haftanın olağan sorunlarıdır.
  9. 5 haftalık gebelik belirtileri arasında baş dönmeleri ve bayılmalar da yer alıyor
  10. Regl gecikmesi de olası gebelik belirtilerindendir.

5 Beş Haftalık Gebelik Belirtileri Gebelik Kesesi 5 Haftalık Hamileyim

 


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...