Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir? Hamile olduğunu anlamak için regl kaç gün gecikirse test yapmalı?

Mavi Kadın>Anne çocuk>Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir? Hamile olduğunu anlamak için regl kaç gün gecikirse test yapmalı?

Adet gecikmesi hamileliğin ilk ve kesin belirtilerindendir. Planlı bir hamilelik süreci içindeyseniz adetinizin gecikmesi gebe olduğunuza işaret edebilir. Peki adet gecikmesinden kaç gün sonra kanda veya idrarda gebelik testi yaptırmalı? Hamilelik hariç regl gecikmesi neden yaşanır? Regl kaç gün gecikirse gebelik kesinleşir? İşte tüm bu soruların cevapları:

Adet döneminiz düzenliyse ve regl tarihiniz 1 hafta geciktiyse gebelik testi kesin sonuç verebilir.
Adet döneminiz düzenliyse ve regl tarihiniz 1 hafta geciktiyse gebelik testi kesin sonuç verebilir.

Adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı, uyku hali, halsizlik, iştahta artış erken gebelik belirtileri arasında yer alır. Döllenmeyle birlikte vücutta hormon salgılanması başlar, bu durum adet döngüsünü durdurur. Adet tarihiniz düzenliyse ve 1 hafta adet gecikmesi yaşadıysanız hamilelik testi yaptırabilirsiniz.  

ADET KAÇ GÜN GECİKİRSE GEBELİK BELLİ OLUR?

Hamilelikte kanda Beta HCG hormonu artışı ile tespit edilir. Beta HCG hormonu cinsel ilişkiden hemen sonra artış göstermez. Bu hormonun artması için belli zaman geçmesi gerekir. Gebeliğin ilk ve kesin belirtilerinden biri adet gecikmesidir. Ancak adet gecikmesi hamilelik haricinde de ara ara kadınların karşılaştığı bir durumdur. Yine de adet gecikmesi yaşayan kadınların çoğunun aklına ilk olarak “acaba hamile miyim?“ sorusu gelir. Bu soruyu düşünmeden önce reglimizin kaç gün geciktiğini hesaplamamız gerekir. Eğer bir kaç günlük bir gecikme ise bu olabilen doğal bir durumdur. Fakat bu gecikme devam ediyorsa hamilelik ihtimali ortaya çıkar. O zaman en az kaç günlük bir gecikmede hamileliği düşünmek gerekir gelin ona bir bakalım:

Adetiniz düzenliyse ve 1 haftadan fazla süre geciktiyse gebelik testi kesin sonuç verebilir. Ancak adet gecikmesi yalnızca gebelikten dolayı meydana gelmez; stres, kullanılan ilaçların yan etkileri, polikistik over sendromu gibi durumlar da adet gecikmesine neden olabilir. Tüm bunları göz önünde bulundurmalı, doktora gitmeden evde kendi kendimize kesin gebelik teşhisi koymamalıdır.

Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir? Hamile olduğunu anlamak için regl kaç gün gecikirse test yapmalı?

KANDA GEBELİK EN ERKEN NE ZAMAN BELLİ OLUR?

İlişkiden 1 hafta sonra yapacağımız kan testiyle gebeliğin olup olmadığını öğrenebiliriz. İlişkinin hemen akabinde test yaptırmak sonucun yanlış çıkmasına sebep olacaktır. Vücudumuzdaki BHCG>10 ise gebelik pozitiftir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kan testinin sonucu, idrarda gebelik testine göre daha doğru ve kesin sonuç verecektir.

Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir? Hamile olduğunu anlamak için regl kaç gün gecikirse test yapmalı?

İDRARDA GEBELİK KAÇINCI HAFTADA BELLİ OLUR?

İdrarda gebelik testi yapılacaksa muhakkak adet gecikmesini beklemek gerekir. Çünkü gecikme olmadan yapılan idrarda gebelik testinin yanlış çıkma olasılığı çok fazladır. İdrarda gebelik testini hastaneye gitmeden de eczaneden alınan testlerle evde yapabilirsiniz. Hamilelik düşünüyorsanız ve korunmasız ilişki sonrasında gebelik şüpheniz varsa sonucun olumlu veya olumsuz olduğunu öğrenmek için hemen test yapmak istemeniz gayet doğaldır. Ancak doğru sonuç için ilişkiden sonra en az 12 gün beklemek ve daha sonra idrarda gebelik testi yaptırmak daha iyi olacaktır. Adet düzensizliği yaşıyorsanız bekleme süresi üç haftaya kadar uzayabilir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...