Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Aspir Yağı Fiyatı Ne, Ne İşe Yarar Kimle Kullanamaz? İbrahim Saraçoğlu

Mavi Kadın>Yaşam>Aspir Yağı Fiyatı Ne, Ne İşe Yarar Kimle Kullanamaz? İbrahim Saraçoğlu

Aspir yağı sağladığı birçok yarar sebebiyle insanlar arasında kullanımı gittikçe yaygınlaşan aspir bitkisi tohumundan elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Bu yağ

Aspir Yağı Fiyatı Ne, Ne İşe Yarar Kimle Kullanamaz? İbrahim Saraçoğlu

Aspir yağı sağladığı birçok yarar sebebiyle insanlar arasında kullanımı gittikçe yaygınlaşan aspir bitkisi tohumundan elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Bu yağ hem vücut iç sağlığı hem de dış sağlığı açısından çok yararlıdır. Bu bitki Yunanlılara ve Mısırlılara uzanan kültürler için önemli bir bitki olagelmiştir. Aspir yağı faydaları arasında; kolesterolü düşürmesi, kan şekerini düzenlemesi, kilo vermeye yardımcı olması, saçlara iyi gelmesi, kas kasılmalarını kontrol etmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayılabilir.  Aspir yağını kullananlar bu yağdan çok memnun kaldıklarını dile getiriyorlar. Bu makalemizde aspir yağının faydalarından ve nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz.Aspir yağının yarım kilosu 35 TL'dir. Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun bu yağ hakkında herhangi bir demeci yoktur.

Kalp Sağlığını Korur

Aspir yağı; vücudumuz için gerekli bir yağ asidi olan omega 6’dan bolca içerdiği bilinmektedir. Omega 6 linoleik asit olarak da bilinir. Bu asit, vücuttaki iyi kolesterol seviyesinin korunmasına yardımcı olup damar sertliği, kalp krizi ve felç gibi diğer sağlık problemlerinin yaşanma riskini azaltır.

Cilt Bakımı

Aspir yağında bulunan linoleik asit, cildin yapısını ve görünüşünü canlandırır.  Linoleik asit, gözenekleri açmak ve siyah noktaları temizlemenin yanı sıra cildin altında sebum birikmesinin bir sonucu olan akne oluşumunu önler.  Ayrıca, linoleik asit cilt sivilce ve diğer lekeleri temizlemeye yardımcı olan cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve size daha genç ve daha çekici bir cildin tadını çıkarmak kalır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Aspir yağı metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Bunun sebebi ise vücutta yağ birikimini engellemesidir. İçinde bulundurduğu MUFA ve PUFA özellikleriyle kolesterol seviyesini korur ve kilo vermeye yardım eder. Kilo vermenin yanı sıra kilosunu muhafaza etme yolları arayan insanlar, 1 tatlı kaşığı aspir yağını günlük düzenli olarak tüketebilir. Bu, uzun süre kilo vermek için uğraşan insanlarda kilo koruma için iyi bir yoldur. Aspir yağında bol miktarda bulunan Omega-6 yağ asidi, vücutta yağ biriktirmek yerine yağ yakımına yardımcı oluyor.

Depresyona İyi Gelir

Aspir yağı; depresyon ve stres gibi problemler için oldukça faydalıdır. Vücutta serotonin yani  mutluluk hormonunu yükselterek psikolojiye iyi gelir. Aynı zamanda, uyku problemlerine de şifadır. Bazı raporlara göre, alzheimer hastalığı da aspir yağı ile tedavi edilebilir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Aspir yağında bulunan iyi yağlar, prostaglandinlerin üretilmesine ve bunların düzenlenmesine yardımcı olur. Bunlar da vücutta bağışıklık sistemi dahil birçok bölge için yararlıdır. Aspir yağı ayrıca astım ve boğmaca gibi solunum yolu hastalıkları ile ilişkili durumları tedavi etmeye de yardımcı olur. Böylece solunum sistemindeki balgamı yumuşatıp kişiye daha iyi nefes almasına izin verir.

Saçları Güzelleştirir

Aspir yağındaki linoleik asitleri saç ve saç derisi için inanılmaz yararlıdır. Bu besin saç derisinde kan dolaşımını canlandırı, saçların çıkışını hızlandırır ve daha sağlıklı daha güçlü saçlar için saç köklerini güçlendirir.

Diyabeti Önler

Aspir yağındaki omega 6 yağ asitlerinin kan şekerini düzenleme özelliği sayesinde şeker hastalarında kan şekeri seviyesini korur. Aynı zamanda diyabet oluşumunu engeller.

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

 1. Aspir yağını; sebze ve et yemekleri yaparken diğer yağlar yerine kullanabilirsiniz.
 2. Hazırladığınız smoothielere 1 tatlı kaşığı olarak ekleyebilirsiniz. Bu oranı aşmanız içeceğinizde tat değişmesine sebep olacaktır.
 3. Pirinç ve çeşitli yemekleri pişirmek için aspir yağı kullanılabilir.
 4. Çeşitli salata sosları yapmak için kullanılabilir.
 5. Yoğurt içine az miktarda aspir yağı ekleyebilirsiniz.
 6. Aspir yağını hamur yaparken tereyağı yerine koyarak kullanabilirsiniz.
 7. Salatalarınızda ve patlamış mısırınızda bol miktarda aspir yağı kullanabilirsiniz.

Aspir Yağı Yan Etkileri

Aspir yağı asteraceae familyasına ait bir bitkiden elde edilir. Aspir yağının çeşitli yararlarına ve kullanımlarına rağmen, bu yağın kullanımıyla ilişkili bazı tehlikeler vardır. Bu tür bitkilere karşı hassas veya alerjik olan hastalar, aspir yağına alerjik reaksiyonlar yaşayabilir.

Yaygın yan etkiler şunlardır:

 1. Mide bulantısı
 2. Kusma
 3. Geğirme
 4. İshal
 5. İştahsızlık
 6. Hazımsızlık
 7. Titreme
 8. Baş dönmesi
 9. Baş ağrısı
 10. Uyku hali
 11. Terleme
 12. Göğüs ağrısı
 13. Sırt ağrısı

Bu yan etkiler hafiftir ve genellikle birkaç gün içinde kaybolur.

Sarımsak Yağı Ne İşe Yarar Faydaları Neler Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır? 

Çay Ağacı Yağı Faydaları Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır? Tıklayınız

Argan Yağının Cilde, Yüze Faydaları, Argan Yağı Yüze Sürülürmü? Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...