Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Anne Sütünü Artıran Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır ? Doktor Tarifi

Mavi Kadın>Anne çocuk>Anne Sütünü Artıran Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır ? Doktor Tarifi

Anne sütünü artırmak için ısırgan yemeği yiyebilir veya ısırgan otu çayı içebilirsiniz. Isırgan otu çayının süt yapma kapasitesini artırmak için,..

Anne Sütünü Artıran Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır ? Doktor Tarifi

Isırgan otu vitamin ve mineral deposu harika bir bitkidir. Isırgan otu ayrıca galaktagog yani anne sütünü artırma özelliği ile de meşhurdur. Anne sütünü artırmak için ısırgan yemeği yiyebilir veya ısırgan otu çayı içebilirsiniz. Isırgan otu çayının süt yapma kapasitesini artırmak için, ısırgan otunu, çemen otu tohumu ve rezene gibi bitkilerle kombinleyip bitki çayı hazırlayabilirsiniz. Dr. Ümit Aktaş tarafından tarifi verilen anne sütünü artıran ısırgan otu çayı tarifini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Isırgan çok faydalı bir bitki olmasına rağmen çeşitli yan etkilere de neden olabilir, fakat bu yan etkileri genellikle mide bulantısı, ishal gibi hafif derecededir. Normalden daha fazla ısırgan tükettiğinde bu belirtiler ortaya çıkabilir. Çok fazla ısırgan otu çayı içmek veya ısırgan yemek emziren annenin göğüslerinin sütle dolmasına neden olup meme iltihabına yol açabilir.

Sual:Rezene çayı ve ısırgan otu emzirirken sütümü artırır mı?

CEVAP

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Şebnem İnal’ın cevabı: (Anne sütünü artırmak için ısırgan otu çayı çok etkilidir. Emzirme döneminde günde 4-5 fincana kadar ısırgan otu çayı veya rezene çayı içebilirsiniz)

Sual: Bebeğim 2 aylık ısırgan otu çayının anne sütünü artıracağını söylediler, bitkisel çay içmemin bebeğe zararı olur mu?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Hayır olmaz.)

Sual: Bebeğim 3 aylık sütüm epey azaldı ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Spinu'nun cevabı: (Humana Still tea ve ısırgan otu çayı içebilirsiniz, ayrıca bol ceviz yemenizi tavsiye ederiz.)

Sual: Emziren anneyim, arkadaşlarım ısırgan otu süt yapar dedi, bu bilgi doğrumu, bitki çaylarından hangileri anne sütünü artırır?

CEVAP

Diyetisyen Fatma İnayet Cihangir'in cevabı:(Isırgan otu, rezene, biberiye, melisa gibi çaylar süt arttıcı çaylar olarak içilebilir. Rezenenin sık tüketilmesi sakıncalı, ısırgan otu çayını ise günlük bir fincandan fazla olmamak koşuluyla içebilirsiniz. Meyve ve meyve sularıda süt üretimine yardımcı olacaktır.

Sual: Sütüm az geldiği için doktorum motilium adında anne sütü üretimini artıran ilaç tavsiye etti, bunu içmemi önerir misiniz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Bilge Kayıran'ın cevabı: (Emzirme döneminde ilaçla anne sütünü artımak yerine bitki çayları özellikle ısırgan otu ve rezene içeren çayları tüketin.)

Anne sütünü artıran ısırgan otu çayı nasıl yapılır?

Bir bardak suyu cezveye koyup kaynatın,ocaktan suyu alıp içine bir kaç yaprak taze ısırgan yaprağı yahut 1 tatlı kaşığı ısırgan otu atın ve 3-4 dk demlemeye bırakın. Daha sonra içine bir çay kaşığı bal katıp tüketin.

Dr. Ümit Aktaş anne sütünü artıran çay tarifi

 1 su bardağı suyu cezveye koyup kaynatın, ocaktan alın içine 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ısırgan, 1 tatlı kaşığı anasonu katıp 10 dk demleyin. Süzüp günde toplam 4 fincan için.

not: bu malzemeleri aktardan temin edebilirsiniz.

Not: Bu cevaplar soru soran şahıslara münhasırdır. Doktorunuza danışmadan hiç bir ilacı ve yiyeceği, içeceği kullanmayın.

Emziren Anne Nar Yiyebilirmi, Nar Süt Yaparmı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Humana Çayı Süt Yaparmı, Ne Kadar İçilmeli? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Rezene Çayı Süt Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Anne Sütü Neden Azalır Tıklayınız

Hurma, Kayısı, Kuru İncir Ve Çemen Otu Tohumu Süt Yaparmı? Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...