Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Avokado Meyvesi Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Mavi Kadın>Yaşam>Avokado Meyvesi Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Avokado en faydalı besinlerden biridir. A, B, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra bakır, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, lif, protein, tekli ve çoklu doymamış

Avokado Meyvesi Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Avokado en faydalı besinlerden biridir. A, B, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra bakır, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, lif, protein, tekli ve çoklu doymamış yağlar (omega-3 yağ asidi gibi), folat ve diğer faydalı elementler gibi 25'den fazla temel besin maddesi içerir.

Avokadonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Beyni Geliştirir

Sağlık uzmanları, avokadoyu yüksek omega-3 yağ asitleri ve E vitamini Omega-3 yağ asitleri sayesinde beyin sağlığına iyi gelen besinlerden biri olarak kabul eder. Omega 3 yağ asitleri beynin kritik düşünme, davranış, karar verme ve planlamadan sorumlu kısmı olan ön kortekse kan akışını artırarak beyin sağlığını korur. E vitamini, Alzheimer hastalığının ilk evrelerinde ilerleyen belirtileri önlemesi klinik olarak kanıtlanmıştır. Alzheimer’den muzdarip olan insanlar, her gün 1 avokado yemelidir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Avokado yağ ve kalori açısından zengin olmasına rağmen kilo vermek için yardımcıdır. İçindeki çoklu doymamış yağlar iyi yağlardır ve açlığı bastırarak mideyi tok tutar. Diğer yağ türleri sağlık için kötüdür ve yakılması uzun zaman alır.

Avokado, yağ yakılmasında kullanılan bir amino asit olan L-karnitin açısından yüksektir. Ayrıca, her ikisi de vücudun sindirim sistemini düzgün bir şekilde devam ettirmesi gereken iyi miktarda çözünebilir ve çözünmez lif içerir. Lif bakımından zengin gıdalar tüketimi kilo vermek için etkilidir.

Cildi Besler

Avokado, cildin nemini koruyarak epidermal tabakasına yardımcı olan temel tekli doymamış yağ içeriği ile cildi içeriden besler, iyileştirir. Ayrıca, avokadoda bulunan omega yağları, cildin kızarıklık ve tahrişini gidermeye yardımcı olur ve vücudun hasar görmüş hücrelerini onarmaya yönelik doğal süreci destekler. Avokadonun düzenli kullanımı ayrıca cildin elastikiyetini ve sıkılığını koruyan kolajen üretimini ve yaşlanma belirtilerini azaltacaktır.

Kalp Sağlığını Güçlendirir

Çalışmalar, kalp sağlığını artıran besinler açısından zengin olan avokado yiyen insanların kalp hastalığının görülme sıklığından daha düşük olduğunu göstermektedir. Avokado, kolesterol oksidasyonunu engelleyen E vitamini, kandaki tehlikeli homosistein düzeylerinin azaltılmasına yardımcı olan folat, tansiyonu düzenleyen potasyum ve kolesterol emilimini azaltan fitoterol içerir. Tekli doymamış yağ içeriği ayrıca kalp hastalığı, felç riskini azaltır ve genel kan lipit seviyelerini geliştirir.

Doğum Kusurlarını Engeller

Avokadodaki yüksek folat vefolik asit içeriği, doğmamış bebeği anne karnında korur. Sadece 1 bardak avokado, gebe kadınlar için önerilen folik asit seviyesinin neredeyse üçte birini sağlar. Folat, bebeğin beyninde ve diğer hayati organların gelişimine yardımcı olan önemli bir prenatal besindir. Nöral tüp kusuru ve spina bifida gibi doğum kusurlarının önlenmesinde de önemli rol oynar.

Kireçlenmeyi Engeller

Avokadonun, kireçlenmeye yol açan iltihabı önlemeye veya azaltmaya yardımcı çok sayıda iltihap sökücü özelliği vardır. Bunlar yüksek düzeyde fitoterol ve çeşitli karotenoidler içerir. Fitosteroller yağ içeriğindedir. Karotenoidlerin yoğun olduğu kısım meyvenin daha koyu olduğu yerdedir, bu yüzden o kısmı da yediğinizden emin olun.

Kanserle Savaşır

Avokado, ağız, deri ve prostat bezlerindeki kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bunun sebebi avokadodaki anti-kanser özellikleri, iltihap sökücü ve antioksidan içerikleri ile ilgilidir. Ayrıca, avokadodaki oleik asit, göğüs kanserini önlemede etkilidir.

Kan Şekerini Düzenler

Avokadodaki tekli doymamış yağlar, kolesterol profilini geliştirebilir ve tip 2 diyabette önemli bir faktör olan insülin direncini önleyebilir.

Avokadoda bulunan yüksek miktarda çözünebilir lif de kan glikoz kontrolünün geliştirilmesine yardımcı olur. Avokado ayrıca, insülin duyarlılığı üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan oleik asit içerir. Ayrıca avokado, düşük glisemik indeksli bir besindir. Ancak bu meyveyi fazla tüketmemelisiniz ve ayrıca fazla olgunlaşmış avokadolardan kaçınmalısınız.

Sindirime Yardımcı Olur

Avokado, sindirim sürecinde kullanılan sindirim enzimlerini serbest bırakmaya yardımcı olan B vitamini bileşiğine sahiptir. Böylece sindirim sistemini düzenler. Avokado alkali bir gıda olarak kabul edilir, vücudun pH seviyesini dengeler ve asit reflü ve ülser gibi durumların tedavisine yardımcı olur.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Avokado da sağlıklı görüş sağlamaya yardımcı olur. Avokado, genellikle yaşla ilişkili katarakt ve maküler dejenerasyona neden olan oksidatif stres hasarı meydana gelen gözleri koruyan bir antioksidan olan karotenoid lutein açısından zengindir. Ayrıca avokadodaki E vitamini, gözlerde retinada zarar veren retinopatiye karşı korunmaya da yardımcı olur.

Avokado (Avakado) Çekirdeği Ne İşe Yarar Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Avokado Saç Maskesi Nasıl Yapılır?Avokado İle 7 Saç Maskesi Tarifi Tıklayınız

Avokado Nasıl Olgunlaşır, Nasıl Soyulur, Nasıl Yenir? Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...