06 Temmuz 2022, Çarşamba 01:46

Armut Nasıl Kurutulur? Güneşte Ve Fırında Armut Kurutma Yöntemi

Armut Nasıl Kurutulur? Güneşte Ve Fırında Armut Kurutma Yöntemi

Armut en sevilen meyveler arasında yer alır. Peki armut kurusu nasıl öğrenmek ister misiniz? o zaman size bildirdiğiniz güneşte ve fırında armut kurutma

Armut en sevilen meyveler arasında yer alır. Peki armut kurusu nasıl öğrenmek ister misiniz? o zaman size bildirdiğiniz güneşte ve fırında armut kurutma yöntemini deneyebilirsiniz.

Kurumuş armut çok lezzetlidir ve sağlık için çeşitli faydaları vardır.

Yalnız kilo sorununuz varsa şunu bilmelisiniz ki kurutulmuş meyvelerin kalorisi yaş meyvelerden daha yüksektir.

Fırında Armut Kurutma Yöntemi

 1. Olgun armut ( fakat çok da olgun olmamalı)
 2. Limon suyu ( limon suyu kullanmak tercihe bağlıdır, limon suyu kullanmaktaki amacımız armutların kararmasını önlemektir 4 su bardağı suya 1 su bardağı limon suyu kullanmalı)
 3. Fırın kağıdı
 4. Bıçak
 5. Fırın

1.Adım

Armutları iyice yıkayın, çürük olan kısımlarını bıçakla kesip, çıkarın.

2.Adım

Armutları dilimleyin. Armurtları dilimlemek için uzunlamasın ortadan kesip çekirdeğini çıkarabilir, ardından armutları halkalar halinde doğrayabilir yahut çekirdeğini çıkarmadan armutları uzunlamasına dilimleyebilirsiniz, tercih size kalmış. (resimlerimiz size fikir verecektir)

Armutların kalınlığı yarımşar santim olmalı, kurutma yaparken armutları ince dilimlerseniz kurumuş armutlar daha gevrek olacak, kalın dilimler ise sakız gibi çiğneme gerektiren bir forma dönecektir.

3.Adım

Kurutma sırasında armutların kararmamasını istiyorsanız, 1 bardak limon suyu ile 4 su bardağı su karışımında 10 dakika bekletin.

4.Adım

Fırın tepsisine fırın kağıdını serin, dilimlediğiniz armutların kabuğu fırın kağıdında olacak şekilde fırın kağıdı üzerinde birbirine çok yakın olmayacak şekilde dizin.

5.Adım

Fırını 160 dereceye ayarlayın. Ve fırın tepsisini fırına verin. Armut suyunu 3 ila 6 saat arasında çeker. Her yarım saatte bir armutların durumunu kontrol edin.

6.Adım

Armutlar kuruduğunda fırından çıkarıp, soğumasını bekleyin. Ardından buzdolabı poşetlerine koyup ağızlarını bağlayıp, kuru ve serin yerde muhafaza edin. Poşetleri bir-iki gün gözlemleyin şayet nemlenme oluştuysa, armutlarınız tamamen kurumamıştır ve bozulabilir demektir, bu durumda ya tekrar fırına verin yahut kısa sürede tüketin. Armutları buzdolabı poşetlerine koyup, poşedi bastırıp havasını çıkarıp, ağzını bağlayıp, buzlukta da muhafaza edebilirsiniz.

Güneşte Armut Kurusu Yapma Yöntemi

Armutu fırında kurutmak çok elektrik harcar ve saatler sürer, bunun yerine armutunuzu güneşte kurutabilirsiniz.

 1. Armut
 2. Kalın pamuklu iplik ve iğne

Armutları güzelce yıkayın ardından ince ince dilimleyin. İğneyi kalın pamuklu ipliğe geçirip, armutları aralıklı olarak dizin ve güneş gören bir yere asıp 4-5 kurumaya bırakın. Bu işlemi yapmadan önce googledan 4-5 günlük hava durumuna bakın, hava kuruttuğunuz sürece güneşli olmalıdır.

Şeftali Nasıl Kurutulur? 3 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? Güneşte Ve Fırında Elma Kurutma Yöntemi Tıklayınız

Kiraz Kurusu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Erik Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Kabak Çekirdeği Nasıl Kurutulur Ve Nasıl Kavrulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Domates Nasıl Kurutulur, Kurutulmuş Domates Nasıl Saklanır? Tıklayınız

Patlıcan Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Mahmut

  Deveci Armut u bahçem var, isteyene temin edilir, Eylül sonu Ekim başı hasadını yaparız, isteyene 100 tona kadar gönderilir, ilgilenenler iletişime geçsin.. En az gönderim 1 tondur, nakliye konusunda yardımcı oluruz.. 05439563425 Ağaköy/ Bursa

 2. Misafir

  fırında kurutma için meyveleri kotduğunuz ızgaraları nereden alabilirim

 3. Yeliz

  Verdiğiniz armut kurutma tarifini yaptim haydi hayirlisi

 4. faruk

  herturlu armut kurutulur mu?

 
 
KAPAT